خرید بلیط هواپیما

باغ گل ها اصفهان

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران به سراغ استان اصفهان می رویم تا یکی از جاهای بسیار دیدنی گردشگری این شهر یعنی باغ گل ها را مورد بررسی قرار دهیم و آن را معرفی کنیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


باغ گل ها اصفهان یکی از پروژه هایی است که در دهه هفتاد در شهر اصفهان به بهرداری رسید و پایان یافت. این باغ گل دارای ویژگی های متعددی است و کارکردی چندگانه مانند تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی دارد و همچنین از عناصر معماری سنتی در بناهای این باغ استفاده شده است. باغ گلهای اصفهان در حاشیه جنوب شرق میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود تآسیس شده که شامل باغ صخره ای، باغ گیاهان دارویی، باغ ایرانی،باغ رز، برکه، آب نماها، آمفی تئاتر روباز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و … است. اکنون به معرفی بعضی قسمت های باغ گلها می پردازیم.

باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

پاویون ورودی:

ساختمانی به ابعاد ۶×۹ و ارتفاع ۶ متر در دو اشکوب است که طبقه همکف آن مشتمل بر دو قسمت شمالی و جنوبی (در سمت شمالی پلکان ساختمان و سمت جنوبی دفتری جهت ارائه براهور و اطلاعات باغ و نمایش بذر گل ها) می باشد. طبقه اول به صورت صفه است، که از این صفه می توان محوطه کلی پارک را نظاره نمود و طبقه دوم که شامل یک سالن است برای ارائه فیلم و اسلاید انواع گیاهان منظور گردیده است.

باغ صخره ای:

وسعت این باغ ۲۵۰۰ متر و ارتفاع ۳ متر است و ۲۵۰ گونه گیاهان صخره ای که نمایی از طبیعت را ارائه می نمایند، در این باغ کاشته شده است.

مطالب بیشتر بخوانید
مسجد امام اصفهان

آبشار باغ:

این آبشار در سمت شرقی باغ صخره ای قرار دارد و از ارتفاع چهارمتری حجم قابل توجهی از آب به داخل برکه ریزش می کند و جریان می یابد. در ساختمان آبشار از انواع سنگهای رودخانه ای استفاده گردیده است تا آبشار کاملاً طبیعی جلوه نماید.

برکه:

با هدف تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان آبزی، در طرح باغ برکه ای به مساحت حدود ۳۵۰۰ متر مربع در ضلع جنوب شرقی باغ پیش بینی گردیده است.

باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

محوطه مخصوص کودکان:

در این محوطه با استفاده از انواع پرچینها طرحی پیش بینی گردیده است که بچه ها بتوانند با گریز و اختفاء ساعاتی از وقت خود را در باغ بگذرانند.

محوطه باغ:

سطح کلی بدون شکت باغ جمنکاری و با پیش بینی انواع باغچه ها در طرحهای متنوع استفاده از گلهای فصلی یکساله، دو ساله، دائمی و درخچه های زینتی ممکن می گردد. در مرکز باغ طرح فرش که یکی از نقشهای اصیل و دیرینه اصفهان است و گل و بوته و ترنج فرش از انواع انشاء گلها استفاده می گردد، معابر باغ که حدود ۵۰۰۰ متر مربع است با نوعی کفپوش (سنگ های گرانیت) با طرحهای خاص مفراه گردیده است.

باغ رز:

در قسمتی از باغ ، باغچه هایی با هدف کشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.

باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

آمفی تئاتر روباز:

در ضلع شرقی باغ گلها، در پایان محور اصلی با هدف برگزاری نمایشگاههای مختلف و مراسم جشن و سخنرانی، با استفاده از تنه درختان فضایی به شکل آمفی تئاتر پیش بینی شده است که ظرفیت آن حدود ۲۵۰ نفر می باشد.

مطالب بیشتر بخوانید
کویر مرنجاب اصفهان

گلخانه:

با هدف پویا بودن باغ گلها، با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان، مجموعه گلخانه به مساحت ۷۰۰ متر مربع در ضلع مال شرق باغ پیش بینی شده است که با فراهم نمودن انواع اقلیم در طول فصل زمستان بازدید کنندگان می توانند نظاره گر انواع گلها باشند.

نرده های اطراف باغ:

با توجه به تنو‏ع گلها و گیاهانی که نیاز به مراقبت ویژه دارند، اطراف باغ با نرده های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور، به گونه ای که ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره ای سبز محدوده باغ را مشخص سازد.

باغ گیاهانی دارویی و خوراکی:

این مجموعه با مساحتی در حدود ۱۱۷۰ متر مربع دارای ۱۳۲ گونه از انواع گیاهان دارویی و خوراکی موجود در مناطق مختلف ایران می باشد که بر اساس یک سری مطالعات، انتخاب و نسبت به کشت آن اقدام شده است. موقعیت این مجموعه در شمال باغ می باشد.

باغ سوزنی برگان:

این قسمت دارای انواع درختان سوزنی برگ می باشد که مساحتی بیش از ۲۱۶۶ متر مربع از باغ را به خود اختصاص داده و در منتهی الیه دریاچه واقع گردیده است. تنوع گونه ها در این مجموعه بالغ بر ۸۶ گونه می باشد.

باغ گیاهان پیازی:

این مجموعه نیز با انواع گیاهان پیازی شکل گرفته، همچنین سعی شده با استفاده از تعداد قابل توجهی از گونه هایی که با شرایط آب و هوایی اصفهان سازگاری دارند، منظره زیبایی به نمایش گذاشته شود.تعداد گونه های این مجموعه ۳۸ گونه و مساحت آن بالغ بر ۷۴۰ متر مربع است.

مطالب بیشتر بخوانید
عمارت نارنجستان قوام شیراز
باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

مجموعه گونه های زنبق:

این مجموعه نیز با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع درضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر با تعداد ۴۶ گونه گیاهی پیش بینی شده است که دارای گونه های متعدد زنبق می باشد.

مجموعه پرچین:

با هدف جداسازی و تفکیک بدون شکت مختلف از پرچینهای متفاوت با گونه مورت، انواع شمشاد، و زرشک استفاده گردیده که طول عملیات اجرایی در این بخش به ۱۵۴۰ متر بالغ می گردد.

مجموعه گونه های داوودی:

این مجموعه نیز با مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع در ضلع شرقی باغ با تعداد ۲۶ گونه گیاهی پیش بینی شده است که دارای گونه های متعدد از گلهای داوودی می باشد.

آب نما:

معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع ۸۰×۴۰ سانتیمتر همراه با فواره های متعددا جرا گردیده که طراوت و زیبایی خاصی به مجموعه بخشیده است. آب مورد استفاده از مرکز باغ به منتهی الیه آب نماها متصل شده و بعد از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می یابد.

با هدف کاهش هزینه کارگری و حداکثر استفاده از آب و همچنین ایجاد محیطی مرطوب، از آبیاری تحت فشار استفاده شده و کلیه سطوحی که امکان آبیاری بارانی در آن وجود دارد، تحت پوشش طرح فوق قرار گرفته است.

جهت تأمین نور مناسب و راهنایی باغ در شب از پایه های بلند به همراه پروژکتور جهت نورپردازی به راه متمرکز استفاده شده است. همچنین پایه های کوتاه با نور ملایم در مسیرهای حرکت پیش بینی گردیده است که فضای زیبایی را در شب ایجاد می نماید.

مطالب بیشتر بخوانید
پارک های تهران را بیشتر بشناسید

با عنایت به فلسفه وجودی باغ مبنی بر ارائه انواع گلها سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان مجموعاً درقسمتهای مختلف باغ تعداد ۳۹۵ گونه گیاهی کاشته شده .

باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان

مشخصات فنی باغ گل ها:

سنگ گرانیت: ۴۰۰۰ متر مربع

جدول گذاری محوطه باغ: ۴۲۰۰ متر طول (از نوع تیشه ای)

مساحت ساختمان سر درب ورودی: ۱۸۰ متر مربع

محوطه سازی پارکینگ: ۴۳۴۵ متر مربع

جدول گذاری پارکینگ: ۶۰۰ متر طول

کانال سازی با سنگ تیشه ای: ۳۰۰ متر طول

احداث حوضها با سنگ تیشه ای: ۸۰ متر مربع

احداث برکه: ۳۱۷۷ متر مربع (کف برکه از سنگ ضایعات و بدنه ها از سنگ لاشه ساخته شده است)

کف فرش: ۲۵۰۰ متر مربع

زیرسازی در کل معابر باغ: ۷۴۵۳ متر مربع

محوطه سازی ورودی با سنگ مالون: ۱۵۰۰ متر مربع

بدنه سازی با سنگ مالون: ۲۵۰ متر مربع

هزینه آزاد سازی: ۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال


  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In اصفهان

دیدگاه خود را ثبت کنید