تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, چهار محال و بختیاری

تور شاد و مهیج، کمپینگ و رفتینگ دشت هلن با بیاتور 

تور لحظه آخری رزرو آنلاین اقامتگاه

دشت هلن

پشت پیچ و خم کوه ها همیشه یک راز سربه مهر پنهان شده است. همین رازهای سربه مهر انسان ها را شیفته و مفتون طبیعت کرده است. اگر اهل طبیعت گردی هستید حتما بارها و بارها عازم مقاصدی خیال انگیز شده اید. مقاصدی خوش آب و رنگ که گرچه دستیابی به آن ها سخت و زمان بر است اما در انتها تنها لذتی دلچسب برایتان به یادگار مانده است. مقاصدی که شاید آدم های دیگر بارها از کنارش گذر کرده باشند اما قیل و قال زندگی روزمره به آن ها اجازه کشف و شهودی تازه را نداده باشد. طبیعت رازآلود ایران در هر چهارگوشه اش مملو از حضور این رازها است. رازهایی که گاه تنها چند صدمتر آن طرف تر از جاده اصلی قرار گرفته اند. این بار در میان استان ها و شهرهای کوچک و بزرگ ایران عازم استانی می شویم که به داشتن طبیعت حیرت انگیز و مسحورکننده شهره است. چهارمحال و بختیاری برای عشاق سفر همیشه یک رازسربه مهر و شگفت انگیز است. در میان مقاصد بی شمار این سرزمین جادویی این بار عازم منطقه ای می شویم.

تور شاد و مهیج، کمپینگ و رفتینگ دشت هلن با بیاتور

 چهارمحال وبختیاری بام ایران

چهارمحال و بختیاری برای هر ایرانی یادآور طبیعت بکر و حیرت انگیز گوشه گوشه ایران است. استانی کوچک که درست در فلات مرکزی ایران قرار گرفته است و در ردیف استان های کوهستانی ایران در مصاف با زاگرس شگفتی های بسیاری را در دل خود پنهان کرده است. زندگی اقوام ساکن در این سرزمین اصیل و تاریخی هزاران سال است که با زاگرس و زیبایی هایش گره خورده است تا جایی که بخش اعظمی از ساکنین این سرزمین را مردمانی کوچ رو یا همان عشایر تشکیل می داده است. در میان شگفتی های چهارمحال و بختیاری زیبا راهی منطقه ای می شویم که در بین اهالی این سرزمین با نام هلن شناخته می شود. نامی که از همان ابتدا نامانوس بودنش هر شنونده ای را در فکر فروبرده و برای رسیدن به مقصد بی تاب می کند.

منطقه حفاظت شده هلن، چهارمحال و بختیاری


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

بیایید کمی به عقب تر باز گردیم. به روزهای دهه های نخستین قرن بیستم که پرستاری از آن سوی دنیا شیفته و دلباخته پزشکی ایرانی می شود و همین شیفتگی در نهایت سبب ازدواج این دو نفر شده و پای این بانوی غربی را به ایران می کشاند. همسر وی پزشک حاذقی با ریشه های بختیاری بود که همین ریشه های مستحکم وی را برای خدمت به عشایر محروم آن روزها به سوی کوه ها و دشت های منطقه چهارمحال و بختیاری می کشاند. وی به همراه همسر خود با ایلات مختلف همسفر شده و به درمان و مداوای بیماران می پردازد. سفری که همزمان با نقشه برداری جغرافیایی آن بخش از ایران و ارتفاعات زاگرس بوده است. در نهایت به هنگام نقشه برداری این منطقه یکی از کوه ها و ارتفاعات منطقه را به سبب همراهی این بانوی و قدردانی از زحماتی که در طی مسیری پر شیب و فراز متحمل شده بود به نام هلن نامگذاری می کنند.
نامی که بعدها به سرتاسر دشتی وسیع اطلاق می شود که همان کوه در میانه آن واقع شده بود. دره هلن که تا اواخر دهه هفتاد منطقه ای آزاد بود در نهایت به دلیل حجم خرابی ها و تهدیدات صورت گرفته در سال 1380 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام می گردد و از سال 1389 نیز تحت سرپرستی اداره منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری قرار می گیرد. هلن مجموعه ای وسیع از دره ها، دشت ها، ارتفاعات، روستا ها و آبادی ها، رودخانه ها، انبوه پوشش های گیاهی و جانوری و در نهایت عشایری است که روح زندگی را در پهنای این دشت زنده نگاه دشته اند. هلن گنجینه ای بسیار زیبا و ارزشمند است که حتما شما را هم شیفته خود خواهد کرد.

بهترین فصل برای بازدید از دشت هلن

اوایل بهار که گل ها دامان هلن را آراسته اند و هوایی مطبوع کل منطقه را در بر گرفته است بهترین فصل برای بازدید از این منطقه است. دامان سرسبز و روح نواز هلن با چشمه سارها و رودخانه های پرآب در این فصل از سال آن هم تا اواسط اردیبهشت بسیار حیرت انگیز و روح نواز است. اغلب طبیعت گردها در این فصل کمپ خودشان را در دل هلن برپا می کنند و از تماشای این زیبای خیال انگیز لذت می برند.

تور شاد و مهیج، کمپینگ و رفتینگ دشت هلن با بیاتور

تور چند روزه کمپینگ و تفریحات آبی دشت هلن چهارمحال و بختیاری

رفتینگ و قایق سواری در کارون خروشان نخستین جاذبه پرطرفدار این منطقه است. در سال های اخیر یک مسیر تریل زیبا به مسافت 15 کیلومتر از روستای گندمکار تا روستای جوزستان طراحی شده است که با گذر از میان جنگل های بلوط و چشم اندازهای منحصربفرد هلن و عبور از روی پل های چوبی و سیمی بلند یا پله های سنگی و مسیرهای پاکوب مناسب یک تجربه کوه نوردی و منحصربفرد بسیار جذاب را نصیب شما خواهدکرد.

  دوشب اقامت غیر گروهی در چادرهای ٢و ٣ و ۴ نفره (مجهزترین سیستم کمپینگ روز دنیا)

حمام و سرویس بهداشتی ، کمپ دارای کافی شاپ سیار و سیستم روشنایی در شب و موتور برق های متعدد جهت شارژ لوازم برقی

 هفت وعده غذایی به صورت سلف سرویس شامل:

 ۳ وعده صبحانه کامل ?دو وعده ناهار (منوباز ) ?دو وعده شام(منو باز) ? میان وعده های متنوع

‌ شب نشینی دور آتش

‌ جلیقه های مارک دار به تعداد جهت شنا،غریق نجات های با تجربه،پزشک تیم و کمک های اولیه،بیمه،عکاس حرفه ای و فیلمبرداری با دوربین ضد آب گوپرو،لیدر های مجرب و ….

‌ متنوع ترین تفریحات آبی قابل ارایه در روی دریاچه :

 توپ غلطان،ترامپولینگ روی آب،سرسره ۵۰ متری،سرسره ارتفاع،واتر جامپ،شاتل و بنانا،تیرول و زیپ لاین ۲۰۰ متری روی آب،تخت های ننو در ارتفاع با ایمنی کامل،?ساحل آفتابگیر با چوب بامبو بر روی آب،?قایقهای بادی،?قایق های کایاک تک نفره،?قایق های موتوری،?شنا، رفتینگ ۴ ساعته در رودخانه خروشان ارمند

تور کمپینگ منطقه حفاظت شده هلن از شیراز | تور کمپینگ منطقه حفاظت شده هلن از تهران

«منطقه حفاظت شده هلن» (Helen Protected Area) در استان چهارمحال و بختیاری، حدود ۴۰ هزار هکتار وسعت دارد و شامل مجموعه‌ای وسیع از دره‌ها، دشت‌ها، ارتفاعات، روستاها و آبادی‌ها، رودخانه‌ها، انبوه پوشش‌های گیاهی و جانوری و در نهایت عشایری است که روح زندگی را در پهنای این دشت زنده نگه داشته‌اند. دشت هلن که به عروس ایران و این استان معروف است، یکی از زیباترین جاهای دیدنی استان چهار محال و بختیاری و از بهترین و بکرترین مناطق برای استراحت و طبیعت‌گردی ایران است.

منطقه حفاظت شده‌ی هلن از آن جهت به این نام مشهور است که گفته می‌شود پرستاری آمریکایی به نام «هلن جفریز بختیار» (Helen Jeffreys Bakhtiar) با یک پزشک ایرانی بختیاری ازدواج می‌کند و در سال ۱۹۳۱ به ایران می‌آید و به‌همراه همسرش با ایل بختیاری کوچ می‌کند و به مداوای مردم می‌پردازد. این موضوع هم‌زمان با نقشه‌برداری جغرافیایی آن بخش از ایران و ارتفاعات زاگرس بود و این طور به نظر می‌رسد که کوهی در این منطقه را به‌سبب قدردانی از زحمات این بانوی بزرگوار، به نام هلن نام‌گذاری کردند. همراهان عزیز می توانید از یکی از با تجربه ترین برگزارکنندگان تورهای دشت هلن،اطلاعات تور دو روزه دشت هلن و رفتینگ ویژه عید نوروز 1401 با بیا توررا دریافت کنید.

منبع:گردشگری بیا تور


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

4 دیدگاه

 1. زهرا اکبری

  رفتینگ کرج یا رفتینگ سامان کدوم برا شهریور ماه بهتره؟ رفتینگ نزدیک تهران را میشه معرفی کنید؟

 2. میترا

  تورهای رفتینگ زاینده رود و رفتینگ کرج در زمستان برگزار می شود؟ ثبت نام تورهای دشت هلن برای نوروز ۱۴۰۲ از چه زمانی باز میشود؟

 3. میترا

  برای تعطیلات خرداد ۱۴۰۲ تور رفتینگ یک روزه سامان دارین؟ قیمت تور رفتینگ با بیا تور شما چقدره؟ ممنون

  1. شهاب شیردل

   در این خصوص اطلاعاتی نداریم مقاله تبلیغاتی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *