تماشای شهری مانند اصفهان از ارتفاع به‌ خصوص در شب می‌تواند بسیار لذت‌ بخش و خاطره‌ انگیز باشد. بام اصفهان یا کوه صفه یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که از یک مجموعه تفریحی با مساحتی بزرگ تشکیل شد. کوه صفه به عنوان یکی از مکان‌های طبیعی شناخته می‌ شود و امکانات و تفریحات متعددی نیز در آن وجود دارند. آثار تاریخی دیدنی و جاذبه‌ هایی قرار گرفته ‌در این مکان، آن را به یکی از مقاصد تفریحی و گردشگری مبدل نموده‌اند. دیدن قلعه شاه دژ یا دیو قلعه که از جاذبه‌ های تاریخی این منطقه هستند خالی از لطف نیست. همچنین می‌توانید صخره‌های کوچک و بزرگی را مشاهده نمایید که مکانی مناسب را برای آموزش صخره‌نوردی به‌وجود آورده‌اند. تله کابین، آبشار مصنوعی و سالن بولینگ نیز از امکانات در نظر گرفته شده در بام اصفهان هستند.

بام اصفهان

جا‌های دیدنی

بام اصفهان یا کوه صفه از قسمت شمالی به جاده کمربندی و از بخش غربی با کوه تخت رستم هم‌جوار است. در این مجموعه چهارده غار کوچک و بزرگ وجود دارند و به همین دلیل بسیاری از غارنوردان این مکان را برای انجام فعالیت‌های خود بسیار مناسب می‌دانند. از مهم‌ترین جا‌های دیدنی بام اصفهان می‌توان به تله کابین صفه اشاره کرد. البته در این مجموعه جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی نیز به چشم می‌خورند.

چشمه پاچنار، چشمه درویش و چشمه چاه درویش از جاذبه‌های طبیعی بام اصفهان به‌شمار می‌آیند. کوه صفه از سلسله کوه‌های جبال زاگرس بوده که در بخش جنوب جغرافیایی اصفهان قرار دارد. بسیاری از گیاهان خودرو در این منطقه رشد می‌کنند. از میان این گیاهان می‌توان به درختچه‌های انجیر وحشی و بادام وحشی اشاره کرد که در مجاورت یکدیگر و در میان صخره‌ها به چشم می‌خورند.

کوه صفه به شکل عنصری کاملاً مجزا و با فاصله کمی از شهر قرار گرفته و به‌دلیل توسعه شهر از بخش جنوبی، در حال حاضر کاملاً به شهر اصفهان متصل شده است. در سال‌های گذشته کافه خاچیک به عنوان یک پناهگاه و پایگاه کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گرفته. به همین دلیل برای فعالیت‌های کوهنوردی فضایی مناسب خواهد بود.

پارک وحش

یکی از قسمت‌هایی که همواره مورد توجه بسیاری از گردشگران و مسافران قرار دارد پارک وحشی بوده که در این مجموعه وجود گرفته است. وسعت این پارک وحش به ۵۰ هزار مترمربع می‌رسد. بسیاری از گونه‌های جانوری گیاهخوار در آن نگهداری می‌شوند. این پارک وحش به عنوان یک باغ وحش کوچک نیز شناخته می‌شود که پرندگان و حیوانات بسیار زیادی در آن زندگی می‌کنند. پیشنهاد می‌گردد تا در صورتی که به بام اصفهان و کوه صفه سفر کرده‌اید حتماً از پارک وحش این منطقه دیدن نمایید.

بام اصفهان

قلعه شاه دژ

یکی دیگر از جا‌های دیدنی بام اصفهان قلعه شاه دژ یا قلعه دیو نام دارد که در ارتفاع کوه و پایین‌تر از قله اصلی واقع شده است. نکته مهم در رابطه با قلعه شاه دژ این است که این قلعه در سال ۱۳۸۴ در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید. به‌دلیل عدم مدیریت صحیح و حفظ حریم مناسب برای این قلعه شاهد گسترش ساخت‌وساز در اطراف آن هستیم. ساخت‌وساز‌هایی که در اطراف و مجاورت قلعه شاه دژ صورت گرفته‌اند همزمان با پروژه‌هایی در اصفهان مانند برج جهان و مترو انجام شده‌اند. این ساخت‌وساز‌ها اعتراضات بسیار زیادی را به‌واسطه دوست‌داران طبیعت و میراث فرهنگی شهر اصفهان به‌دنبال داشت.

بام اصفهان

تله کابین

در پارک صفه شهر، در دو خط تله کابین در نظر گرفته شده که به عنوان یکی از جاذبه‌های تفریحی شناخته می‌شود. اولین تله کابین در پارکینگ واقع شده که مسافرین و گردشگران می‌توانند با استفاده از آن خود را تا ‌ایستگاه گردنه بالا برسانند. باتوجه به مصوبات طرح تفصیلی براساس ممنوعیت هرگونه ساخت‌وساز در مجاورت کوه صفه، این پروژه به عنوان یکی از پروژه‌هایی شناخته شده که اقدام به تخلف از مصوبات شهرسازی می‌کند. به‌دلیل افزودن چندین پایه تله کابین در سال ۱۳۹۳ در فاز دوم، بخشی از دیوار شاه دژ تخریب گردید و بلافاصله پس از این اتفاق، خبر آن در رسانه‌ها انتشار یافت.

بام اصفهان

زیپ لاین و مرکز بولینگ

یکی دیگر از تفریحاتی که در زمان سفر به بام اصفهان می‌توانید از آن استفاده کنید زیپ لاین موجود در این مجموعه است. زیپ لاین و پل معلق از پروژه‌هایی هستند که به تازگی مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند. از امکانات تفریحی دیگری که در پارک صفه وجود دارد می‌توان به پارک آبی و شهربازی کودکان اشاره کرد. در این مجموعه می‌توانید از امکانات دیگری مانند سینما ۵ بعدی و تپه‌نوردی نیز بهره‌مند شوید. مرکز بولینگی که در مجاورت تله کابین صفر قرار داشته نیز از تفریحات هیجان‌انگیز این مجموعه به‌شمار می‌رود.

چشمه‌ های طبیعی موجود

از چشمه‌های موجود در بام اصفهان می‌توان به چشمه پاچنار و خاجیک اشاره کرد. چشمه‌های طبیعی این مجموعه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی بام اصفهان به‌شمار می‌روند. به‌دلیل وجود درختان کهنسال و برخورداری از امکاناتی که در اطراف چشمه‌های طبیعی تعبیه شده‌اند، به عنوان مکانی بسیار ‌ایده‌آل برای گشت‌و‌گذار شناخته می‌شود. چشمه درویش در فاصله ۱۰۰ متری از چشمه پاچنار واقع شده که ارتفاعی در حدود ۱۹۰۰ متر دارد.

این چشمه به عنوان یکی از چشمه‌های قدیمی این تفرجگاه شناخته می‌شود. چشمه درویش در یک حفره سنگی بزرگ قرار دارد و به علت موقعیت قرارگیری آن در فاصله و مکانی مناسب، از جاذبه‌های طبیعی دیدنی و به عنوان یکی از استراحتگاه‌های دنج در این منطقه به‌شمار می‌رود. چشمه شاه درویش نیز یکی دیگر از چشمه‌های بام اصفهان و پارک صفه بوده که در فاصله ۷۰۰ متری از چشمه درویش واقع شده است.

بسیاری از کوهنوردان به‌دلیل این‌که این چشمه در یک زمین آهکی قرار دارد به آن چشمه گچی نیز می‌گویند. سطح این چشمه در مقایسه با زمین‌های اطراف پایین‌تر قرار دارد، به همین دلیل شاهد جاری شدن آبی از این چشمه نخواهید بود. در برخی از مواقع که چشمه‌های پاچنار و درویش خشک می‌شوند، چشمه شاه درویش یکی از چشمه‌هایی به‌حساب می‌آید که همواره از آب برخوردار است.

موقعیت قرارگیری این چشمه به‌گونه‌ای است که نمی‌توان آبی را از آن استخراج کرد. چشمه نقط در بخش غربی صفه قرار دارد. شکل ظاهری این چشمه به‌صورت یک سنگ آب بوده و در زمانی که اقدام به کوهنوردی در این مجموعه می‌کنید می‌توانید از آب این چشمه استفاده کنید؛ چراکه به‌صورت قطره قطره از بالای کوه به سطح زمین می‌چکد.

در فاصله ۲۰۰ متری چشمه درویش یک گذرگاه را مشاهده می‌کنید که از یک راه سخت و صعب‌العبور تشکیل می‌شود. پس از گذر از این راه به چشمه‌ای خواهید رسید به نام چشمه گل زرد که دارای زیبایی بسیار خاصی است. در واقع سختی راه و صعب‌العبور بودن آن سبب می‌گردد تا تنها کوهنوردان بتوانند از آن عبور نمایند و این چشمه را نظاره‌گر باشند.

بام اصفهان

گردنه باد و پل رنگین کمان

در قسمت جنوبی کوه صفه دره معروفی واقع شده که بسیاری از افراد آن را با نام گردنه باد می‌شناسند. به‌ دلیل موقعیت قرارگیری این گردنه و به علت وزش باد از بخش شرقی و غربی همواره شاهد وزش باد در این منطقه هستیم. در بخش شمالی و جنوبی این گردنه ارتفاعات کوه صفه و سپاهان به چشم می‌خورند. ورزش و جریان باد در فصول پاییز و بهار کاملاً احساس خواهند شد. در قسمت غربی کوه صفه نیز پل رنگین کمانی قرار دارد.

بام اصفهان

کلام پایانی

یکی از محبوب‌ ترین و معروف‌ ترین مکان‌ های تفریحی در اصفهان بام اصفهان است. این مکان چشم‌ اندازی بسیار زیبا و بی‌بدیل را پیش روی شما قرار خواهد داد. به‌دلیل وجود امکانات رفاهی و تفریحی بسیار مناسبی که در آن قرار گرفته‌اند استقبال زیادی برای استفاده از این تفریحات می‌شود. جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی نیز در بام اصفهان وجود دارند. از مهم‌ترین امکانات تفریحی می‌توان به بولینگ و تله کابین اشاره کرد. کوه صفه یا بام اصفهان مکانی بسیار مناسب را برای کوهنوردی فراهم آورده است. وجود چشمه‌ها و غار‌های زیبای متعدد باعث شده‌اند تا جاذبه‌های طبیعی این منطقه به عنوان یکی از بهترین مقاصد گردشگری و تفریحی شناخته شوند.

امتیاز مقاله