اگر به استانبول سفر کرده باشید، قطعا وسیله نقلیه عمومی متفاوتی به نام تراموا را دیده‌اید. این ترامواها یک وسیله نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس هستند که برای جابه جایی از برق استفاده می‌کند. همچنین، ظرفیت کمتری دارد و مانند مترو و اتوبوس، بزرگ و با ظرفیت بالا نیست. وقتی بلیط استانبول به تهران علی بابا می‌گیرید، می‌توانید خود را از طریق تراموا به فرودگاه برسانید، بدون آن که در ترافیک طاقت‌فرسا استانبول بمانید.

تراموا استانبول

جا به جایی در استانبول

قطعا شما به عنوان مسافران مقصد استانبول، دغدغه جا به جایی در شهر را دارید. اینکه از چه وسیله نقلیه‌ای استفاده کنید که در ساعات شلوغی شهر در ترافیک نباشد، مهم است. در کل ترکیه وسایل تقلیه عمومی و شخصی زیادی دارد که پس از خرید بلیط استانبول به تهران (علی بابا) امکان استفاده از آن را دارید. به عنوان مثال می‌توانید از مترو، اتوبوس، تراموا و تاکسی به عنوان وسایل نقلیه عمومی و از تاکسی‌های اینترنتی به عنوان وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید. البته، باید در نظر داشته باشید که استفاده از وسایل نقلیه‌ای مانند تاکسی همیشه در ترافیک می‌مامند. پس، اگر می‌خواهید خیلی سریع به مقصد خود برسید، بهتر است که از وسایل نقلیه عمومی مخصوصا مترو و تراموا استفاده کنید.

البته، مبدا و مقصد خود برای جا به جایی را هم در نظر بگیرید. چرا که برخی از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، نزدیک به ایستگاه مترو، اتوبوس و تراموا هستند و جا به جایی را برای شما راحت‌تر می‌کنند. برخلاف برخی دیگر از هتل‌ها که فاصله زیادی با ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی دارند و استفاده از آنها را برای مسافران سخت می‌کند.

تراموا استانبول

تراموا و کاربرد آن در استانبول

تراموا یا واگن برقی یکی از وسایل نقلیه عمومی مورد استفاده در کشورهای خارجی است که برای جابه جایی به ریل قطار یا راه آهن نیاز دارد. برخی از ترامواها برای جابه جایی نیاز به ریل مخصوص و برخی دیگر بر روی ریل راه آهن نیز جابه جا می‌شوند. این وسیله نقلیه عمومی به دلیل استفاده از برق برای جابه جایی، آلودگی کمتری ایجاد می‌کند و در ترافیک‌های شهری نیز باقی نمی‌ماند.

معمولا هزینه استفاده از تراموا نسبت به دیگر وسایل نقلیه عمومی کمتر است. ولی چیزی که باید به آن دقت کنید، نزدیکی ایستگاه تراموا به مبدا شما است. اگر به ایستگاه تراموا نزدیک هستید، حتما سریعا خود را ایستگاه برسانید تا در ترافیک شهر نمانید. البته، ترامواها نسبت به قطار و اتوبوس ظرفیت کمتری دارد. به دلیل اینکه ترامواها کوچک‌تر از قطارهای مترو هستند و راحت از آنها نیز جابه جا می‌شوند. از دیگر ویژگی‌های تراموا می‌توان به درب‌های آن اشاره کرد. برخلاف مترو و اتوبوس که درب‌های باریکی دارد، تراموا از درب‌هایی با عرض زیاد برخوردار است. در این حالت، افراد به راحتی وارد آن شده یا از آن خارج می‌شوند. همچنین، ترامواهایی برای مسیرهای کوتاه، بدون صندلی طراحی می‌شوند تا فضای بیشتری برای حضور افراد وجود داشته باشد. ولی ترامواهایی که مسیرهای طولانی را می‌روند، صندلی‌های بیشتری دارند تا همه افراد بتوانند بنشینند.

تراموا استانبول

خطوط تراموا و قوانین استفاده از آن در استانبول

تراموا در استانبول یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین وسایل نقلیه عمومی نزد گردشگران است. چرا که به بیشتر جاهای دیدنی استانبول ختم می‌شود و رسیدن به لوکیشن‌های خاص را برای گردشگران آسان می‌کند. در کل چهار خط تراموا در استانبول وجود دارد که شامل:

  • خط T1: این خط از محله کاباتاش شروع شده و در محله باغجیلاش به پایان می‌رسد.
  • خط T2: این خط از قدیمی‌ترین خطوط تراموا استانبول است که از میدان تکسیم شروع شده و در ایستگاه تونل شیشانه به پایان می‌رسد.
  • خط T3: این خط از ایستگاه کادیکوی شروع شده و در مسجد اسکله به پایان می‌رسد.
  • خط T4: این خط از محله توپکاپی در منطقه فاتح شروع شده و در ایستگاه مسجد سلام در منطقه سلطان غازی به پایان می‌رسد.

برای استفاده از تراموا استانبول می‌توانید از راهنمای خطوط آن کمک بگیرید و مسیر خود را در خطوط تراموا پیدا کنید. همان‌طور که اشاره کردیم، هزینه استفاده از تراموا نسبت به دیگر وسایل نقلیه عمومی کمتر است که اغلب از طریق کارت یا بلیط‌های کاغذی پرداخت می‌شود. ساعت کاری ترامواهای استانبول نیز از ساعت 6 صبح تا 12 بامداد است. البته، برخی از خطوط تراموا، ساعت کاری متفاوتی دارند که باید آن را از دیگران پرس و جو کنید.

استفاده از ترامواهای استانبول

در این مقاله، ترامواهای استانبول و خطوط آنها را به شما معرفی کردیم. برای استفاده از این ترامواها کافی است که نقشه خطوط تراموا را بررسی کنید و مبدا و مقصد خود را در نقشه پیدا کنید. حالا باید خود را مبدا یعنی ایستگاه تراموا برسانید. با کمی انتظار، تراموا به ایستگاه می‌رسد و شما می‌توانید سوار شوید. در ایستگاه موردنظر پیاده شده و هزینه تراموا را پرداخت کنید. حتی پس از خرید بلیط استانبول به تهران علی بابا از طریق تراموا نیز امکان جابه جایی به سمت فرودگاه را هم دارید.

امتیاز مقاله