تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
گلستان

جاهای دیدنی کلاله + { لیست بهترین مکان های و تفریحات } 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

کَلاله شهری است در شرق استان گلستان، ایران . این شهر مرکز شهرستان کلاله است. این شهر در جادهٔ گرگان به مراوه‌ تپه قرار گرفته‌ است. بررسی باستان‌شناسان در شهر کلاله تاریخ این شهر را به ۷۵۰۰ سال پیش تخمین زده است.شهرستان کلاله با توجه به موقعیت دارای جاذبه ها و مراکز دیدنی بسیاری است که این جاذبه ها به 3 دسته جاذبه های تاریخی و جاذبه های دینی و جاذبه های طبیعی  تقسیم می شود.در ادامه مطلب همراه تاپ تراول باشید تا با جاهای دیدنی کلاله بیشتر آشنا شوید.  ( مشاهده نقشه شهر کلاله )

آب و هوای کلاله چطور است ؟

روستای صوفیان یکی از جاهای دیدنی کلاله در استان گلستان است. همان‌طور که می‌دانید، اسب‌های ترکمن یکی از ارزشمندترین و سریع‌ترین نژادهای اسب هستند. پرورش اسب کار بسیار سخت و پرچالشی است و اسب‌ها نیازمند شرایط مناسبی برای زندگی هستند. در این روستا، دشت‌ها و مراتع سبز و گسترده به اسب‌ها اجازه می‌دهند تا به‌آسانی بدوند و از زندگی خود لذت ببرند.

در مرکز پرورش اسب صوفیان، اسب‌ها زندگی آسوده‌ای را تجربه می‌کنند و در بند و زحمت نیستند. اسب‌ها واقعاً موجودات زیبا و محبوبی هستند. آیا تاکنون به خودتان گفته‌اید که اگر اسب وجود نداشت، چه فاجعه‌ای بر تمدن بشری رخ می‌داد؟ اسب‌ها همراه با انسان‌ها به پیشرفت تمدن کمک شایانی کرده‌اند. از خدمات قابل تقدیر آن‌ها که بگذریم، باید گفت که اسب‌ها واقعاً زیبا هستند. در این روستا می‌توانید از نزدیک این اسب‌های شگفت‌انگیز را تماشا کنید و حتی امکان اسب‌سواری برای مسافران و گردشگران نیز فراهم شده است.

جاهای دیدنی کلاله

زیارتگاه خالد نبی کلاله

در کوه های شمالی قریه گوگجه در بخش مراوه تپه و در محدوده دهستان تمران (تمر قره قوزی) بر فراز ارتفاعات گوگجه داغ، آرامگاه خالد بن سنان (ع) قرار دارد. این زیارتگاه در شمال شرقی شهرستان کلاله در استان گلستان واقع می باشد. این زیارتگاه منسوب به حضرت خالد بن سنان علیه السلام معروف به خالدنبی (ع) است که یکی از اولیا بزرگ و انبیاء دوره فترت بوده و آخرین مبلغ دین مسیح می باشد که مردم را به دین و آیین مسیحیت دعوت می کرده است.

جاهای دیدنی کلاله
جاهای دیدنی کلاله

گورستان خالدنبی کلاله

به گزارش کلاله خبر،جایی در دوردستهای شمال گلستان بر روی تپه ماهورهای سبز صحرا گورستانی باستانی با منظره خیره کننده و عجیب قرار دارد که آدمی را به اسرار همچنان ناشناخته تاریخ باز می گرداند، گورستانی با سنگ قبرهای منحصر به فرد و بی نظیر که تا 5 متر قد دارند و هنوز قدمت دقیق آنها معلوم نیست.    سنگ مزارهای گورستان خالد نبی که طول آنها حداقل بین نیم تا حداکثر 5 متر است با قطری بیش از 50 سانتیمتر و وزنی بالغ بر2 تن به صورت ایستاده و در شکل هایی تجریدی از سنگ یکپارچه حجاری و تراشیده شده است. این سنگ مزارها که تعداد آنها به حدود 600 عدد می رسد در منطقه ای کوهستانی در شمال شرق استان گلستان قراردارد و منظره ای رازآلود را به تصویر کشیده اند.جاهای دیدنی کلاله

مسجد و مدرسه کریم ایشان

ساختمان مسجد و مدرسه کریم ایشان متعلق به دوره قاجاریه است و بر اساس تاریخی که بر سردر ورودی مدرسه کتابت شده، در سال ۱۳۲۸ هجری قمری ساخته شده است. مسجد و مدرسه کریم ایشان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.ساختمان آجری مسجد با نقشه مربع مستطیل بنا شده و شامل یک شبستان با سردر ورودی است که سقف آن با ۴ گنبد پوشیده شده است. مدرسه کریم ایشان که در نزدیکی مسجد و در ضلع جنوب غربی آن است به شکل زیبایی با پلان چهار ضلعی یا مربع شکل ساخته شده است.جاهای دیدنی کلاله

چشمه زاو

یکی از جاهای دیدنی کلاله چشمه زاو است. این چشمه در روستای زاو قرار دارد. به دلیل اینکه در محوطه اطراف چشمه ساخت و سازی انجام نشده طبیعت آن دست‌نخورده باقی‌مانده است. این چشمه در روزهای نخستین فصل بهار پر‌آب و خروشان است و بیشتر گردشگران همین زمان را برای بازدید از آن انتخاب می‌کنند اما متاسفانه امکانات رفاهی و گردشگری مانند محل استراحت، پارکینگ یا سرویس بهداشتی در این منطقه فراهم نشده و راه دسترسی به این چشمه هم خاکی و ناهموار است.جاهای دیدنی کلاله

جنگل پلکانی شهر کلاله

این جنگل یکی از جاهای دیدنی کلاله است که مابین دو کوه بلند قرار دارد که چشمه های متعدد با ایجاد جریان های آبی به آن جلوه زیبایی داده و از جمله شگفتی های دیگر این مکان پلکانی بودن ان بصورت تخته سنگی می باشد و بهترین مکان برای کوهنوردان و علاقمندان به هیجانات است.جاهای دیدنی کلاله

چشمه آق سو کلاله

چشمه و آبشار آق سو در 7 کیلومتری کلاله واقع شده است که از زیبایی خیره کننده و جذابی برخوردار است و به علت آب و هوای عالی و طبیعت سرسبز خود از دیدنی های کلاله محسوب می شود.

جاهای دیدنی کلاله

فاصله شهر کلاله تا شهرهای اطراف چند کیلومتر است ؟

 • فاصله کلاله تا گرگان : فاصله شهر کلاله تا گرگان در استان گلستان ایران تقریباً ۱۲۵ کیلومتر است. این فاصله با ماشین حدوداً ۲ تا ۲.۵ ساعت زمان می‌برد، البته بسته به شرایط ترافیک و مسیر انتخابی ممکن است این زمان متفاوت باشد.
 • فاصله کلاله تا گنبد کاوس :فاصله شهر کلاله تا گنبد کاووس در استان گلستان ایران تقریباً ۴۰ کیلومتر است. این فاصله با ماشین حدوداً ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان می‌برد، البته بسته به شرایط ترافیک و مسیر انتخابی ممکن است این زمان متفاوت باشد.
 • فاصله کلاله تا علی‌آباد کتول : فاصله شهر کلاله تا علی‌آباد کتول در استان گلستان ایران تقریباً ۱۰۵ کیلومتر است. این فاصله با ماشین حدوداً ۱.۵ تا ۲ ساعت زمان می‌برد، البته بسته به شرایط ترافیک و مسیر انتخابی ممکن است این زمان متفاوت باشد.
 • فاصله کلاله تا مشهد :فاصله کلاله تا مشهد در استان خراسان رضوی ایران تقریباً ۵۴۰ کیلومتر است. این فاصله با ماشین حدوداً ۷ تا ۸ ساعت زمان می‌برد، البته بسته به شرایط ترافیک و مسیر انتخابی ممکن است این زمان متفاوت باشد.

جاهای دیدنی کلاله

چگونه به کلاله سفر کنیم ؟

شهر کلاله در استان گلستان واقع شده و برای دسترسی به آن از مسیرهای مختلفی می‌توانید استفاده کنید:

دسترسی زمینی

 1. از طریق جاده‌های بین‌شهری:
  • از گرگان به کلاله: اگر از گرگان (مرکز استان گلستان) به سمت کلاله حرکت کنید، می‌توانید از جاده گرگان-گنبد کاووس استفاده کرده و سپس از گنبد کاووس به سمت کلاله بروید. فاصله گرگان تا کلاله حدود ۱۲۵ کیلومتر است.
  • از گنبد کاووس به کلاله: این مسیر کوتاه‌تر و حدود ۴۰ کیلومتر است و به راحتی قابل دسترسی است.
 2. استفاده از اتوبوس و تاکسی:
  • اتوبوس‌های بین‌شهری: خطوط اتوبوسرانی بین‌شهری وجود دارند که از شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، گرگان و گنبد کاووس به کلاله خدمات ارائه می‌دهند.
  • تاکسی‌های بین‌شهری: در ترمینال‌های مسافربری و ایستگاه‌های تاکسی می‌توانید از تاکسی‌های بین‌شهری استفاده کنید.

دسترسی هوایی

 1. فرودگاه گرگان: نزدیک‌ترین فرودگاه به کلاله، فرودگاه گرگان است. پس از رسیدن به فرودگاه گرگان، می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به کلاله بروید. فاصله فرودگاه گرگان تا کلاله حدود ۱۲۵ کیلومتر است.

دسترسی ریلی

 1. ایستگاه راه‌آهن گرگان: گرگان دارای ایستگاه راه‌آهن است که به شبکه ریلی کشور متصل است. پس از رسیدن به گرگان، می‌توانید با تاکسی، اتوبوس یا خودروی شخصی به کلاله سفر کنید.

به طور کلی، دسترسی به کلاله از طریق جاده‌های بین‌شهری و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نسبتاً آسان و متداول است.

رستوران‌های معتبر در شهر کلاله عبارتند از:

1. رستوران نمونه: کلاله، بلوار جانبازان، بعد از میدان الغدیر
2. رستوران صدف: کلاله، بلوار جانبازان، بعد از میدان الغدیر
3. رستوران مسعود: کلاله، بلوار جانبازان، بعد از میدان الغدیر، قبل از نمایندگی سایپا
4. رستوران جواد پرسپولیس: کلاله، بلوار جانبازان، بعد از نمایندگی سایپا

سوغاتی های کلاله

 1. محصولات لبنی
 2. عسل کوهستانی
 3. گیاهان دارویی
 4. صنایع دستی از جمله گلیم و جاجیم
 5. کلوچه سنتی زنجبیل

   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *