تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اصفهان, کاشان

جاهای دیدنی کاشان ☀️ لیست جاذبه ها و تفریحات + عکس 

جاهای دیدنی کاشان

در این مقاله از معرفی شهرهای دیدنی اصفهان تصمیم گرفتیم تا شما را با جاهای دیدنی کاشان که یکی از شهرهای تاریخی و جذاب ایران و استان اصفهان می باشد آشنا خواهیم . پس اگر به تصمیم دارید به شهر دوست داشتنی کاشان سفر کنیم تا انتهای این مقاله با مجله سفر و گردشگری تاپ تراول همراه باشید تا بیشتر با بهترین مکان های دیدنی کاشان آشنا شوید.

کاشان شهر تاریخی و خوش عطر و بوی ایران یکی از قطب های گردشگری اصلی کشور محسوب می شود و سالانه مسافران داخلی و خارجی بسیاری با هدف بازدید از مراسم گلاب گیری به این شهر سفر می کنند. این شهر پر از جاذبه های گردشگری است که در فاصله های بسیار کمی در کنار هم قرار گرفته اند از همین رو در طول یک روز می توانید بیشتر مناطق گردشگری آن را ببینید.

حمام تاریخی سلطان امیراحمد

حمام تاریخی سلطان امیراحمد، نمونه ای از منحصر بفردترین حمام های ایران است که از نظر معماری و تزئینات نسبت به بناهای هم عصر خود در دوره سلجوقیان و قاجار برتری قابل ملاحظه ای دارد.کاشی‌های آبی فیروزه‌ای و زرفام، گچبری های هفت لایه ای منحصربفرد و معماری درخور توجه، این حمام را به یکی از برجسته ترین حمام های ایران تبدیل نموده است.فضاهای حمام سلطان امیر احمد کاشان، متشکل از پیشخوان، هشتی، راهروهای ارتباطی، سربینه، سرماخوان، گرماخوان، صفه شاه نشین، خزینه، اتاق تنظیف، سرویس‌های بهداشتی، و دو حلقه چاه آب می‌باشد.

مکانهای دیدنی کاشان

خانه طباطبایی ها 

خانه طباطبایی ها یکی از خانه های تاریخی و زیبای شهر کاشان است که در نیمه دوم سده ۱۳ هجری در محله «سلطان امیر احمد» احداث شده است. این خانه ی زیبا به عروس خانه های ایران معروف است.این خانه که از شاهکارهای هنر معماری قدیم محسوب می شود توسط مرحوم سیدجعفر طباطبایی از تجار معروف فرش آن زمان – در سال ۱۲۵۰هجری قمری ساخته گردیده است. معمار سازندهٔ آن استاد علی مریم کاشانی و گچ بری ها و نقاشی های آن توسطٔ شاگردان میرزا ابوالحسن صنیع الملک کاشانی و زیر نظر وی انجام گردیده است. مجموعه خانه طباطبایی ها مشتمل بر ۳ قسمت اندرونی بیرونی و قسمت مخصوص خدمه است.مجموعه خانه تاریخی طباطبایی ها با ۴۷۰۰ مترمربع وسعت دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.معماری خانه طباطبایی ها به شیوه معماری حجاب دار، گودال باغچه، متقارن و درون گرا است.

مکانهای دیدنی کاشان

خانه عباسیان کاشان

مجموعه تاریخی عباسیان همزمان با دوره قاجار توسط حاج محمد ابراهیم تاجر کاشی (پدربزرگ آیت‌الله سید محمد علوی بروجرودی) که از تاجران معروف چینی و بلور در کاشان بود ساخته شد. متأسفانه هیچ اطلاعاتی از معمار این مجموعه در دسترس نیست اما شواهد نشان دهنده آن است که ساخت این بنا ۲۰ سال به طول انجامیده‌است.این مجموعه وسعتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع و زیربنایی در حدود ۷۰۰۰ متر مربع دارد و دارای ۵ طبقه و ۵ حیاط می‌باشد.جلوه‌هایی از معماری اصیل ایرانی – اسلامی در طرح‌های بدیع و نقش‌های خیال‌انگیز گچبری و انواع تزئینات خود را به نمایش گذاشته‌اند و این زیبایی به حدی چشم نواز است که که طبق نظر کارشناسان این مجموعه را به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته‌اند.

مکانهای دیدنی کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان ، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادیصدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شوداین باغ تاریخی یکی از پربازدیدترین مکان‌های گردشگری در استان اصفهان است به قسمی که عنوان پربازدیدترین اثر تاریخی این استان در نوروز ۱۳۹۷ را به دست آورد.

مکانهای دیدنی کاشان

حمام فین

 اولین نکته ایی که با شنیدن اسم این حمام به ذهن همگان می رسد این است که قتل صدر اعظم دوره قاجار که خدمات زیادی به کشور کرد یعنی امیر کبیر، در این حمام اتفاق افتاده است، و به خاطر همین موضوع شاید فکر کنید که این حمام مکانی مخوف و ترسناک می باشد، اما باید بگویم که این حمام آمیزه ای از نبوغ و هنر معماری مردمان این منطقه می باشد. حمامی که کاشی کاری هایش چشم هر بیننده ای را محو زیبایی اش می کند. نکته جالب دیگر در مورد این حمام این است که حمام وکیل الرعایا نیز بوده است.

مکانهای دیدنی کاشان

خانه بروجردی ها

خانه بروجردی‌ ها از آثار تاریخی شهر کاشان است. این بنا در محلهٔ سلطان میراحمد واقع است و در نیمهٔ دوم قرن ۱۳ هجری و در زمان قاجار ساخته شده است . این خانه با بادگیرهای قرینه هلالی شکل زیبایی بر بام تالار و کلاه فرنگی روی آن یکی از زیباترین جلوه‌های معماری ایرانی را به معرض نمایش می‌گذارد. به‌طوری‌که در کتیبه چهار طرف تالار آن آمده‌است، ساخت بنا به سال ۱۲۹۲ ه-ق بازمی‌گردد.

مکانهای دیدنی کاشان

شهر زیر زمینی نوش آباد کاشان

آنچه به عنوان شهرهای زیر زمینی در جهان معروف هستند در واقع ساختارهای متراکم و پیچیده و گسترده ای چون دالان های باریک تو در تو و اتاق هایی با ابعاد کوچک است. در بعضی از این شهرها علاوه بر موارد فوق معبد و محل تدفین در دل زمین ایجاد شده است. شهرهای زیر زمینی که جنبه پناهگاهی دارند به دو شکل ایجاد شده اند یا در بیرون از شهرها و در دل تپه های طبیعی یا در زیر شهرهای مسکونی تا عمق حتی 50 متری از سطح زمین ایجاد شده اند.

مکانهای دیدنی کاشان
جاهای دیدنی کاشان

مسجد جامع کاشان

کهن‌ ترین بنای تاریخی در کاشان، مسجد جامع این شهر است که قدمت آن به دوران حکومت سلجوقیان بازمی‌گردد. این اثر ارزشمند تاریخی به همت دختر مالک اشتر «صفیه خاتون»، ساخته شده است.این بنای تاریخی و ارزشمند مذهبی، در ادوار مختلفی همچون «کریم‌خان زند» و «عبدالرزاق خان» حاکم کاشان، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. از زیبایی‌های قابل توجه این مسجد می‌توان به هنر خطاطی استادانی چون «عبدالکریم» و «ابن محمد حسین محمد کاظم اصفهانی» اشاره کرد که بر دیواره‌های آن وجود دارد.

مکانهای دیدنی کاشان

آتشکده نیاسر کاشان

آتشکده‌ای چهارطاقی و به جای‌مانده از دوران حکومت ساسانیان در ارتفاعات نیاسر کاشان قرار دارد که در گذشته‌های دور، به عنوان مکانی برای برگزاری آیین و رسوم خاص پیروان دین زرشت، مورد استفاده قرار می‌گرفت. این اثر تاریخی که به نام‌های «چهار قاپو» و «چهار دروازه» نیز شهرت دارد، توسط باستان‌شناسان در گروه قدیمی‌ترین و عظیم‌ترین نمونه‌های بنای چهارطاقی ایرانی قرار گرفته است که اتفاقا در بین دیگر آثار مشابه، سالم‌تر بوده و خسارات و خرابی‌های کم‌تری را به خود دیده است.

 جاهای دیدنی کاشان
جاهای دیدنی کاشان

تپه سیلک

سیلک نام اولین تمدن شهر نشینی ایران مرکزی در کاشان است که در 3 کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار دارد. قدیمی‌ترین خاستگاه تمدن بشری را سیلک کاشان عنوان می‌کنند، یعنی اولین جایی که شهر نشینی شکل گرفت، آنجا که آریایی‌ها اولین تمدن شهر نشینی را ایجاد کردند.تمدن اقوام تپه‌ های سیلک در 2500 سال پیش مغلوب تمدن آریایی شد که آثار آنها در طبقات مختلف حفاری از قبیل ظروف لوله‌دار بلند با نقش اسب و خورشید و اسلحه آهنی و شمشیر و نیزه‌های بلند کشف شده است. محوطه باستانی سیَلْک که در منطقه فین کاشان واقع شده قدمتی در حدود 7 هزار سال دارد. محوطه باستانی سیَلْک در ضلع جنوب‌غربی کاشان و در سمت راست جاده کاشان به فین قرار دارد و از دو تپهٔ شمالی و جنوبی که در فاصله ۶۰۰ متری یک‌دیگر قرار دارند و دو گورستان تشکیل شده است.

مکانهای دیدنی کاشان
جاهای دیدنی کاشان

بازار سنتی کاشان

بازار سنتی کاشان یکی از مهمترین و زیباترین بناهای قدیمی کاشان است که از اواسط خیابان بابا افضل تا حدود دروازه دولت ادامه دارد. این بازار با ساماندهی فضاهای معماری و قرار گیری آن در کنار راه های بازرگانی باستانی از باشکوهترین و پر رونق ترین بازارهای ایران است.  این اثر در تاریخ ۸ شهریور ۱۲۵۵ با شماره ثبت ۱۲۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مکانهای دیدنی کاشان
جاهای دیدنی کاشان

قمصر، از زیباترین و هیجان انگیز ترین نقاط ایران

شهرت شهر قمصر به خاطر اعتبار و کیفیت گل محمدی و گلابش است که در تمام کشور و خارج از کشور نیز بدون شک حرف اول را میزند که علت اصلی آن آب و هوا و خاک مناسب است باعث روش گل های محمدی با مرغوبیت و عطر بالا می شود . در بین سال های 1354 و 1352 یکسری از کارشناسان بلغارستانی با بررسی گل محمدی قمصر ببا دیگر نمونه های همگون در دیگر نقاط کشور به این نتیجه رسیدن که کیفیت گل محمدی این منطقه بسیار بالاتر از دیگر نقاط کشور است به همین منظور برخی از صنایع عطرسازی جهان برای ساخت عطرهای خود از اسانس های گل محمدی این منطقه استفاده میکنند.

قمصر کاشان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *