تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
متفرقه

آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج‌کوک 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

درخت شگفت انگیز کاج‌کوک

کاج‌کوک نام یک درخت شگفت انگیز است که به طرز عجیبی، به صورت زاویه‌دار و به سمت استوا رشد می‌کند. در حالی که اکثر درختان در کره‌ی خاکی، به صورت عمودی و راست قرار دارند، اما این درخت اسرار آمیز به صورت کج رشد می کند که باعث تعجب بازدید کننده ها شده است. که برخلاف دیگر درختان و گیاهان، رشد آن‌ها به صورت زاویه‌دار و مورب یا به اصطلاح عامیه، کج است.. کاج‌کوک درختان بومی نیوکالدونیا در منطقه ملانزی هستند که در مناطق معتدل، نیمه گرمسیری و گرمسیری سراسر جهان رشد می‌کنند.درخت کاج‌کوک همیشه به سمت جنوب خمبده می شوند پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این درخت شگفت انگیز آشنا شوید.


تبلیغات   

                                 رزرو هتل در تهران             رزرو هتل در مشهد                رزرو هتل در کیش         


 


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج‌کوک

این درختان، بومی منطقه‌ای به نام «نیوکالدونیا» (New Caledonia: کالدونیای جدید، مجموعه‌ جزایری است که در تملک فرانسه بوده و در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد) در «ملانزی» (Melanesia) و در قاره‌ی اقیانوسیه است. هرچند امروزه می‌توان این درخت منحصربه‌فرد را در هر پنج قاره‌ی جهان یافت. چرا که این درخت، با انواع اقلیم‌ها بویژه مناطق معتدل، نیمه‌گرمسیری و گرمسیری، سازگاری داشته و در هر جایی رشد می‌کند. اما نکته‌ی قابل توجه در مورد کاج‌کوک، زاویه‌دار رشد کردن آن است؛ و همین ویژگی‌ مبنایی بر شناسایی و تشخیص این نوع درخت، از سایر درختان است.

آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج‌کوک

درختانی که معمولا از ارتفاع بالایی برخوردار بوده و حتی نمونه‌هایی با بلندای ۶۰ متر نیز مشاهده شده است. وجه تسمیه این درخت به کاج‌کوک، الگوبرداری آن از نام «کاپیتان جیمز کوک» است. فردی که در سفر دوم خود به سراسر جهان، جزایر متعددی از جمله جزایر «کالدونیای جدید» یا «نیو کالدونیا» را کشف کرد.
کاج‌کوک، از نام جیمز کوک، دریانورد و کاشف بریتانیایی بسیاری از جزایر اقیانوس آرام از جمله استرالیا، نیوزیلند و هاوایی، گرفته شده است

شاید تا همین چندسال پیش، هیچ محقق یا گیاه‌شناسی به این ویژگی خاص کاج‌کوک‌ها توجهی نمی‌کرد. تا اینکه سرانجام شخصی به نام «مت ریتر» (Matt Ritter)، در دانشگاه ایالتی پلی تکنیک کالیفرنیا در «سن لوئیس اوبیسپو» (San Luis Obispo)، متوجه خم شدن آن‌ها به سوی جنوب شد. البته وی برای اطمینان حاصل کردن از کشف خود، با یکی از همکاران خود در استرالیا تماس گرفت و تیم تحقیقاتی را ترتیب داد و متوجه شد که خمیدگی و زاویه‌دار بودن درختان کاج کوک، در استرالیا کاملا عکس درختان کاج کوک در کالیفرنیا و هاوایی است. در استرالیا، کاج‌کوک‌ها، همگی به جهت شمال خم شده بودند و این امر باعث تعجب و حیرت دانشمندان شد. تحقیقات ادامه یافت و سرانجام پس از بررسی‌های انجام شده، مت ریتر و تیم وی، پس از تحقیق روی ۲۵۶ تاج‌کوس در ۵ قاره، دریافتند که این نوع درختان کاج، همیشه به سمت استوا خم می‌شوند.

آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج‌کوک

جالب‌تر آنکه، هرچه فاصله‌ی آن‌ها از استوا بیشتر باشد، مقدار خمیدگی و زاویه‌دار بودن آن‌ها نیز، بیشتر است. به طور میانگین، اغلب کاج‌کوک‌ها با زاویه‌ی ۸/۵۰ درجه رشد می‌کنند؛ البته نمونه‌ای در استرالیا وجود داشت که با زاویه‌‌ای حدود ۴۰ درجه رشد کرده است.
خم شدن کاج‌کوک‌ها به سمت استوا، از ویژگی‌های خاص این درخت همیشه سبز است

با وجود تحقیقات گسترده‌ای که تیم مت‌ ریتر، انجام داده است، همچنان راز اصلی این رفتار عجیب و شگفت‌انگیز درختان کاج‌کوک، برملا نشده است. ولی دانشمندان و محققان بر این باورند که احتمال دارد دلیل این نوع رفتار، «نورگرایی» (فتوتراپی) است. پدیده‌ای که براساس آن، گیاهان به سمت نور خورشید خم می‌شوند. در واقع ممکن است که کاج‌کوک‌ها، برای آن‌ که بتوانند نور خورشید را در ارتفاعات بیشتر، بهتر دریافت کنند، خود را کج کرده و خم رشد می‌کنند.

آشنایی با درخت شگفت انگیز کاج‌کوک

هر چند در بسیاری از درختان، تمایل به خم شدن به سمت نور خورشید با حساسیت آن‌ها نسبت به گرانش زمین که به نام پدیده‌‌ی «زمین‌گرایی» شهرت دارد، متعادل شده و این امر باعث می‌شود که درختان و گیاهان به صورت عمودی و صاف، رشد کنند. تعادلی که دانشمندان معتقدند در درختان کاج‌کوک، وجود ندارد و آن هم احتمالا عدم توانایی این درختان شگفت‌انگیز در برقراری این تعادل است.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *