لیدوما تریپ

دریاچه نئور اردبیل

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای اردبیل یعنی دریاچه نئور را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از دریاچه های بسیار زیبا، دیدنی و محبوب میان گردشگران است. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

دریاچه نئور یکی از دریاچه های بسیار زیبای ایران است که در بین شهرستان اردبیل و خلخال در استان اردبیل در مرز بین استان اردبیل و گیلان واقع شده است.


   تبلیغات    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار واقع می باشد برای رسیدن به آن بعد از طی حدود ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سوی شهر خلخال به ده بودالالو می رسیم سپس می بایست جاده ای به طول ۱۳ کیلومتر را به سوی بالای کوه طی کرده و بعد از گذر از کنار روستای عباس آباد به دریاچه می رسیم. جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی می باشد.

بارندگى مناسب و وجود چشمه هاى فراوان سبب پایدارى وضعیت دریاچه گردیده است. ضمن آنکه هواى مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبى براى جذب گردشگر خصوصا در اوقات گرم سال را فراهم می کند. در اطراف دریاچه چشمه های گسلی فراوانی وجود دارد که دبی آب این چشمه ها بر حسب مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف چالها در ایام گرم و موقعیت آنها متفاوت است.

دریاچه نئور اردبیل
دریاچه نئور اردبیل

این منطقه پوشش گیاهى متنوعى از گیاهان خشکى زى و آبزى دارد. از گیاهان دارویی روییده در منطقه نیز می توان به شبدر، بابونه، بومادران، آلاله و نعناع اشاره کرد. دریاچه نئور زیستگاه بعضی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری و نوعی ماهی به نام قزل آلای رنگین کمان است.

دریاچه نئور اردبیل
دریاچه نئور اردبیل

دریاچه نئور مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم می پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می آورند و در حداکثرین عمق در حد کمینه 5/5 متر و در حد بیشینه 13 متر می باشد. آب این دریاچه برای استفاده آبیاری زمین های کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد که در سال ۱۳۶۶ با هدف ذخیره آب جهت استفاده های کشاورزی سدی در تنها خروجی دریاچه (قانلی دره) احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت و هر ساله به میزان اندک بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان جهت کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه رها سازی می گردد. وسعت حوضه آبریز دریاچه نئور 45 کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فندوقلو می باشد.   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In اردبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *