تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
سیستان و بلوچستان

جاذبه های دیدنی شهر دلگان | Delgan 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

دیدنی های دلگان

دلگان شهری در جنوب غربی استان پهناور سیستان و بلوچستان می باشد که دنیایی از ماجراهای رنگارنگ درون خود جای داده است. شهری که 11780 کیلومتر مربع وسعت دارد. شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان از شمال و شرق با شهر ایرانشهر، از جنوب با شهر نیکشهر و از غرب با استان کرمان هم مرز است. مردمان مهمان نواز دلگان بیشتر بلوچ هستند و با گویش بلوچی صحبت می کنند. در ادامه مطلب همراه تاپ تراول باشید تا با دیدنی های دلگان بیشتر آشنا شوید.

چشمه آب گرم کنتی در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی دلگان و در مسیر دلگان به هودیان قرار دارد. آب چشمه از داخل رسوبات متعلق به دوره کواترنر، به‌صورت جوشان از زمین خارج می‌شود. مردم بومی با ایجاد کانالی سرپوشیده، آب چشمه را به درون حوضی هدایت کرده‌اند و از آن برای استحمام و مصارف کشاورزی استفاده می‌کنند. با خواص درمانی بسیار، دمای آب چشمه کنتی ۴۰ درجه سانتی‌گراد است.دیدنی های دلگان

کوه خضر

کوه بزمان به عنوان دومین کوه مرتفع استان به ارتفاع حدود 3600 متر از سطح دریا در فاصله 30 کیلومتری شامل غرب بزمان واقع شده است. ناحیه ای معروف به زیارت حضرت خضر نبی (ع) در دامنه جنوبی آن قرار دارد که در تابستان دارای هوای مطلوب و چشم اندازی زیبا می باشند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

روستای هیتک

روستای هیتک در موقعیت جغرافیایی 15 کیلومتری شرق شهر دلگان و در منطقه ی دشتی واقع شده است.این روستا مطابق آنچه بین بزرگان این روستا مشهور است هسته ی اولیه ی آن حدود 200 سال پیش با اسکان اقوامی از دو طایفه میرکی و هوت می باشد. علت نامگذاری این روستا وجود نوعی درخت به نام هیت که در زبان بلوچی معنای زمین حاصلخیز است می باشد. روستا به دلیل حاصلخیز بودن به هیتک نامگذاری شده است.

چشمه آبگرم هودیان

این چشمه در روستای هودیان در ۱۹۰ کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و ۵۵ کیلومتری شمال شرق دلگان واقع شده است که علاوه بر استفاده عمومی، مصارف کشاورزی دارد.

رودخانه و آبشار زیبای پورا

روستای اسفند در کنار رودخانه واقع شده رودخانه ای با عرض ۱۶۰ متر ،این رودخانه ازکوه هافنوج،گسپردن،سرتنک،توتان و گیران سرچشمه می گیرد و با مسافتی طولانی از اسفند عبور می کند در واقع آخرین آبدهی رودخانه نیز به اسفند می رسد و از جلگه چاه هاشم می گذرد و به دریاچه جازموریان می ریزد، آب اسفند از رودخانه تامین می شود در سالهای اخیر کم آبی اکثر منطقه را فراگرفته و خشکسالی بوجود آمده است اما روستای اسفند ذره ای از آبش کم نشده و در اکثر فصول سال رودخانه پر آب می باشد.

آبشار پورا در مسیر رودخانه در بالا دست روستا واقع شده و زیباترین چشم انداز و منظره طبیعی بکر منطقه می باشد و در منطقه شهرت زیادی دارد.با وجودی که این آبشار زیبا تاکنون ناشناخته باقی مانده اما هر ساله شمار زیادی ازآن دیدن می کنند.دیدنی های دلگان

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *