تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
راهنمای سفر

راهنمای سفر به گلاسگو،اسکاتلند 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

اطلاعاتی که در این مقاله بدست خواهید آورد :

راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول درباره راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند ،سخن خواهیم گفت.

گلاسگو،بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند و سومین شهر پرجمعیت در پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. این شهر در دوسوی رود کلاید توسعه یافته که از سمت غرب به اقیانوس اطلس شمالی می‌ریزد.

در قرن ۱۹ میلادی شهر گلاسگو به عنوان «دومین شهر بزرگ امپراتوری بریتانیا» شناخته می‌شده‌است.این شهر در سال ۱۹۹۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا و در سال ۱۹۹۹ به عنوان شهر برتر بریتانیا در معماری و طراحی برگزیده شده‌است.گلاسگو پس از لندن بزرگ‌ترین مرکز خرید بریتانیا است و مارک مشهوری مانند ورساچه اولین فروشگاه اختصاصی خود را در این شهر تأسیس کرده‌است. در سال ۲۰۱۴ میلادی، گلاسگو میزبان بازی‌های کشورهای همسود بریتانیا بود.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

از اهالی گلاسگو همواره به عنوان یکی از صمیمی‌ترین مردم بریتانیا یاد می‌شود.

گلاسگو، شهری شلوغ و روبه‌رشد است که به عنوان یک شهر دانشگاهی شناخته می‌شود. البته این شهر علاوه بر دانشگاه، هزاران جاذبه‌ی گردشگری دارد؛ پارک‌های مختلف، مسیرهای پیاده‌روی، بناهای تاریخی، تورهای گردش در طبیعت و موزه‌های متعدد. در واقع در این شهر با هر سلیقه‌ای می‌توانید جاذبه‌ی گردشگری مناسب خود را پیدا کنید و از آن لذت ببرید. این شهر پرشور و هیجان در گذشته یک شهر صنعتی بوده و امروزه خود را به عنوان یک مرکز فرهنگی معرفی کرده است. گلاسگو روح زندگی روستایی به سبک اسکاتلندی را حفظ کرده است و در سفر به اسکاتلند بازدید از آن را نباید از دست بدهید.

راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

گلاسگو در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +1 قرار دارد و ساعت رسمی این شهر ۳ و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

انگلیسی اسکاتس، گیلیک اسکاتلندی

واحد پول

پوند استرلینگ = ۴۱۳۱۷ ریال

نوع برق شهری

۲۳۰ ولت، ۵۰ هرتز

اسکاتلند
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

کد کشور

+۴۴

کد شهری

۰۱۴۱

جهت رانندگی

چپ

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه بین‌المللی گلاسگو

فرودگاه گلاسگو پرستویک

وضعیت آب‌ و‌ هوا

ملایم و اقیانوسی

بهترین زمان برای سفر

اسکاتلند سرزمینی افسانه‌ای و زیباست. در تمام طول سال می‌توانید برای سفر به گلاسگو برنامه‌ریزی کنید و زمان سفر شما به هدفتان از سفر بستگی دارد. مثلا می‌توانید از فستیوال‌های تابستانی یا خلوتی فصل زمستان لذت ببرید. بنابراین با توجه به الویت‌هایتان در سفر زمان سفر را انتخاب کنید.

هزینه‌های سفر

هزینه‌ی اقامت در هاستل

برای اقامت در خوابگاه هاستل‌ها باید ۱۰ پوند استرلینگ (۴۱ هزار تومان) بابت خوابگاه‌های بزرگتر و ۱۵ تا ۲۰ پوند (۶۲ هزار تا ۸۳ هزار تومان) بابت خوابگاه‌های کوچک‌تر بپردازید. اتاق‌های خصوصی به طور میانگین ۳۵ پوند (۱۴۵ هزار تومان) هزینه دارند. همه‌ی هاستل‌ها وای‌فای رایگان دارند. تعداد کمی از این هاستل‌ها، اتاق بخار هم دارند.

هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان

هتل‌های اطراف مرکز شهر از ۷۰ پوند (۲۹۰ هزار تومان) شروع می‌شوند اما هر چقدر از مرکز شهر دورتر شوید هزینه‌ی هتل‌ها کاهش پیدا می کند و به ۳۰ تا ۵۰ پوند (۱۲۴ هزار تا ۲۰۷ هزار تومان) می‌رسد. همه‌ی هتل‌ها وای فای رایگان و پارکینگ دارند. بیشتر آنها رستوران هم دارند. استفاده از سایت Airbnb هم در این شهر بسیار رایج است ولی معمولا تعداد اتاق‌های اشتراکی خیلی محدود است. برای اینکه یک اتاق خصوصی از این طریق کرایه کنید به طور میانگین باید ۳۵ پوند (۱۴۵ هزار تومان) بپردازید. یک واحد کامل ۷۰ پوند (۲۹۰ هزار تومان) هزینه دارد.

هزینه‌ی غذا

در گلاسگو می‌توانید رستوران‌های متعدد با رنج قیمتی متفاوت پیدا کنید. اگر در رستوران‌های معمولی یا کافه‌ها غذا بخورید می‌توانید با ۱۰ پوند (۴۱ هزار تومان) یک وعده غذای کامل سفارش دهید. چیپس و ماهی بین ۵ تا ۷ پوند (۲۱ هزار تا ۲۹ هزار تومان) قیمت دارد. اگر تصمیم بگیرید خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ی خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته در حدود ۵۵ پوند (۲۳۰ هزار تومان) است. البته اگر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای ارزان مثل Lidl و Iceland خرید کنید، هزینه‌ی خرید مواد غذایی، از این مقدار هم کمتر می‌شود.

حمل و نقل عمومی

شهر گلاسگو شهری کوچک و فشرده است بنابراین اگر در مناطقی مثل مرکز شهر اقامت کنید به  راحتی با پای پیاده می‌توانید به همه جا سر بزنید. اگر دوست ندارید پیاده‌روی کنید، انتخاب‌های دیگری هم برای گشت و گذار در شهر دارید. متروی گلاسگو در مسیر دایره‌ای شکل در اطراف ناحیه‌ی مرکزی شهر حرکت می‌کند که بلیط تک‌سفره‌ی آن ۱/۶ پوند (۷ هزار تومان) است. بلیط‌های دو سفره ۳ پوند (۱۳ هزار تومان) و بلیط‌های روزانه ۴ پوند (۱۷ هزار تومان) هزینه دارند. امکان کرایه‌ی دوچرخه هم برای گشت و گذار در شهر وجود دارد. هزینه‌ی کرایه‌ی دوچرخه برای یک روز ۲۰ پوند (۸۳ هزار تومان) است.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۴۰ تا ۵۰ پوند (۱۶۶ هزار تا ۲۰۷ هزار تومان)

البته این مقدار پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل‌ اقامت کنید، کمتر در رستوران غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید هزینه‌های سفرتان را از این مقدار هم کاهش دهید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

بازدید از موزه‌های رایگان

بیشتر موزه‌های این شهر هزینه‌ی ورودی ندارند. به راحتی می‌توانید نصف روزتان را با گشت و گذار در موزه‌های رایگان و تحسین هنر هنرمندان اسکاتلندی بگذرانید بدون اینکه هزینه کنید.

بازدید از منطقه‌ی وست اند (West End)

این منطقه از شهر، فروشگاه‌ها و رستوران‌های زیادی دارد و فرصتی عالی برای گشت و گذار و تماشای زندگی اهالی شهر است. رستوران‌ها و فروشگاه‌های این منطقه از شهر نسبت به سایر مناطق، ارزان‌تر هستند.

غذا خوردن در کافه‌ها

بهترین غذاها را می‌توانید در کافه‌ها با نصف قیمت نسبت به رستوران‌ها نوش جان کنید. علاوه بر اینکه غذا خوردن در کافه برایتان ارزان‌تر تمام می‌شود، می‌توانید با فرهنگ اسکاتلندی از نزدیک آشنا شوید.

پیک نیک در پارک

پارک‌های زیادی در گلاسگو وجود دارد و تقریبا همه‌ی آنها هزینه‌ی ورودی ندارند. از این فرصت رایگان استفاده کنید. ناهار خود را آماده کنید و یک بعدازظهر را در کنار دریاچه‌ها، رودها و قلعه‌های دیدنی بگذرانید.

استفاده از سرویس کوچ سرفینگ

بهترین روش برای اینکه در هزینه‌ی اقامت خود در گلاسگو صرفه‌جویی کنید، استفاده از سرویس کوچ سرفینگ است. اقامت در منزل یکی از اهالی فرصت خوبی است تا با زندگی اهالی این شهر از نزدیک آشنا شوید. علاوه بر این، یک راهنمای محلی در کنارتان هست که مسیرها و جاذبه‌های توریستی را به شما نشان دهد.

استفاده از سرویس اشتراک‌گذاری خودرو

استفاده از چنین سرویس‌هایی از تاکسی ارزان‌تر تمام می‌شود. اگر نمی‌خواهید منتظر اتوبوس بمانید و هزینه‌ی زیادی بابت تاکسی بپردازید، از این سرویس‌ها استفاده کنید. مثلا یکی از این سرویس‌ها اوبر (Uber) است.

جاذبه‌های گردشگری

این شهر که در کنار رود کلاید (Clyde) قرار گرفته، به مرور زمان از یک شهر صنعتی به یک مرکز فرهنگی تبدیل شده است. موزه‌های عالی، گالری‌های هنری و فستیوال‌های متعدد، گوشه‌ای از جاذبه‌های این شهر برای گردشگران است. بیش از ۷۰ پارک و فضای سبز در این شهر وجود دارد. دوستداران تئاتر، در این شهر فرصت‌های زیادی برای لذت بردن از هنر مورد علاقه‌شان دارند. رویدادهای فرهنگی این شهر به تئاتر ختم نمی‌شود. فستیوال‌های موسیقی هم بخش دیگری از جاذبه‌های فرهنگی و هنری گلاسگو هستند. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری گلاسگو آشنا می‌شویم که در سفر خود به این شهر زیبا می‌توانید برای بازدید از آنها برنامه‌ریزی کنید.

کلیسای جامع گلاسگو

برجسته‌ترین بنای تاریخی این شهر، کلیسای جامع گلاسگو است که قدمت آن به قرن دوازدهم برمی‌گردد. این کلیسا با نام کلیسای سنت مونگو (St Mungo) هم شناخته می‌شود. در بزرگترین اتاق کلیسا، سردابه‌ای وجود دارد که مقبره‌ی سنت مونگو در آن واقع شده است.

در زندیکی کلیسا، موزه‌ی سنت مونگو قرار دارد. در این موزه با مذاهب و ادیان سراسر دنیا آشنا می‌شوید. علاوه بر این، این موزه نمایشگاه‌های متعددی دارد؛ از مومیای‌های مصری و تندیس‌های هندو گرفته تا یکی از نقاشی‌های سالوادور دالی. یک باغ ذن بودایی در محوطه‌ی موزه وجود دارد.

این موزه از دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ و نیم صبح تا ۵ و نیم بعدازظهر و روزهای یکشنبه از ساعت ۱ تا ۵ بعدازظهر باز است. بازدید از این موزه رایگان است اما بد نیست که برای ارتقای موزه، کمک مالی هر چند اندک را فراموش نکنید.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

میدان جرج ، قلب شهر گلاسگو

در مرکز شهر گلاسگو، میدانی مزین به گل و فضای سبز واقع شده است که ۱۲ تندیس از اشخاص سرشناس شهر در گوشه و کنار آن به چشم می‌خورد؛ افرادی از جمله ملکه ویکتوریا و والتر اسکات. در انتهای شرقی میدان، تالار شهر با یک برج بلند وجود دارد که در سال ۱۸۹۰ تکمیل شده است. مجموعه‌ای از چندین انبار قرن نوزدهمی بخشی از منطقه‌ی تجاری قدیمی شهر را تشکیل می‌دادند که امروزه به کافه و رستوران و بوتیک برندهای مشهور مد تبدیل شده‌اند. بازار خیابانی باراس هر هفته هزار فروشنده را به سوی خود می‌کشاند که محصولات مختلفی اعم از پوشاک، غذا، اشیای عتیقه و سوغات می‌فروشند.

راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

 

مدرسه‌ی هنر گلاسگو و آکادمی هنر مکینتاش

یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر برای علاقه‌مندان به هنر معماری، آکادمی هنر مکینتاش است. این مجموعه در سال ۱۹۰۹ تکمیل شده است. بنای چشم‌گیر و دیدنی این مجموعه، توانایی چارلز مکینتاش، در طراحی داخلی و معماری فضای بیرونی بناها را ثابت کرد. تالارهای مختلف این بنا در کنار گالری و کتابخانه از دیدنی‌های این بنا هستند. یک آتش‌سوزی در سال ۲۰۱۴، به بخش‌های زیادی از بنا آسیب‌های جدی وارد کرد که اکنون بنا مرمت و بازسازی شده است. خانه‌ی چارلز مکینتاش هم یکی دیگر از دیدنی‌های شهر برای دوستداران هنر و معماری است. گرچه نقشه‌های این بنای زیبا در سال ۱۹۰۱ کشیده شده، کار ساخت آن تا سال ۱۹۸۹ تکمیل نشده بود.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

 

موزه و گالری هنری کلوینگراو (Kelvingrove)

خیابان Sauchiehall، یکی از خیابان‌های پرجنب‌و‌جوش و مرکز سرگرمی و خرید گلاسگو است. امروزه این خیابان کاملا پیاده‌رو شده است و فروشگاه‌های متعددی در سراسر آن به چشم می‌خورد. این خیابان به خیابان Argyle در محله‌ی وست‌ اند منتهی می‌شود جایی که کافه‌ها و رستوران‌های شیک، فروشگاه‌های مجلل و هتل‌های فوق‌العاده دارد. از دیگر دیدنی‌های مهم این منطقه می‌توان به موزه و گالری هنری کلوینگراو اشاره کرد. این مجموعه در سال ۱۹۰۱ افتتاح شده و مجموعه‌ای از آثار هنری برتر از هنرمندانی چون ون‌گوگ در آن به نمایش درآمده است. یافته‌های باستانی اسکاتلند شامل ابزارهای عصر برنز و زیورآلات و اشیایی از دوره‌های مختلف در این مجموعه وجود دارد. از نمایشگاه‌های جالب این مجموعه می‌توان به نمایشگاه سلاح و زره اشاره کرد که در آن انواع سلاح، ابزارهای جنگی، کلاه، شمشیر و… از قرن پانزدهم و شانزدهم به نمایش درآمده است. منسوجات، زیورآلات، ظروف شیشه‌ای و نقره‌ای و اشیای سفالی بخش دیگری از مجموعه را تشکیل می‌دهند. ساعت کار این موزه هر روز از ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر است و موزه هزینه‌ی ورودی ندارد.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

 

دانشگاه گلاسگو، موزه و گالری هنری هانتریان

قدمت دانشگاه گلاسگو به سال ۱۴۵۱ برمی‌گردد و این دانشگاه، دومین مجموعه‌ی آموزشی قدیمی تحصیلات عالی در اسکاتلند است. این دانشگاه در طول تاریخ اساتید برجسته‌ای داشته از جمله جیمز وات، آدام اسمیت و جوزف لیستر جراحی انگلیسی که نخستین بار، مسئله ضدعفونی کردن اجسام در هنگام جراحی را مطرح کرد. یک نمایشگاه دائمی در مرکز توریستی دانشگاه وجود دارد که در آن می‌توانید اطلاعات کامل و دقیقی در مورد این افراد سرشناس و تلاش‌ها و افتخارات علمی آنها یاد بگیرید. دانشمند دیگری که با این دانشگاه ارتباط تنگاتنگی داشته، ویلیام هانتر است که با واگذار کردن اشیا، آثار هنری و متعلقات خود، موزه‌ی هانتریان را پایه‌گذاری کرد. اکنون این موزه بخش‌های بسیار متنوعی با موضوعات زمین شناسی، باستان‌شناسی، قوم‌شناسی، جانورشناسی و… دارد. آثار هنری این موزه از هنرمندان مشهوری چون روبن، رامبرانت و رینولدز است. این موزه هزینه‌ی ورودی ندارد و از سه‌شنبه تا شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر و یکشنبه‌ها از ساعت ۱۱ صبح تا ۴ بعدازظهر باز است.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

موزه‌ی ریورساید (Riverside)

موزه‌ی ریورساید گلاسگو، نمایشگاه‌های مختلفی با موضوع حمل و نقل در زمان‌های گذشته‌ی شهر گلاسگو دارد از جمله انواع وسایل حمل و نقل مثل لکوموتیو، ماکت کشتی، ماشین‌های قدیمی، تراموا، گالری، درشکه و… که بیشتر آنها در خود گلاسگو ساخته شده‌اند. از دیگر جاذبه‌های این موزه می‌توان به خیابان بازسازی شده‌ی سال ۱۹۳۸ گلاسگو و نقاشی معروف اثر هنرمند مشهور LS Lowry اشاره کرد. این موزه هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر باز است و هزینه‌ی ورودی ندارد.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

 

خانه‌ی پولوک (Pollok)

این خانه ی قدیمی در جنوب غربی مرکز شهر گلاسگو قرار دارد. خانه‌ی خانواده‌ی ماکسول در سال ۱۷۵۲ توسط ویلیام آدام و پسرانش ساخته شده است. مجموعه‌ای از آثار نقاشی اسپانیایی کار هنرمندان مشهوری چون ال گرکو، گویا و موریلو از بخش‌های جالب این خانه‌ی دیدنی است. آثاری از ویلیام بلیک و عتیقه‌جات ارزشمند از دیگر دیدنی‌های این خانه است.

هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر می‌توانید از این خانه بازدید کنید.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

 

باغ‌های گیاه شناسی گلاسگو

این مجموعه در سال ۱۸۷۳ ساخته شده و یکی از بزرگترین گلخانه‌های بریتانیا است. مجموعه‌ای از ارکیده‌های کمیاب، درختان سرخس از استرالیا و نیوزیلند و گیاهانی از آفریقا، آمریکا و خاور دور در این مجموعه وجود دارد. ار جذاب‌ترین بخش‌های این باغ، تندیس‌های ویکتوریایی است که جلوه‌ی دیگری به باغ داده است. اگر می‌خواهید از پارک‌ها و فضاهای سبز دیگری در گلاسگو دیدن کنید، پارک بلاهوستون (Bellahouston) را فراموش نکنید. این پارک به خاطر گلزارهای زیبا و رنگارنگش مشهور است.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

 

پارک گلاسگو گرین و موزه‌ی  People’s Palace

پارک گلاسگو گرین که در سال ۱۶۶۲ پایه گذاری شده با اختلاف، قدیمی‌ترین پارک این شهر است و به راحتی با پای پیاده از مرکز شهر می‌توان به این پارک رسید. یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های این پارک موزه‌ی People’s Palace است که در سال ۱۸۹۸ ساخته شده  و تاریخی از تجارت، صنعت و ورزش این شهر از قرن هفدهم تا بیستم را به نمایش گذاشته است. یکی دیگر از جاذبه‌های مهم این پارک، باغ زمستانی است؛ یک تراریوم بزرگ که در آن مجموعه‌ای از گیاهان گرمسیری و نیمه‌گرمسیری نگهداری می‌شود. هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر می‌توانید از این مجموعه دیدن کنید. بازدید از این مجموعه رایگان است.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

 

رژیم غذایی

آشپزی اسکاتلندی مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و سنت‌های آشپزی در کنار روش‌ها و مواد جدید است. این منطقه گرچه تعداد زیادی غذای سنتی و اصیل دارد که مختص خودش است اما با دیگر کشورهای اطراف و بسیاری از کشورهای اروپایی از نظر رژیم غذایی، تشابهاتی دارد. غذاهای اسکاتلندی توسط مهاجران به سایر کشورهای دنیا هم راه پیدا کرده‌اند. استفاده از گوشت شکار، محصولات لبنی، ماهی و میوه‌ها و سبزیجات در کنار مقدار کمی از ادویه‌جات از ویژگی‌های آشپزی این منطقه است.

گلاسگو
راهنمای سفر به گلاسگو ، اسکاتلند

در ادامه با تعدادی از غذاهای مشهور و اصیل اسکاتلندی آشنا می‌شویم که در سفر به گلاسگو می‌توانید آنها را امتحان کنید.

هگیس (Haggis)

هگیس یا جغور بغور غذایی است که با دل و جگر و قلوه‌ی گوسفند تهیه می‌شود. غذایی لذیذ که البته بسیاری از افراد آن را به هیچ وجه دوست ندارند. این غذا را در بیشتر کافه‌ها و رستوران‌های کوچک می‌توانید پیدا کنید که معمولا با پوره‌ی سیب زمینی سرو می‌شود. هگیس یکی از غذاهای ملی اسکاتلند هم به شمار می‌رود.

استاویز (Stovies)

این غذا را بیشتر در فصل زمستان می‌خورند و از موادی چون سیب زمینی، گوشت گوساله، پیاز و کره تهیه می‌شود. این غذا، غذایی است که معمولا آن را با باقی‌مانده‌ی مواد غذایی می‌پزند و با نام کماج و چغندر سرو می‌کنند. نان کماج یک نوع نان به شکل مسطح است. این نوع از نان‌ها معمولا با بلغور جو دوسر به عنوان ماده‌ی اولیه تهیه می‌شوند و گاهی اوقات آرد ساده و یا سبوس دار به آن اضافه می‌کنند. نان کماج را می‌توان در ماهی‌تابه یا فر پخت.

صبحانه‌ی کامل اسکاتلندی

این صبحانه‌ی کامل در روزهای تعطیل در خانه‌های اسکاتلندی‌ها و در سایر روزهای هفته در کافه‌ها پیدا می‌شود. آنچه که این صبحانه را تشکیل می‌دهد بسیار متنوع است اما معمولا شامل این مواد است: بیکن، تخم مرغ، سوسیس، اسکن سیب زمینی، خوراک لوبیا، گوجه و قارچ. همراه با این صبحانه‌ی کامل، چای، قهوه یا آب پرتقال می‌خورند.

سوپ Cullen Skink

برای تهیه‌ی این غذا از روغن‌ماهی دودی، سیب زمینی و پیاز استفاده می‌کنند. این سوپ بسیار لذیذ و البته سنگین است چون علاوه بر مواد ذکر شده در تهیه‌ی آن از کره، شیر و خامه هم استفاده می‌کنند. نان تازه هم در کنار این سوپ سرو می‌شود.

Cranachan، دسر اسکاتلندی

این دسر لذیذ را در منوی رستوران‌ها خواهید دید. دسری که با خامه، عسل، تمشک و جوی دوسر تهیه می‌شود. در کنار این دسر، یک فنجان قهوه می‌چسبد.


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *