تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

ویزای پرتغال

در این مطلب از مجموعه مطلب بخش راهنمای ویزای کشورها به سراغ کشور پرتغال می رویم. در ادامه ی این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول به معرفی و بررسی جامع شرایط اخذ ویزای پرتغال خواهیم پرداخت. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

پرتغال از سال 1995 به عضویت کشورهای منطقه شنگن در آمد. بنابراین باید در نظر داشته باشید که برای سفر به این کشور می توانید از ویزای شنگن پرتقال استفاده کنید که می توانید آن را از سفارت این کشور اخذ کنید. طبق آمار سال ۲۰۱۷ سفارت کشور پرتغال از ۲۶۳ هزار درخواست برای ویزای شنگن،۲۲۳ هزار ویزا صادر کرده است. اگر به دنبال اخذ ویزای پرتغال هستند و لیست مدارک و روش اخذ ویزای شنگن پرتغال و وقت سفارت پرتغال را می خواهید، همراه ما باشید تا راهنمای شما باشیم. این بستگی به هدف شما دارد که به چه منظوری قصد دارید به کشور پرتغال سفر کنید. آیا برای مسائل پزشکی،توریستی یا کاری قصد دارید به این کشور سفر کنید. این مسئله ای است که در سفارت باید نسبت به آن پاسخگو بوده و نوع سفر خود را توجیه کنید.

انواع ویزای پرتغال

بر اساس زمان‌بندی اخذ ویزای پرتغال در انواع زمان‌های مختلف انجام می‌پذیرد که در این بخش به توضیحاتی در رابطه با آن می‌پردازیم:


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

ویزای کوتاه‌مدت پرتغال: با این ویزا می‌توانید به مدت ۹۰ روز در کشور پرتغال حضور داشته باشید. همچنین با این ویزا می‌توانید به کشورهای دیگر عضو شنگن نیز سفر کنید. البته این نکته را بدانید که در زمان درخواست ویزا اعلام کنید که یک ویزای چندگانه برای شما صادر شود. ویزای توریستی جزو ویزاهای کوتاه‌مدت کشور پرتغال محسوب می‌شود. البته ویزاهای علمی و دانشجویی نیز جزء همین گروه قرار می‌گیرند.

ویزای بلند مدت پرتغال: ویزاهای تحصیلی، پزشکی و ازدواج جزو ویزاهای بلند مدت کشور پرتغال هستند. در واقع افرادی که با هدف تحصیل، کار و یا موارد پزشکی ازدواج به کشور پرتغال سفر می‌کنند این دسته از ویزاها را می‌توانند تهیه نمایند. ویزاهای کاری پرتغال نزدیک به دو ریال اعتبار دارند.

ویزای ترانزیت: معمولاً به ویزاهای حمل‌ونقل هوایی گفته می‌شود که افراد با سفر به کشور پرتغال قصد عزیمت و سفر به کشور دیگری را دارند. مسافران ضمن پیاده شدن از هواپیما و خارج نشدن از محوطه فرودگاه می‌توانند با پرواز دیگری سفر خود را ادامه دهند.

ویزای پرتغال
ویزای پرتغال

مراحل اخذ و دریافت ویزای پرتغال

مراحلی که یک گردشگر و یا یک مسافر جهت اخذ ویزای پرتغال باید رعایت کند به شرح زیر است:

 1. هماهنگ کردن وقت سفارت پرتغال در کشور خود
 2. پر کردن دو نتیجه از فرم آنلاین که به‌صورت رایگان در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. این فرم‌ها را می‌توانید دانلود کرده و به‌طور کامل آن‌ها را پرکنید.
 3. بررسی تاریخ انقضای پاسپورت (باید دو صفحه خالی از آن وجود داشته باشد)  : از تاریخ گذرنامه شما نباید بیش از ده سال گذشته باشد
 4. عکس مناسب و جدید برای گذرنامه
 5. مدارک رزرو بلیط هواپیما و هتل و خروج از کشور پرتغال باید دقیق و منظم باشند و هنگام تحویل به سفارتخانه جزو مدارک شما قرار گرفته باشند.
 6. گرفتن مدارک بیمه درمانی که حداقل هزینه آن‌ها ۳۰ هزار یورو می‌باشد.
 7. ارائه پرینت بانکی و گردش مالی و گزارش حساب در مدت ۹۰ روز
 8. پرداخت مبلغ ۶۰ یورو برای صندوق سفارت جهت کارهای مربوط به ویزا
 9. ممکن است بین دو هفته تا دو ماه منتظر باشید که صلاحیت و عدم صلاحیت شما جهت اخذ ویزای پرتغال صادر شود.

چطور وقت سفارت پرتغال بگیریم؟

برای دریافت ویزای پرتغال مثل همه سفارت ها لازم است فرمی را که به صورت آنلاین روی سایت سفارت گذاشته شده را پر کنید و از لینک مربوطه اقدام نمایید.لینکی که در آن می توانید درخواست خود را ارائه نمایید «sefarat.eu» می باشد.

مدارک لازم برای ویزای پرتغال

 • رزرو هتل و تاییدیه آن.
 • فتوکپی شناسنامه (کلیه صفحات).
 • تکمیل فرم درخواست روادید بطور کامل.
 • رزرو بلیط برای سفر به پرتغال و برگشت به ایران.
 • یک قطعه عکس جدید رنگی (تمام رخ و با زمینه سفید).
 • در صورتی‌که شما نماینده شرکت دعوت کننده هستید: اصل قرارداد نمایندگی و کپی از آن.
 • همراه داشتن پاسپورتهای قبلی که تاریخ اعتبار آنها تمام شده و یا به هر دلیل تعویض شده است.
 • کپی کلیه روادیدهای دریافت شده قبلی، از سایر کشورها در طول سه سال گذشته ( در پاسپورت جدید و قدیم).
 • در صورت همراه بودن فرزندان با یکی از والدین اجازه رسمی پدر و مادر ترجمه شده و ممهور به مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • گذرنامه معتبر به همراه کپی امضا شده توسط صاحب گذرنامه ( اعتبار گذرنامه باید بیشتر از سه ماه از تاریخ پایان روادید باشد).
 • معرفی نامه از محل کار (به زبان انگلیسی و یا ترجمه رسمی به زبان انگلیسی)؛

الف) اصل و فتوکپی روزنامه رسمی با درج اگهی ثبت شرکت (ترجمه رسمی به زبان انگلیسی).

ب ) کپی از هر گونه تغییرات شرکت ( ترجمه رسمی به زبان انگلیسی).

پ ) اصل کارت بازرگانی صادر شده توسط وزارت بازرگانی و فتوکپی از ان.

ت ) چنانچه هزینه های طول اقامت در خارج توسط شرکت شما پرداخت شود باید در نامه قید گردد.

ث) اثبات بر فعال بودن شرکت.

ج) برگه رسمی حقوق دریافتی (اولین و آخرین ماههای دریافت حقوق مورد نیاز می باشد) و همچنین برگه پرداختی به سازمان تامین اجتماعی (لیست بیمه).

چ) نامه بانکی با اظهار مانده موجودی حساب و همچنین ریز صورت حساب بانکی در سه ماه اخیر. (تمکن مالی + لیست گردش سه ماهه)

 • دعوتنامه‌های امضا شده باید با جزئیات ، نام درخواست دهنده ، علت مسافرت، مدت اقامت و آیا اینکه در طول اقامت شرکت دعوت کننده هزینه های مربوطه را بعهده خواهد گرفت یا خیر ، قید شود. همچنین، کپی از کارت اقامت و یا پاسپورت پرتغالی و همچنین پرینت حساب بانکی دعوت‌کننده نیز باید به همراه مدارک ارائه شود.
 • اثبات همکاری‌های گذشته با شرکت دعوت کننده یا سایر همکاری‌های بین المللی مانند: بارنامه ، اثبات پرداختی ها (پیش فاکتور، پروفرما-اینویس به عنوان اثبات قابل قبول نیست) و یا هر نوع قراردادهای امضا شده فی مابین.
 • بیمه پزشکی مسافرت معتبر جهت کشورهای عضور شنگن و فتوکپی ان. (حداقل پوشش بیمه مذکور می‌بایست مبلغ ۳۰,۰۰۰ یورو یا ۵۰,۰۰۰ دلار آمریکا باشد. پوشش بیمه جهت بازگشت به وطن در موارد نیاز پزشکی و شامل پوشش جهت کمک‌های فوریت پزشکی و معالجه فوری در بیمارستان باشد).

شرایط و نکته‌ها

 1. متقاضیان روادید باید هر کدام بصورت مستقل با تکمیل فرم درخواست روادید همراه با کلیه مدارک درخواست شده، اقدام به تعیین وقت قبلی جهت ارایه مدارک نمایند.
 2. منظور از ترجمه رسمی، ترجمه توسط مترجم رسمی است و همچنین کلیه مدارک باید ممهور به مهر وزارت خارجه و دادگستری باشند.
 3. همچنین همراه داشتن یک سری کپی از کلیه مدارک ترجمه شده و دعوتنامه و بدون منگنه و پانچ الزامی است.
 4. هزینه درخواست روادید مطابق جدول هزینه های روادید قابل برگشت نبوده و بصورت یورو در زمان مصاحبه دریافت می‌شود.
 5. سفارت پرتغال حق درخواست هرگونه مدارک و یا اطلاعات اضافی علاوه بر مدارک درخواستی ذکر شده در لیست بالا را برای خود محفوظ می‌دارد.
 6. پس از گذشت ۱۵ روز از تاریخ تحویل مدارک به سفارت، متقاضیان می‌توانند به سایت سفارت مراجعه و از نتیجه درخواست خود مطلع شوند.
 7. در زمان تکمیل فرم درخواست به صورت آنلاین نام کاربری و رمز عبور به ایمیل متقاضیان ارسال می‌شود.
 8. کودکان زیر ۱۲ سال، مقام‌های دولتی و رسمی و نیز اعضای هیئت‌های تجاری از انجام انگشت‌نگاری معاف هستند.
ویزای پرتغال
ویزای پرتغال

هزینه دریافت ویزای پرتغال

همه متقاضیان ویزای پرتغال باید هزینه ای را برای آن بپردازند. این مبلغ به خاطر روند بررسی مدارک است و ربطی به قبول و یا رد شدن ویزا نخواهد داشت. هزینه دریافت ویزای پرتغال ۶۰ یورو می باشد که حتما باید در روز مصاحبه این مبلغ را به یورو به همراه داشته باشید.

زمان مناسب برای اخذ ویزای پرتغال

برای اخذ ویزای پرتغال حداقل یک ماه قبل از عزیمت و سفر به این کشور باید اقدام کرد. دلیل این امر این است که سفارت پرتغال در مقابل تأخیر در حدود صدور ویزا برای متقاضیان در آخرین لحظات هیچ‌گونه مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرد. نکته دیگر برای اخذ ویزای پرتغال در جهت زمان‌بندی مناسب این می‌باشد که تعیین وقت سفارت پرتغال نزدیک به بیست‌ویک روز طول می‌کشد.

بدیهی است افراد متقاضی می‌بایست این پروسه و زمان‌بندی را در جهت تعیین وقت سفارت برای اخذ ویزای پرتغال در نظر بگیرند. نکته دیگری که در رابطه با اخذ ویزای کشور پرتغال باید در نظر گرفت این است که ویزای پرتغال زمانی صادر می‌شود که تمامی مدارک کامل باشند و به دلیل عضویت پرتغال در کشورهای عضو شینگن مدارک بیشتری جهت اخذ ویزا لازم است. این فرآیند را نیز متقاضیان در زمان درخواست ویزای پرتغال باید در نظر گرفته باشند.

اعتبار ویزای پرتغال

با توجه به نوع ویزایی که از سفارتخانه کشور پرتغال تهیه می‌کنید و بر اساس ماهیت سفر و دیگر امور مربوطه، اعتبار ویزای پرتغال نیز مشخص می‌گردد. به علت محدودیت‌های مختلفی که برای هر ویزایی اعمال می‌گردد، اعتبار آن نیز مشخص خواهد شد.

اما به صورت کلی متداول‌ترین و رایج‌ترین نوع ویزای پرتغال که به مسافران و گردشگران ارائه می‌شود در هر دوره شش‌ماهه حداکثر سه ماه می‌باشد که در این زمینه پاسپورت شخص سفر کننده حداقل باید ۹۰ روز اعتبار داشته باشد. به صورت کلی اعتبار ویزای پرتغال به نوع سفر و کارهای مربوطه در این سفر بستگی دارد. یادآور می‌شویم که پاسپورت افراد برای اخذ ویزای پرتغال و ویزای شینگن باید حداقل ۹۰ روز اعتبار داشته باشد.

گرفتن بیمه مسافرتی در ویزای پرتغال

افرادی که اقدام به گرفتن ویزای پرتغال می‌نمایند به صورت تورهای گردشگری و یا به صورت فردی که با اهداف کسب‌وکار انجام می‌شود، باید بیمه مسافرتی را تهیه نمایند. این بیمه‌ها تمامی روزهای اقامت افراد در کشور پرتغال را پوشش می‌دهند.

البته ناگفته نماند که بیمه مسافرتی که همراه با ویزای پرتغال تهیه می‌گردد در تمامی قلمرو عضو پیمان شنگن معتبر می‌باشد و افراد می‌توانند با خیال آسوده در تمامی مناطق عضو شینگن به انجام هر کار گردشگری بپردازند. حداقل پوشش بیمه‌های مسافرتی برای افراد به کشور پرتغال ۳۰هزار یورو می‌باشد. این نکته مهم را نیز قبل از سفر به کشور پرتغال در حین اخذ ویزای پرتغال بدانید که حتماً از بیمه‌های مسافرتی استفاده کنید. این کار سبب می‌شود که شما با فراغ خاطر بیشتری به سفر پردازید.

پاسخ به سوالات در رابطه با ویزای پرتغال

برای دریافت ویزای پرتغال معمولاً افراد متقاضی با سؤالات مختلفی روبه‌رو هستند که در برخی موارد پاسخ مناسبی برای آن‌ها پیدا نمی‌کنند. ما در این بخش به پنج مورد از آن‌ها ا شاره می‌کنیم و امیدواریم در ارائه پاسخ درست به عزیزان مثمر ثمر واقع شویم. با بررسی‌های انجام‌شده افراد زیادی هستند که همواره این پنج سؤال را در جهت اخذ ویزای پرتغال پرسیده‌اند. جواب این سؤال‌ها به شرح زیر است:

 • سؤال اول در رابطه با هزینه صندوق سفارت می‌باشد که هزینه آن معادل شصت یورو برای هر فرد متقاضی می‌باشد.
 • سؤال دوم در رابطه با حضور فرد در روز مصاحبه می‌باشد که حضور او الزامی بوده و باید انگشت‌نگاری از فرد متقاضی انجام گیرد.
 • سؤال سوم در رابطه با گرفتن جواب ویزای پرتغال می‌باشد که اگر با تور مسافرت می‌کنید بر عهده آژانس مسافرتی و اگر هم به صورت شخصی سفر می‌کنید باید خودتان نسبت به دریافت آن اقدام نمایید.
 • سؤال چهارم در رابطه با اخذ ویزای پرتغال بدون دعوت‌نامه می‌باشد که در پاسخ باید اشاره کنیم اخذ ویزای پرتغال بدون ارائه دعوت‌نامه امکان‌پذیر نیست و ارائه دعوت‌نامه معتبر از یک شرکت پرتغالی و یک شخص از این کشور الزامی است.
 • سؤال پنجم در رابطه بازمان لازم برای وقت سفارت پرتغال می‌باشد که مدت آن پنجاه روز می‌باشد.

تمدید ویزای پرتغال در این کشور

یکی از پرسش‌های متداول که متقاضیان ویزای پرتغال همواره از مسئولین می‌پرسند، این مطلب است که آیا فرد پس از وارد شدن به خاک کشور پرتغال می‌تواند در این کشور اقامت کند یا خیر، یا این شخص می‌تواند ویزای پرتغال خود را در این کشور تمدید نماید؟

در رابطه با پرسش دوم افراد می‌توانند در خاک کشور پرتغال با مراجعه به دفتر خدمات ثبت‌نام اتباع خارجی ویزای خود را پس از گذراندن چند مرحله تمدید کنند. در رابطه با پرسش اول فرد باید با انجام یک فرصت شغلی و کارآفرینی و به ثمر رساندن آن پس از دو مرحله حضور در کشور پرتغال و با مجوز سفارتخانه این کشور اقامت دائمی در این کشور را بگیرد. به این نکته نیز اشاره می‌کنیم که گرفتن ویزای دائمی کشور پرتغال کار بسیار سخت و دشواری است.
گرفتن ویزای پرتغال از طریق ازدواج

یکی از راه‌های اخذ ویزای پرتغال ازدواج کردن می‌باشد. ویزای ازدواج در پرتغال چند دسته می‌باشد که به صورت اجمالی به آن‌ها می‌پردازیم:

الف – ویزای نامزدی با تبعه پرتغال: در این مدل روند اداری نزدیک به سه ماه طول خواهد کشید که افراد اگر فرزند زیر ۱۸ سال داشته باشند، نمی‌توانند او را با خود به پرتغال ببرند.

ب- ویزای ازدواج با تبعه پرتغال: پروسه اداری این مدل کمتر از یک سال طول می‌کشد. فرد می‌تواند بعد از سه سال تبعه پرتقال شود.

ج – ویزای ازدواج با تصمیم به ازدواج نمودن: این مدل نزدیک به سه سال طول خواهد کشید.

د- ویزای ازدواج در شرایط دیگر: با توجه به مصوبات مجلس پرتغال در سال ۲۰۱۰ این ویزا وضع‌شده است. این مدل ویزا مربوط به بخشی از افراد خاص در کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌باشد.

اطلاعات کلی سفارت پرتغال

 • آدرس: تهران، دروس، خیابان هدایت، کوچه روزبه، پلاک ۱۶
 • تلفن: ۲۲۵۸۲۷۶۰ (۰۲۱)
 • فکس: ۲۲۵۵۲۶۶۸ (۰۲۱)
 • پست الکترونیک: sconsular.teerao@mne.pt
 • وبسایت: www.portugueseembassy.ir
 • ساعت کاری: یکشنبه تا پنج ‌شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر
 • ساعت دریافت و تحویل مدارک جهت ترجمه و تایید: پنج شنبه ها از ساعت ۱۲:۰۰ تا ۱۲:۳۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *