تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
کرمان

معرفی یخدان انار | anar 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

یخدان انار

شهر انار در شهرستان انار استان کرمان قرار دارد که در ۳۰ درجه و ۵۳ دقیقه عرض شمالی و ۵۵ و ۱۸ دقیقه طول شرقی واقع شده‌است. این شهر در بین جاده یزد – رفسنجان و بر سر دوراه تهران – بندرعباس و تهران – کرمان قرار گرفته و به علت همین وضعیت از موقع نسبی ویژه‌ای برخوردار است. فاصله این شهر تا مرکز استان (شهر کرمان) ۲۱۰ کیلومتر می‌باشد. یک چهارم پسته ایران از این شهر صادر می‌شود.آب و هوای شهرانار در تابستان‌ها گرم و در زمستان‌ها سرد است.قدمت انار بر اساس آثار باستانی موجود به قبل از دوره اسلام می‌رسد. نام اول این شهر آبان (aban) بوده که اکثر جغرافیدانان قرون سوم و چهارم هجری، این شهر را با همین نام در کتب خود ذکر کرده‌اند.

در گوشه کنار کشور عزیزمان ایران مناطق دیدنی و مکانهای بسیاری وجود دارد که میتوان روزها یا فصل ها را برای رفتن به این مناطق دیدنی و تاریخی برنامه ریزی کرد و از دیدن آنها لذت برد . در استان کرمان در بین شهرها , دشتها , کوه ها جای دیدنی بسیاری وجود دارد که شاید تا به امروز کمتر کسی نام آنها را شنیده باشد . یکی از مکان هایی که در استان کرمان کمتر شناخته شده است یخدان انار در شهرستان انار می باشد. در ادامه همراه تاپ تراول باشید تا بیشتر درباره این یخدان تاریخی بدانید.

یخدان انار
یخدان انار

یخدان شهرستان انار که مربوط به دوره قاجار است در شمال شرقی شهر انار واقع شده است. این اثر در سال 1384 ثبت ملی شده است. یخدان از خشت خام ساخته شده است و ساختمانی است که در معماری قدیم ایران برای نگه داری یخ های تولید شده استفاده می کردند. معماری آن‌ها معمولا شامل یک استخر و یک دیوار بلند به نام حصار و یک مخزن گنبد دار است. یخ‌هایی که در زمستان در استخر یخچال درست می‌شد را می‌شکستند و در خزانه قرار می‌دادند و در فصول گرم از آن استفاده می‌کردند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی
یخدان انار
یخدان انار

   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *