تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

در این مقاله از مجله گردشگری و سفر تاپ تراول تصمیم گرفتیم تا آزمون  PTE را برای کاربرانی تصمیم به مهاجرت تحصیلی دارند معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید

معرفی آزمون  PTE

شاید برای مهاجرت تحصیلی ، فقط به اخذ مدرک آزمون سختی چون آیلتس یا تافل فکر کنید. شاید تا به حال راجع به آزمون  PTE چیزی نشنیده باشید. آزمونی که از آیلتس خیلی راحت‌تر است و نتایج آن هم زودتر به دستتان می‌رسد. از آنجا که هنوز تمام دانشگاه‌های خارجی و کشورهای اروپایی این مدرک را قبول ندارند، ممکن است برای شرکت در آن دو دل شوید. ولی خبر خوب این است که از چهار سال پیش، اداره‌ی مهاجرت استرالیا اعلام کرده که گواهی صادره از آزمون PTE را قبول دارد و به کمک آن می‌توانید در دانشگاه‌های استرالیا پذیرش بگیرید.

آزمون PTE یا (Pearson Test of English) برای سنجش چهار مهارت اصلی شما در زبان انگلیسی و توسط سازمان Pearson‌ برگزار می‌شود. جالب است بدانید که بر خلاف سایر آزمون‌های بین‌المللی، در این آزمون هر دو مهارت به طور همزمان ارزیابی می‌شود. برای مثال، مهارت خواندن و شنیدن، یا خواندن و مکالمه باهم سنجیده می‌شود. چون در زندگی واقعی، شما نمی‌توانید به طور مجزا از این مهارت‌ها استفاده کنید. مدت زمان برگزاری این آزمون تقریبا 3 ساعت است و کامپیوتری برگزار می‌شود. جالب است بدانید که حتی بخش سنجش مکالمه هم کامپیوتری و به طور مجازی صورت می‌گیرد. در این مرحله، شما باید صدای خود را ضبط کنید و فایل آن برای مصحح ارسال می‌شود. هزینه‌ی ثبت‌نام و شرکت در این آزمون هم تقریبا از 150 تا 220 دلار متغیر خواهد بود.

نحوه‌ی برگزاری آزمون PTE

لوازم مورد نیاز برای شرکت در این آزمون یک هدست و کامپیوتر است که مراکز برگزاری آن،‌ این دو را به شما ارائه می‌کنند. علاوه‌ بر این، اگر از ارتباط با سایر ممتحن‌ها هراس دارید یا کسی هستید که با کامپیوتر رابطه‌ی خیلی خوبی دارد، این آزمون گزینه‌ای فوق‌العاده برای شماست.

این آزمون در طول مدت سه ساعت، در سه قسمت اصلی مهارت‌های شما را ارزیابی می‌کنند. (قسمت خواندن و درک مطلب)، (قسمت نگارش و مکالمه)، (قسمت شنیدن). در هر بخش بیست سوال متفاوت به شما ارائه می‌شود که در آن‌ها سوالات چند گزینه‌ای، مقاله‌نویسی و تفسیر اطلاعات مختلف به چشم می‌خورد.

آزمون  PTE

قسمت نگارش و مکالمه (Speaking & Writing)

در این قسمت شما باید در طول مدت 77 تا 93 دقیقه به سوالات مختلف به طور کامل پاسخ دهید. ابتدا باید خود را به طور مختصر معرفی کنید و سپس باید از روی نوشته‌ای که به شما ارائه می‌شود، بلند بخوانید. هنگام خواندن صدای شما ضبط و برای مصحح ارسال می‌شود. نوشته‌ای که به شما ارائه می‌شود زیاد طولانی نیست. چون معمولا از 60 کلمه تشکیل شده است.

در بخش بعدی هم باید جملاتی که برایتان پخش می‌کنند را تکرار کنید. جملات پخش شده 5 تا 15 کلمه‌ای هستند و برای تکرار آن‌ها فقط 15 ثانیه وقت دارید.

علاوه بر این، باید مفهوم یک تصویر را توصیف کنید، سخنرانی‌ای که برایتان پخش می‌شود را مجددا بازگو کنید، به سوالات مربوط به سخنرانی پاسخ دهید، متنی 300 کلمه‌ای را در 10 دقیقه خلاصه کنید و یک خلاصه‌ی 75 کلمه‌ای تحویلشان دهید. علاوه بر این، انشایی 200 تا 300 کلمه‌ای بنویسید که برای نوشتن آن فقط 20 دقیقه فرصت دارید. به این ترتیب، مهارت خواندن، نوشتن و مکالمه‌ی شما به صورت همزمان بررسی و سنجیده می‌شود.

آزمون  PTE

قسمت خواندن و درک مطلب (Reading)

در این قسمت بیشتر روی مهارت خواندن تمرکز می‌شود و در یکی از بخش‌ها، مهارت نگارشی هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در بخش اول باید جاهای خالی را با توجه به متن پر کنید. سپس باید به سوالات چندگزینه‌ای پاسخ دهید که بیش از یک پاسخ صحیح دارند و بعد چند پاراگراف به شما داده می‌شود که ترتیب نامشخصی دارند و با توجه به مفهوم متن، باید آن‌ها را مرتب کنید و مقاله را کامل نمایید. در انتها متن دیگری به شما ارائه می‌شود که با توجه به آن باید به سوالات چند‌گزینه‌ای پاسخ صحیح دهید و این دفعه، آن‌ها فقط یک پاسخ صحیح دارند.

قسمت شنیدن (Listening)

این بخش که آخرین بخش آزمون است، از چند قسمت مختلف تشکیل شده است. در اولین بخش، فایلی به مدت 40 تا 90 ثانیه پخش می‌شود که صوتی یا ویدیویی است. سپس باید هر آنچه از محتوا دریافت کرده‌اید را در 50 تا 70 کلمه خلاصه کنید که به این ترتیب، مهارت نگارشی شما هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. چند سوال هم در رابطه با لحن گوینده و موضوع محتوا پرسیده می‌شود که برای پاسخ به آن‌ها می‌توانید از بیش از یک گزینه استفاده کنید.

بخشی دیگر با عنوان «جای خالی را پر کنید» وجود دارد. در این بخش، یک فایل صوتی برای شما پخش می‌شود و روی صفحه‌نمایش کامپیوتر، متنی با چند جای خالی نمایان می‌گردد. شما باید با توجه به چیزهایی که در فایل صوتی شنیده‌اید، جاهای خالی را پر کنید. سپس فایل دیگری برایتان پخش می‌شود و باید از بین چند پاراگراف مختلف، پاراگرافی که آن را به بهترین روش خلاصه کرده است انتخاب کنید. در قسمت بعدی، یک فایل صوتی پخش می‌شود که به کمک آن باید به سوالات چند گزینه‌ای مجددا پاسخ دهید. ولی دیگر فقط یک پاسخ صحیح برای آن‌ها وجود دارد. در ادامه چند تست دیگر نظیر همین تسک‌ها ارائه می‌شود که به بررسی و سنجش مهارت شما در بخش شنیداری کمک می‌کند. در نهایت، جمله‌ای برایتان پخش می‌شود که باید آن را تایپ کنید.

آمادگی برای شرکت در آزمون PTE

شما برای شرکت در هر آزمونی باید تمرینات و مطالعات کافی داشته باشید و آزمون PTE هم شامل چنین آزمون‌هایی می‌شود. اهمیت این آزمون با آزمون آیلتس برابری می‌کند ولی آمادگی برای آن، در مراحل راحت‌تری صورت می‌گیرد. برای اینکه بتوانید در این آزمون موفق شوید، می‌توانید در کلاس‌های خصوصی شرکت کنید، از منابع و کتاب‌های مختلف کمک بگیرید و در آزمون‌های آزمایشی هم شرکت نمایید.

در این راستا، آموزشگاه آیلتس ایرانمهر دوره‌های آمادگی در این آزمون را برپا می‌کند و برای برگزاری کلاس‌ها از برجسته‌ترین و باتجربه‌ترین اساتید کمک می‌گیرد. به این ترتیب، می‌توانید آمادگی لازم را کسب کنید و با اخذ نمره‌ای خوب در این آزمون در دانشگاه‌های مطرح استرالیا پذیرش بگیرید.

منبع: موسسه زبان ایرانمهر (iranmehrcollege.com)

آزمون  PTE

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *