لیدوما تریپ

بندر بریس چابهار

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای چابهار یعنی بندر بریس را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از بنادر بسیار دیدنی و جذاب ایران شناخته می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

بندر بریس یکی از روستاهای شهرستان چابهار است که در ۵۵ کیلومتری شهر چابهار بریس در بخش دشتیاری واقع و فاصله آن از مرکز بخش نگور ۴۴ کیلومتر است.

کوسه‌ماهی و میگو از عمده صیدهای ماهیگیران بریس است.

ارتفاع بریس از سطح دریا ۱۰ متر و حداقل عمق آب در خور ۴ متر است.

حدود صد سال پیش بریس دارای ۳۵ باب خانه و حدود ۳۰ شناور بوده‌است. بومیان بریس از میدها هستند. میدها از ساکنان قدیمی چابهار هستند.

بندر بریس چابهار
بندر بریس چابهار

از زمان بندرشدن بریس مدت زیادی نمی گذرد، اما از زمان های دور در این محل روستایی به نام بریس وجود داشت. این روستا در حاشیه ی ساحل شمالی دریای عمان و دردهانه ی خلیج کوچکی واقع شده است. موقعیت استراتژیک بریس و داشتن اسکله و بندر و امکان ارتزاق به وسیله ی صید ماهی به مرور زمان بریس را به یک بندرصیادی تبدیل کرد به طوری که در سال های اخیر مردمان زیادی به این روستا مهاجرت کرده اند. مردمان بریس همیشه ماهیگیر بوده اند، حتی درآن زمان که کسی این بندر را نمی شناخت، ماهیگیران زحمت کش بریس هرروز با قایق های خود به دریا می رفتند و به صید ماهی می پرداختد. بندربریس جایی است که دریا با ماهیگیران سخت کوش بریسی انس و الفت دیرینه دارد.

بندر بریس چابهار
بندر بریس چابهار

این منطقه از لایه های ماسه ای و سنگی متراکم یا نیمه متراکم تشکیل شده که قدمت آن ها به دوران سوم زمین شناسی برمی گردد. میزان بارندگی دربریس بسیار کم است، اما در هنگام بارندگی تالاب عظیمی در حد فاصل کوه های مشرف به بریس و نوار ساحلی بوجود می آید، این منظره بسیار بدیع و دیدنی و در نوع خود بی نظیراست.

مطالب بیشتر بخوانید
بافت قدیمی بوشهر

ماهی هایی مانند حلوای سفید وسیاه، سنگ سر قباد، سرخو، شیر،هوور دراین بندربه فراوانی یافت می شوند. همچنین شاه ماهی یا لابستر و کوسه، ماهیانی هستند که دراین بندرصید وصادر می شوند.
این منطقه آب و هوای گرم و حاره ای دارد و تحت تاثیر جریان های اقیانوسی است، از اواسط خرداد تا اواسط مرداد که درمنطقه توفان های استوایی در جریان است، ماهیگیران از صید خودداری می کنند یا برای صید ماهی به مناطق دیگری مانند جاسک و تنگه ی هرمزمی روند.

بندر بریس چابهار
بندر بریس چابهار

بندر بریس سیستان و بلوچستان مکانی است که درآن طبیعت و زندگی را از نزدیک و به تمامی می توان لمس کرد، شکوه صخره های مریخی در پس زمینه ی آبی نیلگون دریای عمان، قایق های کوچک و بزرگ صیادی، آرامش بی پایان طبیعت بکر که گاه گاهی صدای مرغان دریایی آن را می شکند، منظره ای است که هر بیننده ای را دعوت می کند تا لحظه ای درنگ کند و به پهنه ی بیکران دریایی چشم بدوزد که هر روز با مهربانی آغوش خود را به روی ماهیگیران باز می کند وآن ها را با سخاوتمندی روزی می دهد وهنگام غروب با خیال انگیزترین و زیباترین منظره ها بدرقه شان می کند.
اگرقصد سفر به این استان را دارید، بریس انتخابی است که به شما این امکان را می دهد که درسواحل زیبای دریای عمان قدم بزنید و با آرامش عمیق آن همنوا بشوید، همچنین تماشای غروب دل انگیزخورشید از ساحل بریس ودیدن طبیعت بکر اطراف تجربه ای است متفاوت و به یادماندنی که ارزش این را دارد، که دل به دریا بزنید و راهی سفر بشوید.

مطالب بیشتر بخوانید
مسجد رنگونی ها آبادان

مسیر بندر بریس چابهار برروی نقشه   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *