تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, کرمانشاه

تالاب هشیلان | تالابی حیرت انگیز در کرمانشاه – Hashilan Wetland 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

اطلاعاتی که در این مقاله بدست خواهید آورد :

تالاب هشیلان

در این مقاله از معرفی جاذبه های دیدنی کرمانشاه شما را با یکی از مکانهای حیرت انگیز این منطقه کردنشین بنام تالاب هشیلان که یکی از جاذبه های زیبا و حیرت انگیز ایران و این منطقه بشمار میرود آشنا خواهیم کرد.

ایران مملو از جاذبه های طبیعی و مناظر و چشم انداز های زیبا بوده که اگر به هر گوشه آن بروید، می توان مکان های جدید و تجارب منحصر به فردی را کسب کرد. تالاب زیبای هشیلان در در روستای هشیلان در بخش مرکزی شهرستان کرمانشاه استان کرمانشاه قرار دارد یکی از مکانهای دیدنی این استان بحساب می آید . که در مسیر جاده کرمانشاه به روانسر در ۲۶ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در دهستان الهیار خانی واقع شده ، و هر ساله مسافران زیادی از آن دیدن می کنند. هشیلان تنها تالاب استان کرمانشاه است و به عنوان یک اکوسیستم آبی همواره مورد توجه علاقه‌ مندان به طبیعت گردی بوده‌ است محلی بسیار مناسب جهت پژوهش های پرنده شناسی و طبیعت گردی است. که در ادامه بیشتر درباه آن توضیح خواهیم داد


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

ویژگی های تالاب هشیلان

مساحت تقریبی این تالاب ۴۵۰ هکتار است که در دشتی گسترده و اراضی پست دامنه کوه‌ های خورین و ویس قرار گرفته است . آب این تالاب از سر آب سبز علی تأمین می‌شود. آب تالاب در بالا دست به صورت سر آب و چشمه جوشان می‌باشد و در پهنهٔ تالاب به صورت کانال‌ های بزرگ و کوچک پخش شده‌ است.

پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ شکل گرفته‌ است. ارتفاع متوسط تالاب از سطح دریا ۱۳۰۰ متر است و زیستگاهی مناسب برای پرندگانی مثل لک لک، حواصیل، بوتیمار، غار خاکستری و انواع اردک محسوب می‌شود.میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان ۴۵۱ میلی‌ متر است و در سراسر سال باد در جهت مختلف در این منطقه می‌ وزد.

تالاب هشیلان

گونه‌های گیاهی و جانوری

سطح تالاب دارای پوشش گیاهی با گل‌ های متنوع است. در داخل محدودهٔ تالاب هیچ درخت خودرویی وجود ندارد و فقط گونه‌های بید به صورت خیلی پراکنده و بسیار اندک در چند نقطه از تالاب رویش داشته‌ اند. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده‌اند.

در داخل و حاشیه تالاب جوندگانی از خانواده موش‌ ها و پستاندارانی همچون یوزپلنگ ایرانی، گرگ، گراز وحشی، روباه، خرگوش، شغال، بز کوهی، گربه وحشی زندگی می‌کنند. هشیلان به دلیل مأوا دادن به پرنده‌های مهاجر جز مناطق حفاظت‌ شده در نظر گرفته شده‌ است.

تالاب هشیلان

این تالاب زیستگاه چندگونه مار، به ویژه مار آبی و مار چلیپر است. از گونه‌ های عمدۀ ماهیان تالاب می‌ توان به عروس ماهی، سیاه ماهی، سفید کولی، زردک و سس ماهی از خانوادۀ ماهیان کپور اشاره کرد. همچنین این تالاب دارای چندین گونه از سخت پوستان و دوزیستان می‌باشد، از جمله خرچنگ، قورباغه و لاک پشت.

تالاب هشیلان یکی از مهم‌ ترین فرودگاه‌ های پرندگان مهاجر در استان کرمانشاه است. هرساله پرندگانی مانند غاز خاکستری، اگرت، حواصیل، سرسبز و… به این تالاب مهاجرت می‌کنند.   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *