تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اروپا, راهنمای سفر, رپورتاژ آگهی

راه‌های ارتباطی قاره سبز در تورهای مسافرتی اروپا 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

تورهای مسافرتی اروپا

در تورهای مسافرتی اروپا به راحتی می‌توانید به تمامی نقاط این قاره سبز سفر کنید، به طور مثال تنها با داشتن ویزای یکی از کشورهای عضو شینگن می‌توانید به راحتی به سایر کشورهای این حوزه نیز سفر کنید. کوچکی قاره اروپا نیز دلیل دیگری بر سادگی گردش در سراسر این قاره است. این کوچکی در کنار توسعه مسیرهای ارتباطی بین کشورهای اروپایی باعث کاهش فاصله زمانی بین شهرها مختلف قاره اروپا شد. این موضوع سبب شد تا علاوه بر رونق تورهای اروپایی بکری مثل تور مجارستان، تورهایی با عنوان تور ترکیبی اروپا نیز ارائه و با استقبال چشمگیر علاقه مندان به تورهای اروپا روبرو شوند. تورهایی از جمله تور ترکیبی مجارستان + ایتالیا + فرانسه یا تور ترکیبی فرانسه + اسپانیا + ایتالیا از جمله همین تورهای ترکیبی هستند.

تورهای مسافرتی اروپا

سهولت جابجایی در توهای ترکیبی:

نکته حائز اهمیت در تورهای ترکیبی همین سادگی دسترسی از شهری در یک کشور به شهری دیگر در کشوری دیگر است، این سفرها حتی گاها ساده‌تر و سریع‌تر از اغلب سفرهای داخلی کشور خودمان هستند. به طور مثال کافی است در پاریس سوار بر قطار سراسری اروپا شده و 3 ساعت بعد در ایستگاه راه آهن شهر آمستردام هلند پیاده شوید و یا با پروازی حداکثر 3 ساعته خود را از غربی‌ترین نقطه اروپا به شرقی‌ترین نقطه آن برسانید. تنوع راه‌های ارتباطی جاده‌ای، دریایی، ریلی و هوایی، بین کشورهای مختلف اروپایی یکی از نقاط قوت تور اروپا است. نکته قابل تامل این است که سهم حمل و نقل هوایی در حمل و نقل بین شهری در اروپا کمتر از 0.5 درصد بوده و بیش از نیمی از حمل و نقل‌ها در اروپا جاده‌ای ایست.

راه‌ های جاده‌ای و اتوبوس‌ های بین شهری (Coach):

این اتوبوس‌ها همان اتوبوس‌های بین شهری خودمان هستند با این تفاوت کمی از نظر مدرن‌تر و لوکس‌تر می‌باشند. سفر با این اتوبوس‌ها اگرچه طولانی‌تر و کندتر از سفر با قطارهای تندرو است اما با این حال ارزانترین روش حمل و نقل در اروپا نیز محسوب شده و شرکت‌های بسیاری نیز، خدمات سفر با این اتوبوس‌ها را ارائه می‌دهند. این اتوبوس‌ها از نظر امکانات رفاهی و آسودگی سفر، هم‌ردیف قطار بوده و امکاناتی نظیر توالت، برق کشی و اینترنت رایگان دارند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

این اتوبوس‌ها مخصوص سفرهای تقریبا طولانی مدت و تورهای یک روزه‌ای مثل گشت شهری تورایتالیا هستند. طراحی آن‌ها به شکلی است که کمترین میزان خستگی را برای مسافر به همراه داشه باشند. برخی از آن‌ها که به sleeper bus معروف‌اند دارای فضایی جداگانه برای خواب مسافرین می‌باشند. شرکت‌های بسیاری نیز در زمینه ارائه خدمات اتوبوس‌های بین شهری اروپا فعالیت دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به آلسا (Alsa International)، فلیکس باس (Flixbus)، رگیوجت (Regiojet) و اویباس (Ouibus) اشاره کرد. به طور مثال شرکت فلیکس‌باس، برای سفر به مادرید در تمام پایانه‌ها شهری پاریس اتوبوس دارد.

تورهای مسافرتی اروپا

شبکه حمل‌ و نقل ریلی اروپا:

راه آهن اروپا سال‌هاست که به عنوان جایگزینی برای سفر هوای محسوب می‌شود. اتحادیه اروپا اقدامات زیادی برای تمایز این خطوط ریلی با سایر خطوط داخلی کشورهای اروپایی انجام داده است. اما این خطوط ریلی در بخش غربی و مرکزی اروپا توسعه بیشتری داشته و زیرساخت بهتری نسبت به خطوط ریلی بخش‌های شمالی و شرقی این قاره دارد. در اروپا احتمالا با خطوط ریلی اروپا سفر خواهید کرد. پس بهتر است در مورد حمل و نقل ریلی در اروپا اطلاعاتی را داشته باشید.

قطارهای اروپایی:

به طور کلی دو نوع خطوط ریلی و دو نوع قطار در اروپا وجود دارد، قطار داخلی که عمدتا از نوع معمولی بوده، متوسط سرعتی بین 150 تا 200 کیلومتر داشته و در مسیرهای کوتاه داخل شهری و بین شهرها و روستاهای اروپایی تردد دارند. اما قطارهای بین المللی عمدتا از نوع سریع‌السیر بوده و ارتباط زمینی سریع و ساده‌ بین کشورهای مختلف اروپایی را برقرار می‌کنند.

تورهای مسافرتی اروپا

قطارهای تندرو (High Speed Trains)

میانگین سرعت این قطارها 300 کیلومتر در ساعت بوده و بیشتر برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شوند. این قطارها هم داخلی و هم بین کشوری بوده و صندلی‌های آن‌ها از نوع اتوبوسی می‌باشند. در اکثر قطارهای اکسپرس WIFI نیز در دسترس است. قطارهای سریع الـسیر بین کشوری که در مسیر کشورهای حوزه شینگن تردد دارند، دارای مراحل کنـترل پاسپورت و یا کنترل بــار نیستند. در اکثر تورهای ترکیبی اروپا، جابجایی‌ها به وسیله هواپیما انجام می‌شود، اما برخی از آن‌ها مانند تور ترکیبی مجارستان اتریش، ایتالیا، فرانسه، گاها قطار تندرو اروپا انجام می‌شود.

 برخی از مسیرهای قطار تندرو اروپا:

 • فرانسه – سوئیس
 • فرانسه – آلمان
 • آلمان – ایتالیا
 • برلین – ورشو
 • فرانسه – ایتالیا
 • بروکسل – فرانسه
 • فرانسه – اسپانیا
 • پاریس – لوکزانبوگ
 • اتریش – مجارستان – آلمان
 • فرانسه – بلژیک – هلند – آلمان
 • انگلستان – فرانسه – بلژیک
 • هلسینکی – سنت پترزبورگ

  قطارهای اکسپرس شب‌ رو (Night Trains)

قطارهای شب‌رو برای مسـافت‌های طولانی مثل مسیرهای پاریس – میلان یا پراگ – زوریخ بهترین گزینه هستند. خوبی سفر با این قطارها این است که شما یک شب را در قطار اقامت داشته و در نتیجه از پرداخت هزینه یک شب اقامت در هتل معاف خواهید شد. این قطارها که به هتل قطار نیز معروفند، دارای کوپه‌های 1 تا 6 تخته بوده و صبحانه و شام نیز در آن‌ها سرو می‌شود. جالب‌تر اینکه کوپه‌های 1 تخته و 2 تخته دارای حمام و دستشویی اختصاصی نیز هستند.

 مهم‌ترین قطارهای شب رو اروپا در تورهای مسافرتی اروپا

 • قطار شب رو مادرید به لیسبون
 • قطار شب رو مونیخ به زاگرب
 • قطار شب رو پاریس به مسکو
 • قطار پاریس – میلان – ونیز
 • قطار مسکو – هلسینکی

قطارهای طبیعت گرد (Scenic Trains)

قطارهای طبیعت گرد یا پانورامیک پنجره‌هایی بسیار بزرگ داشته و با عبور از میان کوه‌های برفی، دریاچه‌های آرام و دره‌های سرسبز، چشم اندازهای رویایی طبیعت سوئیس را در معرض دید مسافرین تور سوئیس قرار می‌دهند. قطارهایی چون قطار یخی تندرو (Glaccier Express)، قطار شکلاتی سوئیس (Swiss Chocolate Train) یا قطار سریع السیر برنینا (Bernina Express) ازجمله قطارهای طبیعت گرد اروپا می‌باشند.

انواع بلیت‌ های سیستم ریلی اروپا

بلیط قطارهای بین‌المللی در اروپا به دو صورت بلیط تک سفره و بلیط اعتباری تقسیم می‌شوند. بلیت‌های یک سفره برای سفر به مقصدی مشخص استفاده می‌شوند. به غیر از بلیت برخی مسیرها، بلیت‌های تک سفره تاریخ انقضا دارند.

تفاوت بلیط اعتباری یوروریل با بلیط اعتباری مترو خودمان در این است که اعتبار زمانی داشته و با استفاده از آن می‌توانید در بازه زمانی معین و به صورت نامحدود در کشور یا کشورهای مورد نظرتان سفر کنید. بطور مثال اگر تور مجارستان شما 9 روز طول بکشد و در این تور، قصد سفر به ایتالیا و فرانسه را هم داشته باشید، بلیت اعتباری بهترین و ارزانترین گزینه است.

انواع بلیط‌ های اعتباری یوریل:

 • بلیط گلوبال: معتبر در 22 کشور اروپایی
 • بلیط منطقه‌ای: معتبر در 2 کشور هم مرز
 • بلیط اروپای شرقی: معتبر در اتریش، چک، مجارستان، لهستان و اسلواکی
 • بلیط انتخابی: معتبر در 3 – 4 یا 5 کشور که با هم مرز مشترک آبی و خاکی دارند
 • بلیط مثلثی اروپا: معتبر در مسیر وین، پراگ، بوداپست و مسیر وین، پراگ، سالزبورگ
 • بلیط بالکان: معتبر در بوسنی، بلغارستان، یونان، رومانی، مونتنگرو، صربستان و ترکیه

دسترسی به قطارهای اروپا در تورهای مسافرتی اروپا

خرید بلیت مسیرهای ریلی اروپا به صورت آنلاین بوده و به راحتی می‌توانید بلیت خود را تهیه کنید. پس از تهیه بلیط هم می‌توانید آن پرینت آن را در خانه یا در ایستگاه‌های قطار و به وسیله کیسوک‌های مخصوص چاپ بلیط تهیه کنید.

به طور کلی می‌توان حمل و نقل جاده‌ای را ارزان‌ترین و حمل نقل ریلی را دلچسب‌ترین راه سفر در قاره اروپا دانست. در مسیرهای کوتاه، مثل سفر از مرکز اروپا به غرب اروپا، حمل ونقل هوایی و ریلی تفاوت زمانی چندانی نداشته و حتی در برخی موارد سفر با قطار پرهزینه‌تر هم خواهد بود. اینکه ترانسفر شما در تورهای ترکیبی با قطار باشد یا با هواپیما، تفاوت چندانی در هزینه تور شما ندارد. اما اگر به صورت انفرادی به اروپا سفر کرده‌اید. توصیه می‌کنم حتما با سفر با قطار به ویژه قطارهای طبیعت گردی اروپا را تجربه کنید.


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *