تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
راهنمای سفر, ژاپن

جاذبه های گردشگری کیوتو ، ژاپن | Kyoto 

تور لحظه آخری رزرو آنلاین اقامتگاه

جاذبه های گردشگری کیوتو

در این مقاله از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با جاذبه های گردشگری کیوتو کشور ژاپن آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

کیوتو (به ژاپنی: 京都市) یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ژاپن با جمعیتی حدود یک و نیم میلیون نفر است. این شهر در گذشته پایتخت ژاپن نیز بوده است. دانشگاه کیوتو در این شهر قرار گرفته است.

کیوتو، شهری که توسط تپه‌های «هونشو»ی مرکزی احاطه شده، از شهرهای بزرگ و یکی از مراکز مهم علمی در غرب ژاپن، با چندین دانشگاه و مراکز علمی است. از آنجا که کیوتو یکی از مقصدهای مهم گردشگری در ژاپن به حساب می‌آید، سعی کرده تا عناصری که بیانگر تاریخ گذشته این شهر است را حفظ کند. تنها شهر بزرگ ژاپن که از ضربات سهمگین جنگ جهانی دوم در امان ماند، تاریخ 1100 ساله خود را همچنان حفظ کرده است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

کیوتوی امروز، شمار زیادی از آثار هنری شامل مجسمه، نقاشی و سایر اشکال هنری را در موزه‌ها و گالری‌های خود جای داده است. آثار فاخر و کهن معماری در کیوتو از هنر بودائی بسیار الهام گرفته و با دارا بودن 30 مقبره متعلق به فرقه‌های مختلف دین بودائی و 200 معبد شینتو، بر مذهب مردم ژاپن نیز اثرگذار است. در ادامه به مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر نگاهی خواهیم انداخت.

 قلعه نیجو کیوتو | Nijo Castle

قلعه نیجو، با دارا بودن دیوارها، برج‌ها و یک خندق، در سال 1603 ساخته شد و بعدها به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان یک بنای دولتی مورد استفاده قرار گرفت. این مجموعه شامل چندین ساختمان است که جلوه‌های گوناگون هنری به آن اعتباری دوچندان بخشیده؛ اما ویژگی بارز این مجموعه، دروازه شرقی قلعه است که به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان ورودی اصلی مجموعه به کار می‌رود.

دروازه داخلی نیز که به «کارامون» مشهور است، به جهت کنده ‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری و فلزکاری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایش شهرت دارد. اصلی‌ترین ساختمان مجموعه «عمارت نینومارو» نام دارد که شامل پنج بنای مجزاست که با راهرو به هم متصل شده‌اند. دیوارهای داخلی با نقاشی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌های «کانو تانیو» و شاگردانش تزئین شده است.

اصلی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین تالار این عمارت نیز، تالار «فرستاده سلطنتی» نام دارد. چهارمین بنای این مجموعه به داشتن نقاشی‌های حیوانی بر دیوارها شهرت دارد؛ این در حالی است که آپارتمانهای خصوصی این مجموعه، نقاشی‌هایی از چشم‌انداز کوه‌ها و طبیعت را در خود جای داده ‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

معبد فوشیمی‌ایناری | Fushimi-Inari Taisha Shrine

فوشیمی‌ایناری یکی از مشهورترین معابد ژاپن است که در سفر به کیوتو نباید آن را از دست داد. این معبد در سال 711 میلادی احداث و به خدای رویش برنج، «اوکانومیتاما نو میکوتو» تعلق گرفت.

این معبد امروزه نیز مملو از تاجران و بازرگانانی است که برای رویش برنج دعا می‌کنند. عمارت اصلی متعلق به سال 1499 میلادی است و مهم‌ترین شاخصه آن، خیابان 4 کیلومتری است که دارای طاق‌هایی به رنگ نارنجی روشن است.

گذر از تمام 32 هزار طاق این خیابان، حدود دو ساعت زمان می‌برد. همچنین مجسمه‌هایی از روباه در امتداد این مسیر قرار دارند که به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان پیام‌رسان خدای معبد استفاده شده‌اند. فراموش نکنید که از مغازه‌هایی که در ورودی معبد قرار دارند، شیرینی بخرید.

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

 کینکاکو‌ جی (عمارت کلاه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرنگی طلایی) | Kinkaku-ji

این عمارت در قرن 14 میلادی به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان ویلای «شوگون آشیکاگا یوشیمیتسو» ساخته شد و امروزه به عنوان یک معبد بودائی شناخته می‌شود. عمارت کلاه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرنگی این ساختمان یکی از جاذبه‌های منحصربه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرد کیوتو به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌حساب می‌آید.

نام این عمارت از یک برگ طلایی که در دو طبقه بالایی این عمارت سه طبقه واقع شده، گرفته شده است؛ نشانه‌ای که به باور مردم، تمام نیروهای منفی مرتبط با مرگ را دفع می‌کند. این سازه سه طبقه بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت که آخرین بار آن مربوط به دهه 1950 میلادی است.

ساختمان بر روی یک برکه ساخته شده و دارای یک بت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌خانه و همچنین اتاق مخصوص نوشیدن چای است که به شکل سنتی، نوشیدنی‌هایی را به مشتریان ارائه میدهد.

جاذبه های گردشگری کیوتو
جاذبه های گردشگری کیوتو

 کیومیزو درا | Kiyomizu-dera

در بخش شرقی کیوتو، مقبره «کیومیزو» قرار دارد که به عنوان یکی از بناهای مهم ثبت شده در یونسکو به حساب می‌آید. این مقبره با چشم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی از شهر کیوتو، در میان کوهستان «اوتوا» قرار گرفته است.

این مقبره در سال 790 میلادی ساخته و به نام «کانن 11 سر»، خدای رحمت که مجسمه‌اش بر سردر مقبره قرار داده شده، شناخته می‌شود. بنای امروزی بعد از سال 1633 در دوره «توکوگاوا شگون» سوم، بر فراز آبشار اتووا قرار دارد.

ایوان بزرگ مقابل تالار اصلی از مهم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین ویژگی‌های این مقبره به حساب می‌آید که دارای ستون ‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی به ارتفاع 30 متر است. این ایوان در گذشته به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌منظور اجرای رقص و سایر مراسم‌های مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

معبد سانجوسانگن دو | Sanjūsangen-dō Temple

دلیل نامگذاری معبد سانجوسانگن یا «رنگیون» به غیر معمول بودن سازه آن مربوط است. نمای این معبد به 33 بخش تقسیم می‌شودو فلسفه‌ی آن این است که خداوندگار رحمت (کانن) در 33 شخصیت گوناگون ظاهر می‌شود.

تاریخ ساخت این بنا به سال 1164 میلادی باز می‌گردد؛ اما چیزی که امروزه از این بنا به جای مانده، ساختمان بازسازی شده‌ای است که در سال 1266 میلادی پس از یک آتش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌سوزی مهیب بنا شد. از آنجایی که این بنا به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان محلی برای آموزش نظامیان مورد استفاده بوده، می‌توان آثاری که نیزه‌ها و کمان‌ها بر دیوارها باقی گذاشتند را دید.

 از مشهور‌ترین دیدنی‌های این معبد، مجسمه «کانن» با صد دست مشهورش است که نزدیک به سه و نیم متر ارتفاع دارد و تاریخ ساخت آن به قرن سیزدهم میلادی باز می‌گردد. همچنین در اطراف آن 500 پیکره کوچک‌تر از کانن قرار دارد.

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

 قصر سلطنتی کیوتو | Kyoto Imperial Palace

قصر اولیه سلطنتی کیوتو، در سال 794 میلادی ساخته شد؛ اما چندین بار پس از آتش‌سوزی‌های گوناگون مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. بنای امروزی قصر، در سال 1855 میلادی ساخته شد که به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان یکی از پر بازدیدترین جاذبه‌های گردشگری کیوتو شناخته می‌شود و فضای وسیعی در نزدیکی مرکز شهر را به خود اختصاص داده است.

قصر سلطنتی کیوتو دارای ویژگی‌های منحصربه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فردی است که از آن جمله می‌توان به دروازه‌های باشکوه و دارای تزئینات، همچنین تالار مخصوص برگزاری مراسم رسمی آن نام برد.

محل اقامت امپراتور، دادگاه و همچنین کتابخانه سلطنتی نیز از جمله بخشهای این قصر هستند. ورود تنها همراه با گروه‌های دارای راهنما امکان‌پذیر است؛ بنابراین بهتر است پیش از مراجعه به قصر، برنامه‌ی حرکت تورها را بررسی کنید.

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

 معبد نیشی هونگاجی | Nishi Honganji Temple

این ‌‌‌‌‌‌‌‌‌جا، معبد اصلی «جودو شینشو» است که یک مثال عالی برای توصیف معماری سبک بودائی به شمار می‌رود. ویژگی‌های منحصر به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرد این معبد در تالار اصلی یا «هوندو» قرار دارد؛ همچنین تالار «دایشی-دو» (سازنده بنا) با مجسمه‌هایی از «شینران» که در سال 1244 میلادی ساخته شده بسیار دیدنی خواهد بود.

دیگر بخش شاخص این معبد، «دایشوین» یا خزانه است؛ با اتاق‌هایی که با نام نقاشی‌های دیواری خود شناخته می‌شوند مثل اتاق گنجشک ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها (سوزومه-نوما)، اتاق قوچ وحشی (گان-نوما)، اتاق گل داوودی (کیکو-ناما) و … .

 همچنین معبد «هیگاشی-هونگانجی» نیز نباید از نظر دور بماند؛ بنای این معبد متعلق به سال 1602 میلادی و محلی برای نمایش آثار هنری بسیاری است. به یاد داشته باشید که تنها بخش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی از این مجموعه برای بازدید عموم گشوده است!

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

موزه ملی کیوتو | The Kyoto National Museum

جدای از شمار بسیار معابد قدیمی کیوتو، این شهر از جنبش‌های هنری معاصر دنیا نیز عقب نمانده و آثاری در سطح موزه‌های هنر مدرن در سراسر جهان را در موزه‌ها و گالری‌های خود جای داده است.

شاید یکی از مشهورترین مجموعه‌های هنری ژاپن، موزه ملی باشد؛ یک گالری هنری که در سال 1897 تأسیس و به برترین موزه ژاپن بدل شد. تمرکز این مجموعه بیشتر بر روی هنر پیش از دوران مدرن در آسیاست.

موزه در سال 2014 به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور کامل بازسازی شد و مجموعه‌هایی شامل هنرهای کهن و همچنین هنرهای کاربردی در چند ساختمان، به آن افزوده شد؛ بنابراین باید آماده پیاده ‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی طولانی در این مجموعه باشید.

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

 ویلای سلطنتی کاتسورا کیوتو | Katsura Imperial Villa

این عمارت سلطنتی در سال 1624 میلادی برای اقامت شاهزاده «هاچیجو توشیهیتو» برادر امپراتور «گویوزی» ساخته شد. ویلای کاتسورا، باغهای مشهور سبک ژاپنی را در خود جای داده که اثر طراح ژاپنی، «کوبوری انشو» با همکاری خود شاهزاده است. شیوه طراحی این باغ به گونهای است که بازدیدکنندگان همواره اشیاء را از پهلو می‌بینند.

باغ‌های کوچک‌تر، دور تا دور یک استخر بزرگ قرار گرفته‌اند. از ویژگی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌های منحصربه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرد این مجموعه می‌توان به دروازه «میوکی-مون» و گذرگاه‌های عبور در باغ اشاره کرد. برخی از راه‌ها از داخل جوی‌های آب می‌گذرد و برخی سنگ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرش شده‌اند که سبزه از میان آن‌ها روییده است.

این گذرگاه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، بازدیدکنندگان را از درون دروازه‌ای، به داخل مجموعه‌ای از ساختمان‌ها هدایت می‌کند که به «گوتن» معروف است. یکی از بخش‌های جالب ‌‌‌‌‌‌‌‌‌توجه این مجموعه، «فرو-شیون» است که به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور اختصاصی برای مشاهده و رصد ماه ساخته شده است. همچنین سه اتاق از «ناکا-شیون» با شماری از نقاشی‌های بدیع توسط پیشگامان هنر سبک ژاپنی، پذیرای گردشگران است.

جاذبه های گردشگری کیوتو ژاپن
جاذبه های گردشگری کیوتو

 معبد بیودو-این کیوتو | The Byōdō-in Temple

معبد بیودو-این، مجموعه‌ای شامل ساختمان‌های بی‌همتا، مقبره‌ها و آثار هنری است که در سال 988 میلادی ساخته شد. تزئینات بخش ورودی آن، با نقاشی‌های دیواری قرن یازدهم میلادی که پیکر «آمیدا» را نمایش می‌دهد پوشیده شده است.

تالاری نیز دقیقاً رو‌به‌روی رودخانه قرار گرفته که به اتاق ماهیگیری (سوریدونو) مشهور است. در بازدیدتان فراموش نکنید که سری هم به موزه «بیودو-این» و گنجینه‌های منحصربه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرد آن بزنید؛ این گنجینه شامل 52 مجسمه چوبی از بودا، ققنوس‌های تراشیده و زنگ مخصوص معبد است. مطمئن شوید که وقت کافی برای گشتن تمام باغ و دیدار از برکه‌های آن خواهید داشت.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *