بلیط هواپیما لیدوما تریپ

جاذبه های گردشگری یزد

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول ، درباره جاذبه های گردشگری یزد ، سخن خواهیم گفت، در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

یزد، شهری پوشیده شده از آجرهای گلی، بادگیرهای فراوان و منحصر به فرد و یکی از بی نظیرترین شهرهای خاورمیانه است. یزد، شهر کویری ایران، شهر جذابیت های تاریخی بی حد و حصر، شهری که حالا نه یک اثر آن بلکه تماما ثبت جهانی شده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. گاهی فقط نام یک اثر در این فهرست نمی گنجد و مجموعه ای از آثار تاریخی را در قلب یک شهر شامل می شود. یزد، نامی است که به عنوان نخستین شهر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، به این فهرست وارد شده و افتخاری برای همه ایرانیان محسوب می شود.

در ادامه به معرفی مهم ترین جاذبه های گردشگری یزد می پردازیم، پس با تاپ تراول همراه باشید.

میدان امیرچخماق

یکی از جاذبه های شهر یزد میدان و در واقع مجموعه ی امیر چخماق است که از میدان، تکیه، مسجد، بازار و آب انبار تشکیل شده است. این میدان متعلق به قرن نهم هجری است و یکی از زیباترین جلوه های تاریخی این شهر است تا جایی که می توان گفت که به نمادی از آن تبدیل شده است. مجموعه ی امیر چخماق از اصلی ترین مناطق گردشگری یزد محسوب می شود.

آدرس میدان امیرچخماق را در لینک رو به رو ببینید: میدان امیرچخماق یزد

تخفیفان
جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

کاروانسرای زین الدین

با طی ۶۰ کیلومتر در جاده ی یزد- کرمان به کاروانسرایی به نام زین الدین می رسید، جایی که جزیی از مناطق گردشگری یزد است و شکلی دایره ای دارد. این کاروانسرا حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد و از خشت است و جالب است بدانید که توانسته برنده ی بهترین بنای بازسازی شده از طرف یونسکو شود.

آدرس کاروانسرای زین الدین را در لینک رو به رو ببینید: کاروانسرای زین الدین یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یادگار دوران افشاریه و زندیه است و از زیباترین باغ های ایرانی است که در مرکز شهر یزد قرار دارد. نکته ی جالبی که درباره ی این باغ وجود دارد این است که بلندترین بادگیر جهان در آن واقع شده است و به همین واسطه است که شهرت جهانی دارد. بادگیر این باغ ۳۳٫۸ متر ارتفاع دارد و هم در فهرست آثار ملی قرار دارد و هم در میراث های جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

در میان تماشایی ترین مناطق گردشگری یزد باید به باغ دولت آباد اشاره کنیم. محوطه ی داخلی این باغ ممکن است در اولین نگاه شما را به یاد باغ فین بیندازد اما خوب که دقت کنید می بینید که کوچک ترین شباهتی به آن ندارد.

آدرس باغ دولت آباد را در لینک رو به رو ببینید: باغ دولت آباد یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

موزه آب یزد

موزه آب شهر یزد یکی از دیدنی ترین موزه های شهر و یکی از جالب ترین موزه های آب دنیا می باشد که با قرار گیری در نزدیکی میدان امیرچخماق و برپا شدن در خانه ای تاریخی، توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. این موزه در خانه کلاهدوزها قرار دارد که با مساحت ۷۲۰ مترمربع، یکی از شگفت انگیزترین ساختمان های تاریخی یزد می باشد و دارای ۵ سطح یا طبقه است که هر یک به برطرف کردنِ نیازی خاص اختصاص داشته است.

مطالب بیشتر بخوانید
آشنایی با جاذبه های گردشگری سرعین

در این موزه لوازم مختلف حفر قنات، ابزار و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیای ارزشمند دیگر به چشم می خورد و یکی از بهترین مکان ها برای شناخت تاریخ می باشد.

آدرس موزه آب یزد را در لینک رو به رو ببینید: موزه آب یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

بوستان ناجی

بوستان ناجی از زمره باغ های یزد در دوران قاجار می باشد که پس از اهدا به شهرداری به صورت بوستان بازسازی شده است.  این بوستان در مسیر قنات نجف آباد قرار دارد و علاوه بر جنبه های تاریخی، امکانات رفاهی مناسبی را جهت بازدید و استراحت به گردشگران ارائه می دهد.

عمارتی در میان این بوستان به چشم می خورد که دارای یک تالار با بادگیر، ۲ اتاق و قسمت های مختلف دیگری است. این عمارت و باغ با کاربری مسکونی و از املاک شخصی به نام ناجی بوده که در دوره های مختلف الحاقاتی به آن صورت گرفته است.

آدرس بوستان ناجی را در لینک رو به رو ببینید: بوستان ناجی یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

خانه تهرانی ها

در میان قلب تاریخیِ یزد و در محله فهادان، ساختمانی تاریخی و متعلق به دوره قاجار وجود دارد که در حدود ۲۵۰ سال پیش در اختیار خانواده تهرانی، از تجار قدیم فرش بوده است. زیبایی و بزرگی بنا به حدی است که تا مدتی به عنوان دفتر کنسول گری اقتصادی برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه و آلمان در منطقه مورد استفاده قرار می گرفت و امروز به عنوان یکی از آثار ملی ایران به شمار می رود.

ساختمان این هتل دارای حیاط اصلی، نارنجستان و عمارت کلاه فرنگی، سه بادگیر زیبا، تالار بزرگ، چاه خانه، سرداب زیبا و فعال، هشتی و پشت بامی بزرگ و مشرف به بافت تاریخی یزد است. امروزه این ساختمان به اولین هتل موزه ایران تبدیل شده و در حالیکه به گردشگران خدمات ارائه می دهد محیطی سرشار از گنجینه های تاریخی را نیز پیش روی آنها می گذارد. نام فعلی آن هتل موزه فهادان است.

آدرس خانه تهرانی ها را در لینک رو به رو ببینید: خانه تهرانی ها یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

خانه ملک التجار

خانه ملک التجار، بنایی تاریخی با زیبایی های خیره کننده است که حدود ۱۲۰ سال قدمت دارد و متعلق به حاجی علی اکبر شیرازی از تجار باسابقه یزد بوده است. وی لقب ملک التجار را از سوی ناصر الدین شاه به دلیل عملکرد مثبتش در حوزه تجارت دریافت کرد و نوادگانش تا چهار نسل بعد از او در همین خانه زندگی می کردند. این خانه از اتاق های متعددی تشکیل شده که هر یک ویژگی خاص خود را دارند. بر دیوار و سقفِ اکثر اتاق ها نقاشی هایی تماشایی به چشم می خورد که اثر هنرمندان شیرازی هستند و طی روایتی، کشیدن آنها ۱۰ سال به طول انجامیده است.

مطالب بیشتر بخوانید
بازار وکیل شیراز

از قسمت های مختلف خانه می توان به ورودی زیبا، هشتی شش ضلعی، قسمت زمستانه، تابستانه، بهارخواب، شاه نشین، ستون های چوبی شگفت انگیز، حیاط جالب، بادگیر زیبا، حوض بزرگ و راهروهای زیرزمینی، اتاق آیینه و … اشاره نمود که در هر کدامشان زیبایی های چشم گیری دیده می شود. امروزه این ساختمان به عنوان مکانی برای اقامت گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد و لقب اولین هتل خشتی جهان را به خود اختصاص داده است.

آدرس خانه ملک التجار را در لینک رو به رو ببینید: خانه ملک التجار یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

آتشکده زرتشتیان

در حدود ۳۵۰۰ سال پیش، قبل از فتح ایران به دست اعراب، دین رسمی کشور زرتشت بوده و پس از این واقعه و حتی تا هم اکنون یزد مرکز زرتشتیان ایران بوده است. آتشکده اصلی این شهر، محل نگهداری ورهام یا آتش بهرام است و بنا بر بعضی از روایت ها آتش مقدس این آتشکده از قرن پنجم در حال سوختن است.

این آتشکده در شهر یزد، خیابان آیت الله کاشانی قرار دارد و از معروف ترین دیدنی های یزد است. معماری بنای این آتشکده برگرفته از معماری دوران هخامنشیان است. در وسط این بنا حوضی قرار دارد که جلوه ی آن را چند برابر کرده است و بازدید کننده ها و هم زرتشتیان در این حوض سکه می اندازند.

آدرس آتشکده زرتشتیان را در لینک رو به رو ببینید: آتشکده زرتشتیان یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام در محله فهادان از بناهای دوره سلجوقی است که گنبد آجری آن در شمار آثار مهم دوره ی خود به شمار می رود. این بنا، بر اساس اسناد تاریخی و شناسنامه ای، قدیمی ترین بنای یزد می باشد و از حیث سبک بنا و نقش و نگار و کتیبه کوفی رنگی، اهمیت خاصی در معماری اسلامی دارد.

کتیبه رنگی موجود بر دیوار گچی این بنا حکایت از این دارد که گنبد به دستور دو برادر به نام های ابو یعقوب و ابو مسعود از سرداران حکومت ابو جعفر علاء الدوله از سلسله کاکویان یزد ساخته شده اما هیچ سندی مبنی بر اینکه در چه زمانی نام آن به دوازده امام تغییر یافته، وجود ندارد. بقعه دوازده امام در ۳۱ تیر ۱۳۱۳ با شماره ۲۰۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس بقعه دوازده امام را در لینک رو به رو ببینید: بقعه دوازده امام یزد

جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد


   تبلیغات    

                 تور کیش


Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *