تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اروپا, راهنمای سفر

جاهای دیدنی بروکسل، پایتخت کشور بلژیک | Brussels 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی بروکسل

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول شما را با جاهای دیدنی بروکسل پایتخت کشور بلژیک آشنا خواهیم کرد. پس اگر تصمیم دارید به بروکسل بلژیک سفر کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با جاذبه های دیدنی این شهر اروپایی آشنا شوید.

بروکسل، پایتخت کشور بلژیک است. بروکسل مقر اصلی بیشتر نهادهای اتحادیه اروپا است. نام بروکسل از واژه هلندی Broekzele مشتق شده که به معنی «کلبهٔ مرداب» است. بروکسل پایتخت بلژیک و مرکز جامعهٔ فرانسوی بلژیک و ناحیهٔ فلاندرز و مقر اصلی اتحادیهٔ اروپا است. خود شهر بروکسل ۱۴۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد در حالیکه جمعیت منطقهٔ کلانشهری آن بین ۲٬۱۰۰٬۰۰۰ تا ۲٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

 پایتخت بلژیک، جایگاه اصلی خانواده سلطنتی بلژیک و پایتخت اتحادیه اروپا؛ شهری است که با همه‌ ی اعتبار آن به طور قابل ملاحظه‌ای کوچک، آسان‌گیر و خوش دسترس است. در اینجا، احساس زندگیِ بلژیکی و فرهنگ فوق‌ العاده‌ی رستوران‌ و کافه‌اش را دریافت خواهید کرد. اگر چه بروکسل ممکن است جاذبه‌های درخشان دیگر شهرهای بلژیک را نداشته باشد، اما پایتخت، با مجموعه‌ای از موزه‌های در سطح جهان و گالری‌های هنری، همچنین مناظر متفاوتی مانند اِتومیِم (Atomium) و برخی از بقایای فوق‌العاده از معماری‌های قدیمی، قادر است تا گردشگران را برای چندین روز مشغول کند. هنگامی که در شکوه و جلال گوتیک و باروک غرق شده‌اید، فراموش نکنید که شکلات معروف بروکسل را تجربه کنید. در این نوشتار، مهم‌ترین جاذبه‌های شهر بروکسل را به شما معرفی خواهیم کرد:

1. محلِ بزرگ (Grote Markt)

درست در قلب شهر قدیمی بروکسل، میدان اصلی شهر (شناخته شده به عنوان محل بزرگ) قرار گرفته که یکی از بهترین مکان‌های حفاظت شده در اروپا است. بیشتر سرشت زیبای این میدان از معماری منحصر به فرد خیلدِهاوزِنِ زیبا (Gildehuizen) با شیروانی‌های باشکوه، ستون‌های چهارگوش، نرده‌ها، کارخانه سنگ بری‌های منحنی قطور و دکوراسیون غنی طلایی گرفته شده است. بیشتر آن‌ها بین سال‌های 1696 و 1700 در سبک باروک اما با برخی از تأثیرات فلمنگی (Flemish) ساخته شده‌اند. مشخص‌ترین ساختمان این میدان هتل دِ فیله (Hôtel de Ville) (تالار شهر) است که در سال 1402 با هدف پیشی گرفتن از اِستادهاوس (Stadhuis) در شهر رقیب (بروژ) ساخته شد. در داخل، چند اتاق باشکوه وجود دارد. از چشمگیرترین آن‌ها، ماکسیمیلیان چمبرهانگ (Maximilian Chamberhung) با پرده‌های نقش دار بروکسلی، اتاق بزرگ شورا با سقفی فوق‌العاده توسط ویکتور جانسنز (Victor Janssens) است.

دیدنی های بلژیک
جاذبه های برتر گردشگری بروکسل

2. کلیسای جامع سنت میشل | Saint-Michel Cathedral

این کلیسای گوتیک که به «سنت مایکل» و «سنت خودولا» (St. Michael and St. Gudula) اهدا شده، برای اولین بار در سال 1225 تأسیس شد، اما در قرن 15 به پایان رسید. نمای چشمگیر آن، به طور باشکوهی از ردیف وسیعی از پلکان بالا رفته و با برج‌های دوقلوی 69 متریِ طراحی شده توسطِ «یان ون رویزبرویِگ» (Jan van Ruysbroeck) پوشیده شده است. فضای داخلی متناسب و زیبایَش با هزینه‌ی بالایی مبله شده و جایگاهی برای برخی از پنجره‌‌‌های شیشه‌ای رنگی و برجسته‌ی ایجاد شده توسط «برنارد ون اُرلی» (Bernard van Orley) می‌باشد. به سمت جناح‌های کلیسا بروید تا از بهترین نمونه‌های به تصویر کشیده شده‌ی چارلز پنجم و ایزابلای پرتغال (جناح جنوبی) و زوج سلطنتی مجارستان لویی دوم و مریم (جناح شمالی) دیدن کنید و سپس به کلیسای کوچک سوگند مقدس (Chapel of the Holy Sacrament)، سمت چپ گروه کر بروید جایی که پنجره، داستان «معجزه‌ی میزبان» (Miracle of the Host) را به تصویر کشیده است.

دیدنی های بلژیک
جاذبه های برتر گردشگری بروکسل

3. مرکز کُمیک استریپ بلژیک (Belgian Comic Strip Center)

این ساختمان پر زرق و برق در سال 1906 توسط «ویکتور هورتا» طراحی شده و جایگاه فوق‌العاده‌ی «کمیک استریپ» است که به تاریخ کارتون و کمیک استریپ در کشور اختصاص داده شده است؛ جایی‌ که به جهانِ «اسمورف‌ها» و «تن تن» را ارائه داده است. نمایشگاه‌های مداوم دوره‌ای از 200 نقاشی‌ کُمیک استریپ اصلی توسط هنرمندان بلژیک و فرانسه در اینجا دایر است. علاوه بر این، این موزه اسناد محبوب کمیک استریپ بلژیکی و فرانسوی را از طریق مجموعه‌ای با سرپرستی هوشمندانه از نسخه‌های خطی، پیش‌نویس طرح و مجموعه بازسازی‌های خلاقانه از جمله سالن «لوک خوش شانس»، تیم و استراپی و موشک کاپیتان هادوک را نگه‌داری می‌کند.

دیدنی های بلژیک
جاذبه های برتر گردشگری بروکسل

4. کاخ سلطنتی | Place Royale

این کاخ توسط خانواده سلطنتی بلژیک به عنوان محل اقامت رسمی استفاده می‌شود. پرچم بلژیک آویزان شده از سقف، حضور پادشاه را نشان‌ می‌دهد و تغییر تشریفاتی نگهبان‌ها هر روز ساعت 14:30 صورت می‌گیرد. اطراف کاخ مجموعه‌ای از ساختمان‌های فرهنگی وجود دارد که نمای نئوکلاسیکشان به رخ کشیده می‌شود. کاخ آموزش (Palais des Académies) که محل آموزش سلطنتی علوم و محل اقامت ولیعهد آرِنج (Orange) بوده و همچنین کاخ هنرهای زیبای (Paleis voor Schone Kunste) در سمت غرب میدان، طراحی و ساخته شده در دهه 1920 توسط ویکتور هورتا (Victor Horta)، از بهترین نمونه‌ها هستند.

دیدنی های بلژیک
جاذبه های برتر گردشگری بروکسل

5. موزه‌ی سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک | Belgian Royal Museum of Fine Arts

موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک (1875-1881) یکی از بزرگ‌ترین و بهترین گالری‌های هنری در جهان است. این موزه که برای اولین بار در سال 1797 توسط یک مجموعه رشد کرد، در اصل کاخ سابق «چارلز لورن» (Charles of Lorraine) بود. این مجموعه به موزه هنرهای زیبا (Musées Royaux) در سال 1846 تبدیل گشت که به دو بخش تقسیم می‌شود: موزه هنر باستان (Musée d’art ancien) با مجموعه معروف فلمنگی (Flemish) و هلندی استادان قدیمی از جمله آثار پتروس کریستوس (پیتا)، راجر ون در ویدن (عزاداری مسیح)، دِرک بوتس (قضاوت امپراتور اتو)، هانس مملینگ و “ستایش خوب مگی” توسط جرارد دیوید؛ و موزه هنر مدرن (Musée d’art moderne) که عمدتاً دارای طیف وسیعی از آثار بلژیکی قرن 18 و 19 می‌باشد.

دیدنی های بلژیک
جاهای دیدنی بروکسل

6. آتومیِم (Atomium)

آتومیِم نشان اختصاصی معروف بروکسل است و اگر چه برای رسیدن به آن از یک سفر کوتاه با تراموا ناگزیرید، اما ساختار فولادی و آلومینیومی 102 متری و عجیب و غریبش که توسط معمار «آندره واترکین» (André Waterkeyn) برای نمایشگاه جهانی بروکسل در سال 1958 طراحی شده، سورئال‌ترین جاذبه‌ی شهر است. این ساختمان نشان دهنده یک مولکول آهن است که 165 میلیون بار بزرگ شده و بازدیدکنندگان می‌توانند به داخل بروند؛ جایی که در آن چهار مورد از نه کُره، در حال حاضر برای ارائه نمایشی در مورد زندگی انسان به نام بایوجینیِم (Biogenium) استفاده می‌شوند.

دیدنی های بلژیک
جاهای دیدنی بروکسل

7. مرکز شهر شمالی | Northern City Center

کلیسای با شکوه سنت کاترین (Sainte-Catherine) در سال 1850 با ترکیبی مشتق از سبک لاتین، گوتیک و رنسانس به جای ساختمانی قدیمی‌تر ساخته شد. از جاذبه‌های داخلی آن می‌توان به تصویر حضرت مریم با پوست تیره مربوط به قرن 14 یا 15 و یک نقاشی توسط «دِ کرِیر» (de Crayer) اشاره کرد. در سمت غرب، بازار ماهی دلپذیر، یادآور این است که این اسکله‌ای در شهر قدیمی بود. نمای باشکوه کلیسای «سنت ژان باپتیست آو بگینیژ» (Saint-Jean-Baptiste au Béguinage Cathedral) حتی زمانی که از فاصله‌ای در بازار ماهی دیده می‌شود چشمگیر است. کلیسا که از یک صومعه بِگوئِن (Béguine) در قرن 13 باقی مانده، بین 1657 و 1676 تأسیس شد. این کلیسای طراحی شده توسط «لوک فایدهِرب» (Luc Fayd’herbe) یکی از بهترین‌ کلیساهای باروک فلمنگی-ایتالیایی در بلژیک است.

دیدنی های بلژیک - بروکسل
جاهای دیدنی بروکسل

8. مونت دِس آرت | Mont des Arts

مونت دِس آرت از سال 1956 تا 1958 ایجاد شده و فضای خوب بین کاخ سلطنتی و منطقه دِ آلبرتین (Place de l’Albertine) را اشغال کرده است. این مجموعه معماری متشکل از ساختمان‌های بزرگی شامل بیبلیوتِکِ آلبرت یک (The Bibliothèque Albert I) و کاخ کاملاً مدرن دِلا داینستی (Palais de la Dynastie) و کاخ کنگره (Palais de Congrès) می‌باشد. از میدان بین آنها نمای زیبایی از پایین‌ مرکز شهر است. بیبلیوتِکِ آلبرت یک در طول دوره حکومت بورگوندی تأسیس شد و شامل بیش از سه میلیون جلد همراه با مجموعه‌ای ارزشمند از نسخه‌های خطی و چندین موزه جالب است.

دیدنی های بلژیک
جاهای دیدنی بروکسل

9. کلیسای نوتردام دو سابلون | Notre-Dame du Sablon

کلیسای قرن پانزده تا شانزدهمِ نوتردام دو سابلون (بانوی ما از سابلن (Onze Lieve Vrouw op de Zavel))، به طور کلی یکی از زیباترین کلیساهای گوتیک اخیر بلژیک در نظر گرفته می‌شود که جایگزین کلیسای کوچکی شد که برای اولین بار در گستره شنی سابلن توسط انجمن صنفی کراسبومِن (Crossbowmen’s) در 1304 ساخته شد. داخل کلیسا به دلیل رنگ‌آمیزی خاص و شگفت‌انگیز شیشه‌ای خود نفس‌گیر است. همچنین از دیگر موضوعات قابل توجه کلیسای کوچک آرامگاه خانواده تورن و تَکسیس (Thurn und Taxis family) می‌باشد که تا حدودی اثر لوک فایدهِرب (Luc Fayd’herbe) است. در محراب یک کپی از مجسمه مریم باکره نگهداری می‌شود که افسانه‌‌اش این است که عکس حضرت مریم توسط خانمی به نام بائِت سوتِنز (Baet Soetens) از آنتوِرپ (Antwerp) آورده شده که توسط آن این مجسمه پدیدار گشته است.

دیدنی های بلژیک
جاهای دیدنی بروکسل

10. پارک سینکونتِنِر | Parc du Cinquantenaire

این پارک در سال 1880 به مناسبت گرامیداشت 50 اُمین سالگرد کشور تأسیس شد. محور آن، کاخ یادبود سینکونتِنِر است. دو جناح آن که با طاق عظیمی از سال 1905 با طراحی معمار فرانسوی شارل گیرالت (Charles Girault) در ارتباط اند، جایگاه دو مورد از جالب‌ترین موزه‌های بروکسل هستند. موزه سلطنتی و موزه تاریخ یکی از گسترده‌ترین مجموعه‌های پارچه‌های نقش دار در جهان است و موزه ارتش بلژیک و موزه تاریخ نظامی (Koninklijk Museum van het Leger en van de Militaire Geschiedenis) نمایی کلی از توسعه فن‌آوری نظامی و مبارزات بزرگ در خاک بلژیک را فراهم می‌کند.

دیدنی های بلژیک
جاهای دیدنی بروکسل

11. قصر سلطنتی | Château Royal

اگرچه خود قصر سلطنتی که اقامتگاه خانواده سلطنتی بلژیک است، برای عموم آزاد نیست، اما پارک اطراف آن در «لاکن» (Laeken) عمومی می‌باشد. در آنجا پیاده‌روهایی فرح‌بخش و جاذبه‌های قابل توجهی مانند بنای تاریخی «لئوپلد اول» (Leopold I) در مرکز گلزار دایره‌ای مقابل کاخ وجود دارند. برج ژاپنی، در شمالی‌ترین گوشه پارک، در اصل برای نمایشگاه پاریس 1900 ساخته شد. گلخانه‌ها، بناهایی در زمان لئوپولد دوم هستند که باغ‌های برجسته‌ای دارند و در طول ماه آوریل و مه، زمانی که بسیاری از گیاهان گل داده‌اند، به روی عموم باز هستند.

دیدنی های بلژیک - بروکسل
جاهای دیدنی بروکسل

12. کلیسای ملی قلب مقدس | Basilique Nationale du Sacré Coeur

منطقه کوئکولبرگ (Koekelberg) توسط کلیسای بزرگ ملی قلب مقدس (Nationale Basiliek van het Heilig Hart) احاطه شده است که پنجمین کلیسای بزرگ در جهان و زاییده افکار لئوپولد دوم می‌باشد که در سال 1905 به مناسبت 75 اُمین سالگرد این کشور شروع به کار کرد. این ساختمان تنها در سال 1970 تکمیل شد. با این وجود جای تعجب نیست که همزمان با جثه عظیمش (141 در 107 متر) مخلوطی از سبک‌های متفاوت باشد. در داخل مجموعه‌ای بسیار عالی از هنر و یک نمایشگاه برپا از تاریخ کلیسا است. تصویر مسیح که در حال دعای خیر گفتن در بالای محراب آویزان است، توسط «ژرژ مین» (Georges Minne) انجام شده است. از بالای گنبد منظره‌ی خیره کننده‌ای از شهر و حاشیه شهر تا آنتورپ (Antwerp) قابل دیدن می‌باشد. در آنجا می‌توان دوربین دوچشمی اجاره کرد.

دیدنی های بلژیک - بروکسل
جاهای دیدنی بروکسل

13. اَبِی دِلا کامبرِ | Abbaye de la Cambre

در سال 1200، راهبه‌های سیسترسیها (Cistercian) صومعه‌ای در اینجا پیدا کردند که بعدها در قرن 16 ویران و پس از آن بازسازی شد. هم اکنون صومعه‌ در مجموعه‌ای از باغ‌های دوست داشتنی فرانسوی (French gardens)، جایگاه موسسه جغرافیایی ملی و کالج هنر است. کلیسای سابق صومعه‌ای قرن 14 ساختمانی زیبا طاقی به سبک باروک است. در داخل یک نقاشی توسط آلبرت بوتس “استهزای مسیح” (The Mocking of Christ) و حرم سنت بونیفیس (St. Boniface)، اسقف قرن 13 بروکسل می‌باشد. پنجره‌های ایوان با تلاش بیش از 40 راهبه تزیین شده‌اند.

دیدنی های بلژیک - بروکسل
جاهای دیدنی بروکسل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *