تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, چهار محال و بختیاری

آشنایی با جاهای دیدنی هفشجان | چهارمحال و بختیاری 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی هفشجان

در این مقاله از معرفی مکان های دیدنی استان چهارمحال و بختیاری درباره جاهای دیدنی هفشجان که یکی از شهرهای تاریخی این استان است صحبت خواهیم کرد. پس در ادامه با مجله سفر و گردشگری تاپ تراول همراه باشید

مختصری درباره شهر هفشجان بدانید

یکی از شهرهای باستانی ایران واقع در بخش مرکزی شهرستان شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. این شهر در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد، ۱۵۰ کیلومتری اصفهان و در دامنهٔ رشته کوه جهان بین قرار دارد. پیشینه این شهر به دوره نوسنگی می‌رسد. این شهر تا پایان عصر صفویه حائز مرکزیت تمام در منطقه چهارمحالِ اصفهان بوده‌است و در ابتدای دوره قاجاریه نیز این موقعیت را حفظ نموده است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

کتیبه گر نوشته هفشجان

کتیبه گر نوشته هفشجان مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد و ۶۰۰۰ سال پیش است و در هفشجان، کوه جهان بین واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ ب به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. در کنار این کتیبه که بر دیوارهٔ صخره‌ای و صیقلی کوه جهان بین در حومه شهر هفشجان شهرکرد ایجاد شده‌ است، بقایای راهی سنگ چین وجود دارد که به گفته کارشناسان، احتمالاً بقایای اولین مسیر ارتباطی برای انتقال فرهنگ و تمدن شوش و دشت خوزستان به محیط تمدن تابستانی اسکندری هفشجان بوده‌ است. به عبارت دیگر در گذشته شاهراه خوزستان به اصفهان یا همان راه دسپارت (دزپارت) از هفشجان که مرکزیت مطلق منطقه بوده، عبور می‌کرده‌است. اما متأسفانه امروزه هنوز حریم حفاظتی کتیبه گرنوشته و حداقل ایجاد سقف بروی آن برای جلوگیری از فرسایش تدریجی توسط برف و باران توسط هیچ‌ یک از سازمان‌ های استان انجام نپذیرفته‌ است و این اثر ۶۰۰۰ ساله را که قدیمی‌ ترین کتیبه استان است را در معرض نابودی تدریجی قرار داده‌اند.

جاهای دیدنی هفشجان

گورستان تاریخی بزلر هفشجان

قبرستان تاریخی بُزلَر هفشجان مربوط به دوره صفوی به بعد است و در ابتدای شهر هفشجان واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. شهر هفشجان در گذشته یکی از مراکز مهم شیرتراشی بوده‌است و اکنون تعدادی از سنگتراش‌ های قدیمی در هفشجان در قید حیاتند. شیرهایی که در قبرستان‌های هفشجان باقی مانده‌ است، از زیباترین و خوش‌نقش‌ترین شیرهای سنگی محسوب می‌شوند. قدیمی‌ترین شیر سنگی موجود در استان چهار محال و بختیاری مربوط به دوره صفویه است. در ۳ دهه گذشته شیرهای سنگی بی‌نظیر این قبرستان به غارت کشیده شدند. پرویز تناولی از معروف‌ ترین مجسمه سازان ایران کتابی در خصوص شیر سنگی به چاپ رسانده‌ است که شیر سنگی هفشجان را از مهم‌ترین نمونه‌ های ایران برشمرده است.

جاهای دیدنی هفشجان

گردشگاه چشمه زنه هفشجان

یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان هفشجان، «منطقه‌ی گردشگری چشمه زنه» است که در فاصله‌ی دو کیلومتری از این شهر، ۲۰ کیلومتری از شهرکرد و در دامنه‌ی رشته کوه جهان‌بین قرار گرفته است. طبیعتی چشم‌نواز با دیدنی‌های منحصربه فرد و چشم‌گیر که نظر هر مسافر و تماشاگری را به خود جلب می‌سازد. این منطقه‌ی گردشگری، به آب معدنی و گل‌های لاله‌ی واژگون نیز در سراسر ایران و جهان شهرت دارد. در ۲۰ کیلومتری از این دشت، برای تامین میزان قابل توجهی از آب مورد نیاز کشاورزان، مسئولین شهر سدی را روی چشمه‌ی آب معدنی احداث کرده‌اند. این سد خاکی دارای هسته‌ای رسی، تاجی با طولی برابر با ۴۱۰ متر، عرض ۸ متر و ارتفاعی بالغ بر ۴۲ متر از روی پی، در ژرف‌ترین ناحیه ساخته‌اند. «زنه» به معنای «زایش» است و احتمالا چون آب این سد از چشمه‌ای جوشان در کوه جهان بین تامین می‌شود به این نام شهرت یافته است.

جاهای دیدنی هفشجان

غار جهان بین هفشجان

در مسیر شهر هفشجان به طرف چشمه زنه و در راه ارتباطی به سمت «قله جهان‌ بین»، یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد که به نام «غار جهان‌ بین» شهرت یافته است. علت شهرت این پدیده‌ی طبیعی به غار جهان‌ بین، قرارگیری آن روی خط‌الراس کوه جهان‌ بین است. این غار دارای طولی برابر با ۲۰ متر و عمقی بالغ بر ۸۰ متر است. از زیبایی‌های این غار، حضور حوضچه‌ای است بسیار زیبا و تماشایی که دارای عمقی نزدیک به ۸۰ سانتی‌متر است. آب این حوضچه بسیار شفاف و زلال است و منظره‌ی جالبی را به داخل غار بخشیده است. دهانه‌ی غار نیز در ارتفاعی نزدیک به ۳ کیلومتری از سطح دریا و در زیر صخره‌های کوه، قرار دارد. داخل غار نیز می‌توان سنگ‌های زیبایی در شکل‌های مختلف و خارق‌العاده مشاهده کرد که توجه بسیاری از غارنوردان را به خود جلب می‌کند.

جاهای دیدنی هفشجان

تپه تاریخی اسکندری هفشجان

 از آثار تاریخی استان چهارمحال و بختیاری می‌توان به تپه تاریخی اسکندری در باختر شهر هفشجان و ۱۵ کیلومتری شهرکرد اشاره داشت، که مربوط به ایران پیش از باستان است. این اثر اولین و بزرگترین اثر ملی تاریخی استان چهارمحال و بختیاری که براساس سفالینه‌ های کشف شده بر روی آن قدمتش به حدود ۹۰۰۰ سال قبل تخمین زده می‌شود. تپه اسکندری براساس گمانه زنی‌ها احتمالاً سازه‌ای شبیه به زیگورات (معبد الهی) را داشته است و همچون دولت شهری کهن در چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

تپه شهر کهنه

دومین اثر ملی استان در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و ۱۰کیلومتری شمال غربی هفشجان واقع در کنار جاده هفشجان-مصطفی آباد مشهور به منطقه کد محله قرار دارد

 


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *