تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
کرمانشاه

بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه را بشناسید 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی کرمانشاه

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول درباره بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه سخن خواهیم پس اگر قصد سفر به کرمانشاه را دارید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر درباره مکان های دیدنی کرمانشاه بدانید

مختصری درباره کرمانشاه بدانید :

یکی از شهرهای پرجمعیت ایران که دارای اقلیت کرد هستند و در قسمت مرکزی غرب ایران قرار دارد کرمانشاه است این شهر یکی بهترین مکانهای تفریحی و توریستی برای مسفران و گردشگران است که دارای مناطق تفریحی و سرگرمی جالب و بناهای تاریخی و دیدنی از زمانهای قدیم می باشد اگر به شهرهای با تاریخی کهن ، چشمه های آب زالال ، طبیعت بی نظیر ، کوه های زیبا علاقه دارند با سفر به کرمانشاه خاطره ای خوش برای خود و خانواده تان بر ارمغان بیاورید و لحظات نابی را تجریه کنید

بهترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه

1- مجموعه‌ی تاریخی و طبیعی بیستون

مجموعه‌ی تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد. قداست کوه بیستون، شرایط مطلوب آب‌وهوایی و قرارگیری بر سر راه‌های مهمی از جمله جاده ابریشم، باعث شد تا پادشاهان و فرمانروایان بسیاری به این منطقه توجه کنند و آثار و یادگارهای بی‌بدیلی در دل و دامنه‌ی این کوه به یادگار مانده است.

این محوطه‌ی تاریخی، فرهنگی و طبیعی ۲۸ اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده است. کتیبه و نقش برجسته‌ی داریوش نیز در سال ۱۳۸۵ در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.مجسمه‌ی هرکول، تندیسی تراشیده از سنگ و مربوط به دوره‌ی سلوکی است که در این محوطه قرار دارد.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

2- پل خسرو

همچنین فرهادتراش، کتیبه‌های مختلف، سراب بیستون و پل خسرو نیز جز آثار دیدنی این ناحیه است. در کنار محوطه، امامزاده باقر (ع) منسوب به امام کاظم علیه‌السلام قرار دارد که جز مکان‌های زیارتی این منطقه است.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

3- هتل پنج ستاره لاله بیستون

کاروانسرای صفوی که اکنون به هتل لاله بیستون تغییر کاربری داده است، به فرم چهار ایوانی ساخته شده و مکانی برای اقامت مسافران است. هزینه‌ی اقامت در اتاق یک تخته‌ی این هتل پنج ستاره به ازای یک شب، ۲۸۰۰۰۰ تومان است.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

4- محوطه‌ ی تاریخی و تفریحی طاق‌بستان و پارک کوهستان

طاق‌بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و شامل دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ نبشته است.

وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی مفرح تبدیل کرده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است. پیشنهاد می‌کنیم از موزه‌ی طاق‌بستان نیز دیدن کنید.در کنار محوطه‌ی تاریخی، درختی قدیمی وجود دارد. باور مردم محلی بر این است که این درخت بیش از ۶۰۰ سال عمر دارد.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

می‌توانید پیاده به سمت پارک کوهستان که به فاصله‌ی بسیار نزدیکی در شمال غربی این محوطه قرار گرفته است، بروید و زیبایی‌های این مسیر را که با درختان کهنسال و تنومند محصور شده است، در ذهن‌تان ثبت کنید. فراموش نکنید در مسیر خود حتما به یکی از رستوران‌ها و غذاخوری‌های سنتی این ناحیه بروید و طعم دنده‌کباب معروف کرمانشاهی را بچشید. پارک کوهستان در ارتفاعات قرار گرفته است و از این بخش می‌توانید منظره‌ی فوق‌العاده‌ی شهر کرمانشاه را مشاهده کنید که در شب نمایی بسیار دیدنی و به‌یادماندنی دارد.

5- غار دو اشکفت

اگر فرصت مناسبی برای کوهنوردی دارید، بهتر است به دیدن منظره‌ی شهر از پارک کوهستان قانع نشوید و از غار دو اشکفت به تماشای این منظره بنشینید. غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه، در دامنه کوه میوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد و کهن‌ترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه است. ارتفاع این غار در حدود ۱۶۰۰ متر از سطح دریاست. این مکان باستانی، شامل دو غار مجاور هم است و در دامنه جنوبی کوه میوله، در ارتفاع حدود سیصد متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستان قرار دارد.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

6- معبد آناهیتا کنگاور

معبد آناهیتا بنایی تاریخی منسوب به دوره‌ی اشکانی و ساسانی است که بر صخره‌ای مشرف به دشت کنگاور ساخته شده است. آناهیتا فرشته و نگهبان آب، فراوانی، زیبایی و باروری بوده است. بقایای این بنا که از بزرگ‌ترین بناهای سنگی ایران است، اکنون در شهر کنگاور، در مسیر همدان به کرمانشاه قرار گرفته است.

7- طاق گرا یا طاق شیرین

بنای طاق گرا در گردنه‌ی پاتاق در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگ‌فرشی قرار دارد. این بنا امروزه به علت تغییر مسیر، در شیب‌های پایین جاده آسفالته قرار گرفته است. برای دیدن این اثر، حدود ۲۰۰ متر بعد از ایست بازرسی معروف پاتاق وارد جاده فرعی در سمت چپ جاده اصلی شده و پس از طی مسافتی حدود ۵۰۰ متر به محل مورد نظر می‌رسید. در مورد زمان ساخت این بنا اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی آن را به دوره اشکانی و برخی دیگر آن را به دوره ساسانی نسبت می‌دهند. اما آنطور که از مدارک باستان‌شناسی به دست آمده، ظاهرا این بنا در اواخر دوره ساسانی و احتمالا زمان حکومت خسرو دوم (۶۲۸-۵۹۰ م) ساخته شده‌ است. برای آن کارکردهای متفاوتی از جمله «یادگار احداث راه کاروانرو»، «توقف گاه موکب شاهی»، «اریکه سلطنتی»، «پاسگاه مرزی» و «بنای یادبودی از پیروزی» ذکر کرده‌اند.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

8- سراب نیلوفر

شهرت این مجموعه‌‌ی طبیعی و تفریحی به واسطه‌ی وجود دریاچه‌ی کوچکی در این محوطه است. این دریاچه مملو از گل‌های نیلوفر آبی است که در فصل‌های گرم سال برگ‌ها و غنچه‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشانند و منظره‌ای بسیار دیدنی ایجاد می‌کنند. اطراف این مجموعه امکانات رفاهی مورد نیاز گردشگران و مسافران فراهم شده است و می‌توانید اوقات خوشی را در این محوطه‌ی طبیعی بگذرانید. قایق‌سواری در دریاچه را فراموش نکنید. در این مکان همچنین می‌توانید ماهیگیری کنید. سرآب نیلوفر در ۳۰ کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه است.

جاهای دیدنی مشهد
جاهای دیدنی مشهد

9- غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه (۲۵ کیلومتری شهر روانسر) در دامنه‌ی کوه شاهو قرار دارد. این غار، بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه با ۱۲ کیلومتر طول است. غار قوری قلعه به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی جهان ثبت شده است. دمای داخل غار در تمام فصل‌های سال ثابت و بین ۷ تا ۱۱ درجه است. این غار شامل چندین تالار زیبا است. در سفر به استان کرمانشاه برای بازدید از این غار آبی بی‌نظیر، از قبل برنامه‌ریزی کنید.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

10- ریجاب

ریجاب در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه قرار دارد. برای بازدید از این منطقه‌ی توریستی باید  از قبل برنامه‌ریزی کنید. جاده‌ی کرمانشاه به ریجاب مسیری کوهستانی و پیچ‌درپیچ است که در حین سفر به این بخش، طبیعت بکر این ناحیه شما را مجذوب خواهد کرد. اما باید به مسیر توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا می‌تواند خطرآفرین باشد. بهتر است صبح زود حرکت کنید تا زمان مناسبی برای بازدید از این ناحیه داشته باشید.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

ریجاب جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شماری دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید؛ رودخانه‌ی الوند که تنها رودخانه‌ی ریجاب است، آبشار ریجاب که از بلندترین آبشارهای ایران است، چشمه‌های متعدد، دره‌هایی که جولانگاه دائمی رودخانه‌ی خروشان الوند است و بالاخره پوشش گیاهی، درختان و درختچه‌های جنگلی این ناحیه زیبایی منحصر به فردی به آن بخشیده است. بیش از ۲۵ اثر باستانی در این منطقه قرار دارد که قلعه‌ی یزدگرد سوم ساسانی و برج ریجاب از معروف‌ترین آن‌ها است.

11- سراب صحنه

شهرستان صحنه در ۵۵ کیلومتری شهر کرمانشاه در جاده‌ی کرمانشاه به همدان قرار دارد. مهم‌ترین و زیباترین منطقه‌ی گردشگری این شهرستان، سراب صحنه است که تا شهر کرمانشاه ۶۸ کیلومتر فاصله دارد و جاده‌ی صاف و هموار آن باعث می‌شود بتوانید این مسیر را با ماشین در حدود ۴۵ دقیقه بپیمایید. سراب صحنه بازدیدکنندگان بسیاری را به واسطه‌ی وجود آب‌وهوای عالی، آبشارهای زیبا و خروشان، درختان وحشی و باغ میوه، کوه‌های سر برافراشته و غار کیکاووس جذب می‌کند. در هنگام بازدید از این ناحیه، حتما از آبشار و دریاچه‌ی کوچک آن دیدن کنید. برای این کار لازم است از مسیری مملو از درختان زیبا که در دو طرف رودخانه قرار دارند، عبور کنید.

در چند نقطه از مسیر پل‌های زیبایی بر روی رودخانه بنا شده که مناظر زیبایی را برای عکاسی سلفی و خانوادگی در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر تصمیم دارید آرام آرام این مسیر را طی کنید و قبل از رسیدن به آبشار، از زیبایی‌های منطقه و صدای آرامش‌بخش آب لذت ببرید و لحظات‌تان را با عکس ماندگار کنید، حدود یک ساعت تا آبشار طول خواهد کشید، اما مطمئن باشید ارزشش را خواهد داشت. قایق‌سواری در دریاچه، ورزش‌های دسته‌جمعی و تهیه کباب به همراه خانواده از دیگر تفریحات پیشنهادی در این منطقه است.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

12- تکیه معاون‌ الملک

تکیه معاون‌الملک مجموعه بنای تاریخی است که از دوران قاجاریه در شهر کرمانشاه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی در بافت قدیمی شهر کرمانشاه در محله‌ی آبشوران قدیم و در خیابان حداد عادل قرار دارد. امتیاز استثنایی و قابل توجه این بنا در کاشی‌‌کاری بی‌نظیر و زیبای آن است. کارشنا‌سان میراث فرهنگی بر این باورند که کاشی‌های برجسته و نیمه برجسته با نقوش زیبا و رنگ‌های صددرصد طبیعی که در این بنا به کار رفته در جهان بی‌همتا است.

این بنا از سه قسمت حسینیه، عباسیه و زینبیه تشکیل شده و دارای سه در ورودی است. موزه‌ی مردم‌شناسی شهر کرمانشاه در ضلع جنوبی قسمت عباسیه‌ی تکیه معاون‌الملک در تالاری به مساحت ۲۰۰ متر قرار دارد که شامل ۲۹ ویترین از اشیا قدیمی، صنایع دستی و پوشاک با مضامین فرهنگی و اجتماعی است. این موزه در اردیبهشت ۱۳۶۹ تاسیس شده است. در بخش عباسیه همچنین موزه‌ی پوشاک و زیورآلات قرار دارد که می‌توانید از آن نیز دیدن کنید.

جاهای دیدنی کرمانشاه
جاهای دیدنی کرمانشاه

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. شهاب شیردل

    امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۵

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *