تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
کرمان

جاهای دیدنی کرمان 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی کرمان

در این مقاله از مقالات جاهای دیدنی ایران جاهای دیدنی کرمان را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از شهرهای بسیار زیبا و دیدنی محسوب می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

استان کرمان در جنوب شرقی ایران، پهناورترین استان کشور است. کرمان در حدود 7 هزار جاذبه ی تاریخی دارد که 700 مورد از آن ها در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است. این استان بین استان های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس واقع شده است. جاذبه های تاریخی فراوان، این استان را جزو 5 شهر تاریخی قرار داده است. در این مطلب فهرستی از برترین جاذبه ی گردشگری این استان تهیه گردیده است.


مقالات بیشتر بخوانید:


در این مطلب قصد داریم تا جاهای دیدنی کرمان را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم.

بازار سرتاسری

بازار سرتاسری یکی از جاهای دیدنی کرمان و البته از قدیمی ترین بازارهای تجاری و خاطره انگیز ایران است. بازار سرتاسری از میدان ارگ آغاز و به خیایان میرزارضای کرمانی ختم خواهد شد و طولی 1200 متری دارد. در مسیر این بازار می توان شاهد حیاط کاروانسرها و ساختمان های گنبدی شکل بود. وجود موزه ها، حمام ها و بناهای مذهبی در بازار سرتاسری مخصوصاً در عصر و صبح موجب می شود که گردشگران حداقل 1 ساعت در این مکان دیدنی به گشت وگذار مشغول بشوند. از چارسوی نخست بازار (میدان توحید) شاهد مجموعه ی گنجعلی خان خواهید بود.

این مجموعه ی دیدنی شامل حمام گنجعلی خان، بازار مسگرها، مسجد گنجعلی خان و موزه ی سکه است که علاوه بر مجموعه ی سکه های جذابی که در آن موجود است، گنبد بلند آن با یک کلاه فرنگی زیبا بسیار جلب توجه می کند. طلاسازان در بازار طلا هم به مجموعه ای از حیاط های کاروانسراهایِ مجموعه دسترسی دارند. چای خانه ی حمام وکیل نیز مکان مناسبی برای خوردن چای، ناهار یا صرفا گشت وگذار است. این بخش از مجموعه ی گنجعلی خان از بخش سرپوشیده ی گنبدی شکل بازار اصلی آغاز خواهد شد و تا 600 متری فضای باز ادامه دارد. از آنجا به بعد می توانید مستقیما به مسجد جامع کرمان در کنار میدان شهدا (مشتاقیه) بروید.

جاهای دیدنی کرمان

موزه صنعتی کرمان

موزه ی صنعتی هم یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است که مجموعه ای ارزشمند و تأمل برانگیز از هنر تصویرسازی ، عکس و… در آن موجود است. در قسمت مدرن این موزه، آثار دیدنی گوناگونی از هنرمندان بزرگ دنیا دیده می شود: مجسمه آگوست رودِن (August Rodin)، دو اثر نقاشی آب رنگ از بِلا کادار (Béla Kádár) و تابلویی از کاندینسکی (Kandinsky). آثار موجود از هنرمندان ایرانی مثل کار نیمه کوبیسم محمد جوادی پور که صحنه ای روستایی را روایت می کند یا اثر رجبعلی از شاه نعمت الله ولی ازجمله دیدنی های ارزشمند این موزه است.

قسمت مهمی از این موزه هم به آثار نقاشی آبرنگ و پرتره های هنرمند ایرانی، علی اکبر صنعتی (1381295)، اختصاص پیدا نموده است. علی اکبر صنعتی قسمت مهمی از کودکی خود را در پرورشگاه صنعتی کرمان گذراند. جالب است بدانید که موزه ی صنعتی فعلی در مکان همان پرورشگاهی احداث شده که علی اکبر صنعتی در آن پرورش یافته است.

گنبد جبلیه

خیابان شهدای کرمان با گذر از چشمه های خشک شهر به منتهی الیه شرقی شهر اسرارآمیز کرمان و گنبد جبلیه می رسد. بعضی از پژوهشگران، قدمت این گنبد را که یکی از دیدنی های کرمان است، قرن دوم پیش از میلاد مسیح تخمین زده اند و آن را نوعی رصدخانه می دانند. بعضی دیگر از محققان معتقد هستند که این گنبد، مقبره یا آرامگاهی مهم بوده است. در هر حال، علت ساخت آن کاملا مشخص نیست و بنایی سنگی با گنبدی دوهلالی با این همه قدمت بسیار جالب توجه است. گنبد جبلیه از سمت خیابان شهدا به سوی شرق و در نزدیکی قبرستان صاحب الزمان قرار دارد.

جاهای دیدنی کرمان

موزه حمام

موزه ی حمام یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است. این بنای تاریخی، حمامی قدیمی است که این روزها بدل به موزه شده و در آن مجسمه هایی مومی برای معرفی بیشتر حال وهوای حمام قرار داده گردیده است. مجسمه ها کاربرد هر بخش حمام را مشخص می کنند. در معماری این موزه از سنگ مرمر و آجرهای ساده بهره گرفته شده و نور فضا از طریق سقف تأمین خواهد شد. معماری و اشکال هندسی موجود در سقف، به نورپردازی هرچه بیشتر فضا از طریق دریچه های روی سقف کمک می کند و در قدیم باعث می شده تا افراد داخل حمام از ساعت و زمان باخبر بشوند. در صورتی که نمی خواهید برای ورود به موزه، پول پرداخت نمایید، می توانید در بخش ایوان و رختکن حمام از وسایلی که قدیم استفاده می شده مانند زیراندازها، بقچه ها، قطیفه ها و… دیدن نمایید.

مقبره مشتاق علی شاه

جاهای دیدنی کرمان

گنبد مشتاقیه یا سه گنبدان با کاشی های آبی و سفید زیبایش از آثار اواخر دوران قاجار است که مقبره ی چند چهره ی مشهور کرمانی در آن قرار دارد. اما مشخصا به علت مشتاق علی شاه که از عرفا و نامداران شعر و ادب پارسی است، شناخته می شود. آواز خواندن، افزودن سیم چهارم سه تار به این آلت موسیقی زیبا و موهای افشان مشتاق علی شاه ازجمله چیزهایی بود که باعث معروفیت او شد. اما فلسفه های صوفیانه و دیدگاه های خاص او (مانندا خواندن قرآن با سه تار) باعث خشم حاکمان مذهبی آن دوران و سنگسار شدن این عارف بزرگ در مسجد جامع کرمان شد.

مسجد امام

مسجد امام یا مسجد جامع ملک کرمان یکی از جاذبه های گردشگری کرمان است که دارای صحن و شبستان های وسیع و گوناگون است. حیاط آن 6 هزار متر مربع وسعت دارد. یکی از ایوان های واقع در جنوب غربی مسجد، سازه ای بزرگ از دوران سلجوقیان است که از آجرهای بی رنگ دوران سلجوقی ساخته شده و آثاری از گچ بری های قدیمی آن هنوز باقی است. قسمت اعظمی از این مسجد مرمت شده و تعمیرات تازه با قسمت قدیمی و واقعی بنا متفاوت هستند. در دو سمت محراب مسجد هم بادگیرهای بزرگی برای خنک نگه داشتن ایوان به کار می رفته است.

بازار مسگری کرمان

جاهای دیدنی کرمان

با ورود به بخش شرقی بازار سرتاسری از میدان توحید کرمان، باید به دست چپ بپیچید و به چارسوی دوازدهم بازار وارد بشوید. در این بخش بازار، مسگرها مشغول به فعالیت هستند و ظرف و ظروف مسی زیبایی می سازند. در بعضی از بخش های بازار می توانید شاهد صنعتگرانی باشید که در حال ساختن و تولید انواع ظرف مسی و حکاکی روی آنها هستند. در صورتی که می خواهید از کارگاه هایی بازدید نمایید که با کوره ی مسگری و… کار می کنند، باید قدم در نخستین کوچه از سمت چپ چارسوی مسگرها بگذارید.

مسجد گنجعلی خان

در بخش شمال شرقی میدان گنجعلی خان، مسجد کوچک و زیبای گنجعلی خان موجود است که گویا مسجدی اختصاصی برای عبادت گنجعلی خان از حکام مشهور دوره ی صفویان بوده است. ساخت بخش اعظمی از بازار زیبای کرمان هم از اقدامات مثبت گنجعلی خان محسوب می شود. پس از ورودی مسجد گنجعلی خان، راهروی باریکی موجود است که پس از آن فضای گنبددار شبستان واقع شده است. پنجره های این عمارت که یکی از جاهای دیدنی کرمان محسوب می شود، به شکل مشبک و بسیار زیبا طراحی شده اند.

موزه دفاع مقدس کرمان

جاهای دیدنی کرمان

موزه دفاع مقدس کرمان هم موزه ای است که به مرور جنگ بین ایران و عراق می پردازد. در این موزه شاهد نقشه ها، تصاویر جنگی، اسلحه ها، نامه ها و اسناد جنگ ایران-عراق هستیم. برای گردشگران خارجی هم توضیحاتی درباره ی جنگ و اشیای موجود در موزه به زبان انگلیسی نوشته گردیده است، اما برای اینکه به عمق ماجرا پی ببرند به مترجم راهنمایی نیاز است که داستان جنگ را به خوبی برایشان شرح بدهد. در این موزه، ماکتی از عملیات و ابزارهای جنگی گوناگون هم به نمایش گذاشته گردیده است.

یخدان مؤیدی

یخدان مؤیدی هم از جاهای دیدنی کرمان و از آثار تاریخی دوران صفویه است. این بنا دارای گنبدی مخروطی شکل و دیوارهایی از جنس خشت و گِل است که در فصل زمستان در آن یخ ذخیره می شده تا در تابستان، مردم شهر با مشکل آب روبه رو نشوند. بین قالب های یخی که در این یخدان منجمد می شدند، کاه می ریختند تا از چسبیدن لایه ها به هم جلوگیری بشود و راحت تر از هم جدا بشوند. این روزها این بنای قدیمی بدل به مرکزی فرهنگی و کتابخانه برای کودکان گردیده است.

کتابخانه ملی کرمان

جاهای دیدنی کرمان

شاید به نظر نیاید و چنین چیزی خیلی عنوان نشود، اما کتابخانه ملی کرمان یکی از بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی ایران و ازجمله جاهای دیدنی کرمان است. چیزی که این کتابخانه ی غنی را برای گردشگران خارجی جالب توجه می کند، ساختمان بنای کتابخانه است. معماری کتابخانه ترکیبی است از معماری دوران قاجار؛ ستون های زیبای آجری که گنبد را نگه داشته اند و نمای زیبای کلی ساختمان. این ساختمان در سال 108 هجری شمسی بنا شده و در ابتدا کارخانه ی ریسندگی و بافندگی بوده و بعدها به کتابخانه ی ملی کرمان تغییر کاربری داده است.

آتشکده

آتشکده کرمان در سال 1303 هجری شمسی بنا گردیده است و قدمت خیلی زیادی ندارد. آتشی که در آتشکده روشن است، چندان آتش سوزانی نیست، اما در صورتی که تا به حال آتشکده ای زرتشتی را از نزدیک ندیده اید، آتشکده کرمان هم برایتان جالب توجه خواهد بود. برای ورود به آتشکده باید کفش هایتان را دربیاورید و کلاهی ویژه بر سر بگذارید. موزه زرتشتیان نیز در کنار آتشکده قرار دارد و در آن مجموعه ای از تصاویر، اشیا و ظروف قدیمی موجود است که برای بازدیدکننده عادی چندان جذاب نیست.

باغ هرندی

جاهای دیدنی کرمان

دور باغ هرندی با دیوارهای بسیار بلندی محصور گردیده است. این باغ به دوران قاجار تعلق دارد. بعدها یکی از تاجران خوش نام کرمانی که برق کشی به این شهر هم از سوابق او عنوان خواهد شد، این باغ را خریده است. گفته شده که در جریان تبعید رضاشاه از سوی انگلیسی ها، او سه شب در این باغ اقامت داشته است. در این باغ دو ساختمان موجود است که به شکل موزه درآمده اند. در یکی از ساختمان ها، دستاوردهای باستان شناسی منطقه ی جیرفت و شهداد و در دیگری آلات موسیقی به نمایش گذاشته گردیده است. در صورتی که از پارکینگ خیابان دکتر بهشتی 14 به سوی باغ بروید، مسیر حکم میان بُر پیدا می کند و زودتر می رسید.

ضرابخانه

ضرابخانه نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است که در آن مجموعه ای از سکه های قدیمی جمع آوری شده و در داخل بازار مسگران، در همان فضای گنبدی و نیمه تاریک، به نمایش گذاشته گردیده است. این مجموعه برای سکه شناسان نسبت به سایر اقشار و افراد از جذابیت بیشتری برخوردار است. در صورتی که از دور و از میدان گنجعلی خان به ضرابخانه نگاه نمایید، خیلی از بخش های قابل ملاحظه آن را مشاهده خواهید کرد. ضمن اینکه بادگیر بلند آن هم درشب با وجود چراغانی ها بسیار زیباست.

مسجد جامع

مسجد جامع کرمان هم دارای 4 ایوان است و قدمت آن به حدود 700 سال پیش می رسد. این مسجد ازجمله بناهایی است که در دوران مدرن شدن بناها در عصر صفوی و پس از آن ساخته گردیده است. این مسجد به جای مناره، دارای ساعتی بزرگ در ورودی (شرقی) اصلی خود است. در سردر مسجد جامع هم کاشی کاری های زیبایی مزین با نام خداوند (الله) و ائمه (حضرت علی «ع») دیده می شود. ازطریق بازار قدمگاه، میدان شهدا و خیابان دکتر شریعتی می توان به مسجد جامع کرمان رسید.

بازار زرگران

بازار زرگران هم از سایر جاهای دیدنی کرمان است و در حاشیه ی شمال شرقی میدان گنجعلی خان واقع شده است. در بخش میانی بازار و بین فروشگاه های پرشمار طلافروشی، میدان کوچکی موجود است که در بخشی از آن، حوزه ی علمیه با درِ آبی رنگ و زیبایش قابل مشاهده است. پشت بازار هم کاروانسرای بزرگ میرزا حسین خان قرار دارد. میرزا حسین خان یکی از تجار معروف کرمانی است.

قلعه دختر

جاهای دیدنی کرمان

روی تپه های شرقی شهر کرمان هم یکی از قدیمی ترین قلعه های ایرانی موسوم به قلعه دختر دیده می شود. قلعه دختر یکی از قدیمی ترین بناهای شهر کرمان است که البته چیز زیادی از آن باقی نمانده اما در حوالی این منطقه و تپه های شرقی کرمان، خرابه ای به شکل کندوی عسل از گذشته ها باقی مانده است.

کارگاه مسگری

در یکی از خیابان های پشتی بازار مسگران، کارگاه مسگری قدیمی ای موجود است که بیشترِ محصولاتی که در بازار به فروش می رسد، در آنجا درست شده اند. در این کارگاه، می توانید شاهد ساخت ظروف و محصولات مسی باشید که چطور داغ می شوند و در کوره شکل می گیرند و….

کرمان جاهای دیدنی زیاد دارد. در صورتی که هنوز به این شهر قدیمی و زیبا نرفته اید، فرصت تجربه ی لذت بخش سفر به آن را از خود دریغ ننمایید.ر به آن را از خود دریغ نکنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *