تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, مشهد

خانه تاریخی داروغه ، مشهد | Daroogheh Historical House 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

خانه داروغه

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ تراول شما را با خانه تاریخی داروغه در شهر مشهد آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با این خانه تاریخی بیشتر آشنا شوید.

خانه داروغه مربوط به دوره قاجار است و از جاهای دیدنی مشهد بشمار می رود، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این اثر در اواخر دوره قاجار به دستور یوسف خان هراتی، داروغه مشهد در مساحت حدود یک هزار و ۱۰۰ مترمربع احداث گردید. خانهٔ داروغه مشهد به لحاظ فرم و شکل معماری به شیوه مرسوم خانه‌های تاریخی ایران (سه طرف ساخت) بنا شده است و عناصر معماری آن، به ویژه طرح تراس پله‌های دوطرفه و تزئینات، نشان از الگوبرداری از طرح‌های معماری روسی دارد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری منطقه و شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن با اعتبار ۳۷ میلیارد ریال خریداری شده و مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت؛ و در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

خانه داروغه

معماری ایرانی و روسی

خانه‌ تاریخی داروغه را می‌توان بازمانده‌ای از آخرین مرحله‌ معماری سنتی ایران دانست؛ هرچند که تحت تاثیر معماری روس نیز قرار دارد. در این بنا می‌توان آجرهای قالبی را در شکل‌های مختلف دید. همچنین کاشی‌های هفت رنگ، تزیینات چوبی زیر سقف‌ها، تندیس‌های گچی قالبی و تراشیده شده در نمای رو به حیاط به کار رفته است. همه این‌ها به همراه طرح تراس، پله‌های دوطرفه و تزیینات از موارد نشانه‌های معماری روسی هستند که در این بنا مشاهده می‌شود. وجود ارسی‌ها هم معماری شرقی را به رخ می‌کشد.نمای رو به حیاط ساختمان مزین به آجرهای قالبی است و در بعضی از قسمت‌های آن تندیس‌های گچ‌بری شده و قالبی به چشم می‌خورد. این تندیس‌ها شامل سر شیر، سر انسان، فرشته بال‌دار و… است.

خانه داروغه

بخشهای مختلف خانه داروغه

خانه داروغه از بخشهای: دو ضلع نشیمن، یک ضلع غلام رو، سرداب، نخستین شومینه مشهد، اولین حمام خصوصی مشهد، دو طبقه نانوایی، مطبخ خانه، اتاق‌ های بادگیر، حوض آب جاری سنتی تشکیل شده است.

 دو حیاط بخش زمستان نشین و تابستان نشین

در بخش زمستان ‌نشین تمام وسایل گرما ساز و مطبخ در طبقه زیرین ساخته شده بود تا در حفظ دمای خانه موثر باشند، از شومینه و حمام اختصاصی ساختمان که بگذریم، وجود بخاری دیواری و پنجره‌ های دو جداره از عجایب معماری این ساختمان قدیمی بشمار می رود.

خانه داروغه

در بخش تابستان ‌نشین خانه داروغه، ساخت اتاق‌ های بادگیر، حوض آب جاری سنتی و سبک معماری کاملا مهندسی طوری این سبک را به رخ آیندگان کشیده است که نشان دهد چگونه می توان با استفاده از انرژی ‌هایی نظیر آب، باد و آفتاب یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه ای تامین کرد.

خانه داروغه

آدرس و ساعت کاری خانه داروغه مشهد

خراسان رضوی، مشهد، محله‌ی قبرمیر، خیابان نواب صفوی، راسته‌ی حوض مسگران، کوچه‌ی داروغه.

هزینه  ورودی خانه داروغه مشهد ۳۰۰۰ تومان است و ساعت بازدید خانه داروغه مشهد، همه‌روزه به جزء جمعه‌ها از هشت صبح تا ۲ بعدازظهر و سپس از ساعت ۴ تا ۷ عصر است.

ویدیوی از میلان خانه داروغه

 

 


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *