تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, ساری

خانه کلبادی ساری | بازمانده ای از دوران قاجار 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

عمارت کلبادی ساری

در این مقاله قصد داریم یکی از مکان های تاریخی ساری بنام خانه کلبادی را به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر برنامه سفر به شهر ساری را دارید تا انتهای این مقاله با مجله گردشگری و سفر تاپ تراول همراه باشیدخان

خانه کلبادی ساری

خانه کلبادی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در ساری، چهار راه برق، ساختمان ادارهٔ کل میراث فرهنگی (سابق) قرار گرفته است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

شهر ساری به عنوان مرکز استان زیبا و سرسبز مازندران، همچون سایر شهرهای این استان با قرار گرفتن در منطقه ای که در اطراف آن کوه، دریا و جنگل را می توان دید، برای گردشگران بسیار جذاب است. اما علاوه بر جاذبه های طبیعی، ساری آثار تاریخی ارزشمندی را نیز در دل خود جای داده است. عمارتیا خانه کلبادی یک نمونه از این آثار تاریخی است که در مرکز شهر ساری می درخشد. در این مقاله قصد داریم تا سری به این خانه تاریخی در محله آب انبار نو بزنیم و آن را به شما معرفی کنیم.

برای دیدن عمارت کلبادی ساری باید به خیابان انقلاب و محله آب انبار نو بروید. محله ای که بیشتر بناهای تاریخی ساری در محدوده آن قرار دارند و البته فعالیت های عمده تجاری ـ اداری شهر هم در اطراف این محله انجام می شود.

عمارت قاجاری کلبادی حتی در صورتی که موزه فرهنگ و تاریخ شهر هم نبود باز با حجره ها، شاه نشین، حمام اصطبل، حیاط و گچ بری ها و شیشه های رنگی و ارسی های بلندش یک شاهکار معماری به حساب می آمد. این عمارت در زمان قاجار هم از خانه های بزرگان آن دوره مجلل تر و مهم تر بود که دلیل آن، صاحبان بنا بودند که پایگاه سیاسی داشتند و از سران نظامی کشور بوده اند.

این بنا با چوب و آجر و سفال ساخته شده و شیوه معماری اش به تکیه های دوره قاجار شباهت دارد. خانه، از دو قسمت اندرونی و بیرونی تشکیل شده و اندرونی آن دو طبقه است با یک زیرزمین. در هر طبقه هم یک شاه نشین ساخته شده و اتاق های هر طبفه دو طرفه هستند.

خانه کلبادی ساری
خانه کلبادی ساری

تاریخچه عمارت

این ساختمان حدود 200 سال قبل به دستور سردار جلیل از امراء ارتش وقت ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام، به امیریه معروف شد. امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به نوه خود یعنی منوچهرخان قسمتید. منوچهرخان کلبادی هم که بعدها از ملاکین منطقه و البته در دوره ای نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود، در سال 1362 از دنیا رفت و این بنا در سال 1370 در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. این اثر در تاریخ 9 آبان 1377 با شماره ثبت 2148 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اتاق اعیان و اشراف

در صورتی که گذارتان به عمارت کلبادی ساری افتاد فراموش نکنید که در شاه نشین طبقه دوم وقت بیشتری را صرف کنید. این شاه نشین از زیباترین اتاق های عمارت است و هنرهای تزئینی دوره قاجاری در گوشه و کنار آن به چشم می خورد. در بناهای تاریخی، شاه نشین به زیبا ترین و بزرگترین اتاق هر طبقه گفته می شود که در اصل حکم مهمانخانه را داشته و در آن تزیینات زیبایی مانند طاقچه ها و پنجره های ارسی و سقف چوبی زیبا و… به چشم می خورد و در آن از مهمانان بلندپایه پذیرایی خواهد شد.

در واقعی خانه به کوچه آب انبار نو باز خواهد شد. دری بلند و چوبی با تزئینات فاخر که سردری آجری آن را پوشانده است. از ورودی که بگذرید، راهروی نسبتا باریکی را باید طی کنید تا به حیاط که با چند پله، پایین تر از سطح زمین قرار دارد برسید. وسط حیاط یک حوض چند ضلعی خواهید دید و باغچه هایی که در اطراف آن ساخته شده اند.

خانه کلبادی ساری
خانه کلبادی ساری

دیدنی های محله تاریخی

محله آب انبار نو همان طور که گفتیم یکی از قدیمی ترین محله های شهر ساری است که از گذشته، هسته مرکزی این شهر به حساب می آمده است. در این محله به جز عمارت کلبادی، بناهای تاریخی دیگری هم موجود است که در سفر به ساری می توانید از آنها دیدن کنید.
این بناها عبارتند از: مدرسه علمیه مصطفی خان، منزل اخوتیان، خانه فاضلی، آب انبار میرزا مهدی، مسجد جامع و ساختمان دارایی. این محله کوچه های باریک دارد و ساختمان های قدیمی آن از چوب و آجر و سیمان ساخته شده اند.


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *