تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آسیا, تهرانگردی

دربند تهران | خاطره انگیزترین تفریح پایتخت 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

دربند گردی

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی تهران درباره دربند تهران که یکی از اماکن تفریحی و گردشگری تهران است سخن خواهیم گفت. پس اگر اهل تفریح و خوش گذارانی هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این مکان پر طرفدار در پایتخت آشنا شوید

دربند تهران
دربند تهران

دَربَند، یکی از محله‌ های تهران از دهکده‌های قدیمی شمیران در شمال باغ سعدآباد است. محله دربند از مناطق خنک و گردشگری تهران است. بر پایه نظرسنجی‌ های انجام شده دربند نخستین گزینهٔ شهروندان تهرانی برای پذیرایی از میهمان خارجی و شهرستانی است و پس از آن فشم ، لواسان ، درکه وفرحزاد قرار دارند.در گذشته‌ ای نه چندان دور در این محله به زبان تاتی سخن گفته‌ می‌شد. البته هنوز در روستاهای دربند مانند پس قلعه زبان تاتی رایج است.

دربند در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه‌ های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. کوره‌ راهی از دربند آغاز می‌شود و به آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا ختم می‌شود.
محله‌ های قدیمی دربند عبارت‌ اند از مرغ‌ محله یا مغ محله ، کنارمحله ، کلاغ‌ پر و سربند. رودی به نام رودخانه دربند از میان دهکده دربند می‌گذرد. دره‌ های اصلی رودخانه دربند عبارت‌ اند از دره اوسون ، دره آبشار، دره امامزاده ابراهیم، دره کاک، آب شیردره و دره زون. خیابان دربند از ارتفاع 1600 متری در میدان قدس آغاز و در ارتفاع 1800 متری میدان سربند به پایان می رسد.
“در زمان قاجار برخی از شاهزاده‌ های قاجار از جمله شاهزاده الله‌ وردی‌ میرزا و ابوالملوک کیومرث‌ میرزا در اینجا نشیمن داشتند. روز چهارشنبه رمضان 1303 قمری ناصرالدین‌ شاه قاجار در راه پس‌ قلعه و آبشار به دربند هم آمد. وقتی که بابی‌ها به ناصرالدین‌ شاه تیر زدند یکی از ایشان به نام میرزا حسین‌ علی با گروهی به محله مرغ‌ محله دربند گریختند. مأموران پس از مدتی آن‌ ها را یافته به زندان انداختند… از آنجا که دربند در قدیم مرکز عده‌ای از سادات دعانویس شده‌ بوده کامران‌میرزا نایب‌ السلطنه، پسر سوم ناصرالدین‌ شاه نیز سالی یک ‌بار برای دعا گرفتن به دربند می‌رفت. خانه دکتر ملیسپو، مستشار مالی آمریکایی نیز در دربند بود.”
در زمین‌ های دهکده دربند به فرمان رضاشاه مهمانخانه و چندین ویلا ساختند. چون محله سربند تنگنا بود پل بزرگی بر روی رودخانه آن زدند. پیش از رسیدن به میدان سربند، در سمت چپ رودخانه هتل دیپلمات قرار دارد که تا اواسط دوران محمدرضا پهلوی محل پذیرایی مهمانان خارجی و تنها هتل آبرومند تهران بوده‌است.
تندیس کوهنورد که در میدان سربند در محله دربند برپا است در سال1341 خورشیدی توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد. ایده ساخت این تندیس در سال 1337 از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوهنوردان  با سابقه ایرانی پیشنهاد شد. سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، مقدمات ساخت آن را آماده کرد و شهردار وقت تهران، هزینه ساخت مجسمه را پذیرفت. سپس امیر شاه‌ قدمی، گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی ایران به عنوان مدل به رضا لعل ریاحی معرفی شد و شهرداری هم مبلغ 10 هزار تومان بابت ساخت مجسمه پرداخت.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

برای دسترسی به دربند، ماشین‌های واقع در میدان تجریش را سوار شده  و خود را به میدان سربند می‌رسانید. مسیر کافه‌ها را در کنار رودخانه پیش می‌گیرید و کم‌کم ارتفاع می‌گیرید. بعد از گذر از چند پل زیبای چوبی به ده تاریخی پس قلعه می‌رسید. بعد از گذشتن از ده به پلی فلزی می‌رسید که از اینجا دو مسیر مقابل شماست یک مسیر زیر پل است که بعد از گذر از پل چوبی شما را به منطقه بندیخچال هدایت می‌کند که محل بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به سنگنوردی است و مسیر دیگر مسیر مستقیم است که پس از گذر از چند کافه و کمی ارتفاع گرفتن دوباره به یک دوراهی می‌رسید که با تابلو مسیر مشخص شده است.
مسیر سمت چپ شما را به هتل اوسون، دیواره زیبای اوسون، آبشار بلند سوتک و در بالاتر ایستگاه پنج تله کابین و دره‌ی پر آب ارس و همچنین قدیمی‌ترین مسیر صعود به قله توچال یعنی اسپید کمر دعوت می‌کند.
مسیر سمت راست که از کنار جنگل داخل دره می‌گذرد، بعد از گذر از چند کافه کمی ارتفاع می‌گیرد و شما در سمت راست خود می‌توانید منطقه بندیخچال را با آن سنگ های زیبایش و همچنین سنگنوردان مشتاق را در حال سنگنوردی مشاهده کنید و همچنین دیواره بلند بندیخچال که مانند نگینی در انتهای آن می‌درخشد را ببینید.
مسیر را ادامه داده و به کافه رجب در کنار قرارگاه امداد نجات می‌رسید، از اینجا به بعد تا پناهگاه شیرپلا باید با دقت بیشتری گام در مسیر بگذارید.
بعد از گذر از آبشار دوقلو به پناهگاه شیرپلا و آبشار زیبایش می رسید. از میدان سربند تا شیرپلا 2 تا 2.5  ساعت زمان لازم است. پناهگاه بسیار مجهز بوده و امکان شب‌مانی نیز فراهم است، واحد هلال احمر جهت کمکهای ضروری یا حوادث غیرقابل پیش بینی در منطقه مستقرست.
بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده دربند نخستین گزینه شهروندان تهرانی برای پذیرایی از میهمان خارجی و شهرستانی است و پس از آن فشم، لواسان و درکه قرار دارند.

دربند تهران
دربند تهران

چرا دربند؟ 


  • از نخستین پیشنهادهای گردش در تهران به مسافران داخلی و خارجی است.
  • مکانی عالی برای خوشمزه‌گردی در تهران است. اینجا در کنار صرف وعده های غذایی متنوع، چشم اندازی زیبا از طبیعت در برابر شما قرار می گیرد.
  • اگر علاقه‌مند به کوه نوردی هستید، مسیر دربند به توچال و دیگر قله های کوهستان البرز می تواند گزینه ای عالی برای شما باشد.
  • صفای محیط ییلاقی دربند، رود پرآب و خوش نوایی که از میان صخره ها و رستوران ها می گذرد، همهمه دلنشین رهگذران، مسافران و پس زمینه ای تماشایی از طبیعت تهران به اندازه ای جذاب هست که پای هر گردشگری را به دربند باز کند.
دربند تهران
دربند تهران

مناسب برای

  • خانواده ها و کودکان
  • گروه دوستان
  • علاقه مندان به کوه‌نوردی و طبیعت گردی
دربند تهران
دربند تهران

نامناسب برای

  • معلولان حرکتی برای ادامه مسیر و رفتن به بخش های بالایی دربند با مشکل مواجه خواهند شد.
  • کودکان با کالسکه

دربند کجاست ؟

آدرس: استان تهران، شهر تهران، منطقه یک شهری، محله دربند

برای رسیدن به دربند و زیبایی های آن باید خود را به میدان تجریش برسانید. میدان تجریش یکی از شمالی ترین میدان های شهر تهران است. شما می توانید با استفاده از اتوبوس های خط بی آر تی (تندرو) راه آهن – تجریش و یا با کمک خط یک متروی شهری (خط کهریزک-تجریش) و یا تاکسی های درون شهری به این میدان برسید. از آنجا هم می توانید با تاکسی های خط دربند-تجریش راه خیابان دربند را در پیش بگیرید و در میدان سربند از ماشین پیاده شوید.

اگر هم به وسیله ماشین شخصی می خواهید به دربند بروید بهترین راه رفتن به میدان تجریش و از آنجا با استفاده از خیابان فناخسرو و سپس دربند خود را به میدان اصلی برسانید. اینجا باید ماشین های تان را پارک کنید و ادامه مسیر تا دربند و رستوران ها را پیاده بروید

دربند تهران
دربند تهران

تفاوت دربند و درکه

منطقه‌های دربند و درکه تهران دارای تفاوت‌های جذاب و مهمی هستند که می‌تواند برای ساکنان و بازدیدکنندگان این مناطق جالب باشد. این تفاوت‌ها از جمله معماری، فرهنگ، فضای سبز، و امکانات موجود در هر منطقه است. اخیرا تفاوت‌های جغرافیایی بین منطقه درکه و دربند مورد توجه قرار گرفته است. این دو منطقه در شهر تهران قرار گرفته‌اند و تفاوت‌های مهمی در جغرافیای خود دارند.

منطقه درکه با وجود واقع شدن در شمال تهران، دارای آب و هوای معتدل و سرد است. این منطقه دارای پارک‌ها و فضاهای سبز بسیار زیادی است و برای افرادی که دنبال فضاهای سبز و آرامش هستند، جذاب است. همچنین، امکانات مختلفی مانند فروشگاه‌های معتبر و رستوران‌های با کیفیت در این منطقه وجود دارد.

از سوی دیگر، منطقه دربند دارای آب و هوای گرم و خشک است. این منطقه دارای فضاهای شهری و بیشتر مراکز خرید و فروشگاه‌های بزرگ است. افرادی که دنبال فعالیت‌های شهری و خرید می‌گردند، این منطقه را ترجیح می‌دهند. همچنین، منازل و ساختمان‌های مدرن و لوکس نیز در این منطقه بسیار زیاد است.

منطقه دربند و درکه دو منطقه مهم در حومه شمالی تهران هستند که اخیرا برای مقایسه موقعیت جغرافیایی آن‌ها توجه بیشتری ‌شده‌ است. دربند یکی از مناطقی است که به‌دلیل واقع شدن در نزدیکی جنگل‌های شمالی تهران و همچنین دسترسی آسان به روستاها و مناطق طبیعی، جذابیت بسیاری برای گردشگران دارد. با این حال، درکه یک منطقه صنعتی و تجاری است که به‌دلیل واقع شدن در نزدیکی جاده‌های اصلی و همچنین فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، از نقطه نظر اقتصادی و تجاری بسیار اهمیت دارد.

از دیدگاه موقعیت جغرافیایی، دربند در نزدیکی جنگل‌ها و مناطق طبیعی واقع ‌شده ‌است، در حالی که درکه در نزدیکی جاده‌های اصلی و فرودگاه بین‌المللی قرار دارد که این امر تاثیر زیادی بر وضعیت اقتصادی و تجاری منطقه دارد. درکه به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خود واقع در حومه شمالی تهران، به یکی از مهم‌ترین مراکز صنعتی و تجاری این منطقه تبدیل ‌شده‌ است، در حالی که دربند به عنوان یک مقصد گردشگری و تفریحی برجسته شناخته می‌شود.

منطقه دربند و درکه دو منطقه جذاب و گردشگری در تهران هستند. هر دو منطقه دارای تفاوت‌های مهم و جذابی هستند که می‌تواند برای بازدیدکنندگان جالب باشد. از جمله تفاوت‌های این دو منطقه می‌توان به موقعیت جغرافیایی، امکانات رفاهی، فضاهای سبز، و معماری محلی اشاره کرد. منطقه درکه به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خود، دارای طبیعتی بکر و زیبا است. این منطقه دارای فضاهای سبز و پارک‌های زیبا است که باعث جذب گردشگران و بازدیدکنندگان می‌شود. همچنین، معماری محلی و قدیمی در این منطقه جذابیت خاصی دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ مکان جالبی باشد.

از سوی دیگر، منطقه دربند دارای امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی است. این منطقه دارای رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌ها و امکانات تفریحی متنوعی است که برای گردشگران و بازدیدکنندگان مهم است. همچنین، موقعیت مرکزی و دسترسی آسان این منطقه نیز یکی از ویژگی‌های مهم آن است. با این تفاوت‌های جذاب و مهم، منطقه درکه و دربند هر کدام جاذبه‌ها و امکانات منحصربه‌فردی دارند که می‌تواند تجربه بازدید از هر یک از این مناطق را برای گردشگران به یک تجربه جذاب و متفاوت تبدیل کند.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *