تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آذربایجان غربی

دریاچه مارمیشو ارومیه ، طبیعی بکر در آذربایجان غربی | Marmisho 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

دریاچه مارمیشو

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با دریاچه مارمیشو در آذربایجان غربی آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید تا با این دریاچه زیبا بیشتر آشنا شوید.

دریاچه مارمیشو ، دریاچه ای طبیعی در دل کوهستان با طبیعتی بکر و زیبا در 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه و در مرز بین ایران و ترکیه واقع شده است. این دریاچه تقریبا 5 هکتار وسعت و حدود 60 متر عمق دارد و در اثر زلزله و ریزش کوه به وجود آمده است. این ریزش موجب شده تا سدی طبیعی به وجود بیاید و دریاچه شکل بگیرد. آب‌ نیلی رنگ و زلال این دریاچه از رود نازلوچای، چشمه‌‌‌‌‌های طبیعی و برف و باران تامین می‌شود.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو به دلیل زلزله و ریزش کوه و مسدود شدن شدن آب به به شکل امروزی در آمده است. نام این دریاچه از بنیامین مارشیمون برگرفته شده است که مسیحی و رئیس روحانی جلوه ها بوده است که در سال 1296 به دست اسماعیل آقاسمکو به قتل رسیده است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

سرچشمه آب مارمیشو و رودخانه پرآب نازلی چای از سمت کشور ترکیه وارد ارومیه می‌شوند. آب رودخانه از طریق دو رودخانه “سرو چای” و “ارزین چای” در محلی به نام تنگ موانا وارد جلگه ارومیه می‌شود. بعد از آن، آب رودخانه در نزدیکی کوهی به نام “زنبیل” به دریاچه ارومیه می‍ریزد.

دریاچه مارمیشو

پوشش گیاهی و جانوری

دور تا دور رودخانه را انواع و اقسام درختان جنگلی احاطه کرده است.این منطقه علاوه بر درختان بید و وفور گردو درختان عناب ، بنه ، گلابی ، زالزالک ، گز ، صنوبر و درختچه های مختلف می باشد و همچنین مکان مناسب برای پرورش زنبور عسل می باشد.از حیوانات این منطقه میتوان خرس ، گرگ ، روباه ، خرگوش پلنگ و گراز را نام برد و همچنین پرندگان کبک ، شاهین و بلدرچین اشاره نمود.عسل های این منطقه بسیار خوب و مرغوب می باشد وقتی به این منطقه می روید چادر های ایلات و عشایر را خواهید دید که جذابیت خاصی به دریاچه مارمیشو  داده است.

دریاچه مارمیشو

بهترین زمان سفر

به دلیل کوهستانی بودن مسیر، بهترین فصل سفر به دریاچه مارمیشو بهار و تابستان است. در این فصل می‌توانید از تماشای طبیعت سبز منطقه لذت ببرید. تماشای عشایران در مسیر دریاچه مارمیشو و هم صحبتی با آنان هم خاطره‌ای شیرین در ذهنتان به یادگار خواهد گذاشت.

دسترسی به دریاچه مارمیشو

این دریاچه در 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه، در میان رشته کوه های مارمیشو نزدیک به مرز ایران و ترکیه قرار گرفته است، دسترسی به روستای مارمیشو از حاشیه رودخانه نازلوچای در غرب ارومیه و بعد از عبور از روستاهای پسان، بانی و هلانی امکان پذیر خواهد بود.

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *