تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, تهرانگردی

آشنایی با روستای وردیج تهران | Vardij 

اجاره ماشین در دبی تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

روستای وردیج تهران

تهرانگردی یکی از گزینه های بسیار خوب برای گذران اوقات فراغت می باشد. تهران بعنوان پایتخت ایران دارای جاهای دیدنی و تاریخی بسیار زیادی است. در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای تهران یعنی روستای وردیج را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

در شمال غرب تهران در دامنه البرز پیر، طبیعت تصویری عجیب از سنگ به نمایش گذاشته که هر بیننده ای را محو تماشا می کند.

در ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی نخستین روستای این مسیر، یعنی روستای وردیج است. روستای وردیج بزرگ ترین روستای حریم شمال غرب تهران است.

حوضچه هایی در شمال این روستا تعبیه شد ه اند که برای جمع آوری آب رودها، چشمه ها و آب های سطحی جهت آبیاری باغها و آب شرب روستا مورد استفاده قرار می گیرد. در میانه روستا، باغ های وسیع گردو، سیب، خرمالو، توت و شاه توت منظره زیبایی خلق نموده است.روستای وردیج تهران


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

خانه های روستاییان در جنوبی ترین بخش قرار گرفته که پنجره های شکسته تعداد زیادی از آنها، نشانگر خالی از سکنه بودن آنهاست. در میان خانه های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی دیده میشود.روستای وردیج حدود پانصد نفر جمعیت دارد که البته همگی آنها همزمان در روستا حضور ندارند. آب اهالی این روستا از چشمه سارهای گوناگون بویژه چشمه شاه و چشمه پااورزا و غیره تأمین می شود.

به علت قرارگیری در منطقه کوهستانی آب و هوای این روستا در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد، سرد و خشک است. سرمای منطقه به حدی سخت است که موجب خروج روستاییان از روستا در فصول سرد سال می گردد.

روستای وردیج تهران
روستای وردیج تهران

جاذبه های گردشگری وردیج

تابلوی “ورود افراد متفرقه به روستا و داخل شدن در باغها ممنوع می باشد” بچشم میخورد، اما زیبایی های دیگری در این منطقه ما را بخود میخوانند. آبشار لت مال و دامنه ارواح سنگی دو جاذبه منحصر به فرد منطقه وردیج هستند که دنیایی تازه را برای ما به همراه دارند.

آبشار لت مال

لت یعنی سنگ و مال یعنی مالیده شدن و مالش، و این نام آبشار، تمثیلی از مالیده شدن آب روی سنگ ها است. رودخانه های فصلی این منطقه تنها از اواسط زمستان تا اواخر بهار جاری هستند. برای رسیدن به آبشار لت مال حدود یک ساعت پیاده روی از جاده اصلی لازم است. این آبشار از سه آبشار کوچک و فرعی تشکیل شده که زیبایی خاصی را به وجود آورده اند.

آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلندتر است، اما آبشار سوم در اصل آبشار اصلی لت مال است که ۳۵  متر ارتفاع دارد و به طور پله مانند سرازیر میشود.

پیش از ورود به جاده اصلی  و پس از مجتمع معلم، پارک کرده و وارد دره شوید. پس از کمی پیاده روی  به نخستین آبشار با ارتفاع  ۵ متر می رسید.شنیدن موسیقی آبشار و تماشای سنگ هایی که با نرمش آب صیقل خورده اند، آرامش خاصی به همراه دارد.

دامنه ارواح سنگی

در شمال غرب تهران، با فاصله کمی از شهر، منطقه شگفت انگیزی وجود دارد که دیدنی ترین تابلوی سنگتراشی طبیعت به شمار می رود.در صورتی که وارد روستای وردیج نشوید و از آن عبور کنید به منطقه ای خواهید رسید که به دامنه ارواح سنگی یا آدمک جیان شهرت دارد. سنگ هایی که با اشکال خاص خود منظره جالبی را به نمایش گذاشته اند.

شاید در نگاه اول سنگ تراشه های طبیعی وردیج که به شکل صورتک های پر از حفره است را بازمانده های یک قلعه قدیمی تصور کنید که در کنار جاده ساخته گردیده است اما علم زمین شناسی  به وجود آمدن این اشکال را ناشی از  نوع خاصی از فرسایش باد، به نام هوازدگی، می داند که نمونه ای کم نظیر و دیدنی از تغییرات بافت زمین را به تصویر کشیده است، اشکالی که بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را تداعی می کنند.روستای وردیج تهران

مسیر دسترسی

وردیج و واریش دو روستا هستند که در دره نسبتاً تنگ و پر پیچ و خم وردیج در سمت غرب دره کن قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به هر دو روستا آسفالت بوده ولی به دلیل شیب نسبتاً تند و پیچ های تندتر و شانه خاکی نامناسب دسترسی چندان آسانی ندارند.

در صورتی که قصد رفتن به این منطقه زیبا را دارید  پایان اتوبان همت غرب به هنگام گذر از کنار دریاچه تابلوی وردیج و واریش به چشم می خورد. با ورود به جاده کوهستانی و طی حدود ۱۰ کیلومتر در حالیکه ۵۰۰ متر ارتفاع گرفته اید به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید. بعد از وردیج با ادامه مسیر در حدود ۵ کیلومتر و ۲۰۰ متر ارتفاع گرفتن، به روستای واریش و پایان جاده آسفالته می رسید. در این مسیر دو کافه با امکانات نسبتا خوب یکی در میانه راه وردیج و دیگری چند متری بعد از خروجی وردیج وجود دارند.

در پایان اتوبان همت با ورود به بلوار پژوهش و رسیدن به شهرک دانشگاه شریف به خیابان شهید اردستانی وارد شوید. در پایان شمالی خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان “روستای وردیج – روستای واریش” وجود دارد که ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش را نشان می دهد.

در مسیر دیگر از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد ( ورودی از پمپ بنزین ) به سوی خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی این منطقه ییلاقی شوید.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *