خرید بلیط هواپیما

کلوت شهداد کرمان

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای کرمان یعنی کلوت شهداد را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از کشتی های بسیار زیبا، دیدنی و محبوب میان گردشگران است. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


کلوت شهداد از واژه ی کل و لوت گرفته شده است که به معنای شهر لوت است. در نواحی بیابانی برجستگی های بین شیارهای نعلی شکل کلوت نامیده می شوند.

شهداد از شهر های بسیار قدیمی استان کرمان است و کلوت های شهداد شهرتی جهانی دارند. علاوه بر ایرانیان، گردشگران خارجی زیادی برای دیدن کلوت ها به ایران سفر می کنند. این کلوت ها جزئی از بیابان لوت محسوب می شوند.

«شهداد» تا كرمان صد كیلومتر فاصله و تا شهر افسانه ای «كلوتها» ۴۰ كیلومتر فاصله دارد. این منطقه در بین زمینشناسان به یکی از «قطب های گرمایی زمین» معروف است. همین خشكی كویر ممکن است گردشگران را از اروپای سبز به ایران بكشاند.

adf61ceb 0c82 4f92 bfaf 41e92dd24cc2 - کلوت شهداد کرمان
کلوت شهداد کرمان

در نزدیكی شهداد، «نبکا» ها (گلدانهای كویری) وجود دارد كه گاه طول آنها به ۱۰ متر می رسد؛ در حالی که بلندترین نبکاهاى صحراهاى افریقا ۳ متر طول دارند.
شهر افسانه ای کلوتها ۱۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و فاصله اش با شهداد تنها ۴۰ كیلومتر است؛ و حدود ۲۰ هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، ۱۰۰ هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست. در محدوده ای ۳۰ هزار کیلومتری، در دل لوت، هیچ حیاتی وجود ندارد. شاهد این ادعا جسد سالم گاوی است كه در زمستان سال ۱۳۶۵ در كویر لوت تلف شده است. بعد از گذشت ۱۵ سال از آن زمان، جسد این گاو – در حالی كه براثر نور شدید آفتاب خشك شده بود – بدون هیچ تغییری پیدا شد.
این گرما و خشكی بینظیر می شد تا بهترین منبع درآمد برای بومیان منطقه باشد، اما اكنون جز آزار و اذیت هیچ چیزی برایشان ندارد. افزایش شدید دمای هوا در تیر ماه، در بخش محروم شهداد كرمان، شمار زیادی از خانواده های محروم این منطقه را وادار به كوچ كرده است. عوارض افزایش دما تأثیر نامطلوب خود را در بخش كشاورزی بر جای گذاشته است.
«خبیص»، یا نام قدیم شهداد، درحاشیه غربی و دامنه شرقی كوهستان سیرچ واقع شده است. این بخش در پای بلندترین كوههای این ناحیه، یعنی سیرچ و جفتان، قرار گرفته است و ارتفاع بلندترین قله آن به ۳هزار و ۹۹۰ متر می رسد.
قلل ارتفاعات این كوهستان تا اواخر اردیبهشت ماه پوشیده از برف است؛ از این رو، آبهای فراوانی به طرف دشت جریان دارد .

مطالب بیشتر بخوانید
بهترین هتل های ارزان هنگ کنگ | Hong Kong
کلوت شهداد کرمان
کلوت شهداد کرمان

در حاشیه غربی دشت لوت، جز در منطقه بم، هیچ مكانی به این اندازه از آب دایمی برخوردار نیست. به نظر می رسد كه از هزاران سال پیش، اطراف خبیص بزرگترین ناحیه برای تمركز جمعیت بوده است.
شهداد در ارتفاع ۴۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد. از سمت شرق فاصله آن تا دشت لوت حدود ۳۰ كیلومتر و مشرف به جلگه ای است به نام تكاب كه بخش اصلی خبیص را تشكیل می دهد.
آب دایمی شهداد از رودخانه «درختنگان» تأمین خواهد شد. این رودخانه از ارتفاعات «هی نامان» سرچشمه می گیرد و از راه دره درختنگان عبور می كند؛ در مدخل تنگه «چهار فرسخ»، به طرف شمال منحرف خواهد شد، سبعد از طریق آبادی ابراهیم آباد به سمت لوت جریان می یابد. آب این رودخانه در زمستان فراوان و در تابستان كم خواهد شد. در تنگه چهار فرسخ، شعبه ای از رودخانه درختنگان جدا شده و مستقیم رو به شرق، به طرف شهداد، جاری است.
شهداد كنونی به شكل مثلثی است كه رأس آن به طرف دره «كناران» و قاعده آن به سوی شرق در حوزه تكاب قرار گرفته است و به كلوتهای موازی حاشیه لوت منتهی خواهد شد. زمینهای شهداد تمام پوشیده از باغهای مركبات و خرماست.
اكنون، تنها وجود آب است كه مردم شهداد را به این منطقه پایبند كرده است.


  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In راهنمای سفر

دیدگاه خود را ثبت کنید