تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ترکیه

گوبکلی تپه، شاهکار باستان‌‌ شناسی در ترکیه 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

گوبکلی تپه، یکی از مکان‌‌های شگفت‌‌انگیز و جذاب کشف شده در زمان حاضر است. این مکان، نه تنها توجه مردم عادی را به خود جلب کرده، بلکه بسیاری از باستان‌ شناسان را نیز به تعجب وا  داشته است. براساس تحقیقات انجام شده، گوبکلی تپه، حدود ۶۵۰۰ سال قبل از اهرام مصر ساخته شده است. این مکان دارای معماری و آثار هنری بی‌‌همتا و بی‌‌نظیری در طول تاریخ بوده و بازدید از آن، خالی از لطف نیست. یکی از دلایل معرفی این مکان باستانی، وجود تورها و مسافرانی است که راهی بازدید از گوبکلی تپه می‌شوند و شما نیز می‌توانید یکی از آن‌ها باشید.

گوبکلی تپه، شاهکار باستان‌‌ شناسی در ترکیه

تاریخ گوبکلی تپه

صندوق میراث جهانی در سال ۲۰۱۵، پس از کشف این منطقه، فعالیت خود را شروع کرد؛ اما تاکنون روی این آثار، کار زیادی انجام نشده است. این مکان از زیر خرمن‌‌ها خاک بیرون آمده و در دید عموم مردم قرار گرفته است. به همین دلیل، صندوق میراث جهانی امیدوار است که در سال‌‌های آینده به این مکان برگردد و به کاوش و تحقیق بیشتر مشغول شود. احتمالاً موفق خواهند شد که آثار خارق‌‌العاده و شگفت‌‌انگیزی را کشف کنند.

مردمان محلی، این منطقه را گوبکلی تپه می‌‌‌نامند. این منطقه، پر از تپه‌‌های کم‌ارتفاع و مسطح است. تپه‌‌ای که در آن سایت باستانی کشف شده، از بقیه تپه‌‌ها کم‌ارتفاع‌‌تر به نظر می‌رسد. این منطقه، به دلیل شیب‌‌های خاصی که دارد، در ترکیه به عنوان گوبکلی تپه شناخته می‌‌شود. در زیر خاک‌‌های آن، یکی از باارزش‌‌ترین سایت‌‌های باستانی و تاریخی جهان وجود دارند. این بنای عبادی، طراحی فوق‌‌‌العاده‌‌ای داشته و به زمان‌‌های بسیار قدیمی برمی‌‌گردد.

موقعیت مکانی گوبکلی تپه

برای دیدن گوبکلی تپه و سایت تاریخی بی‌‌همتا، باید به‌‌ شهر Şanlıurfa واقع در جنوب شرقی ترکیه بروید. سایت تاریخی مورد نظر در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار دارد. گوبکلی تپه که ارتفاع آن به ۳۰۰ متر می‌‌رسد، هزاران سال است که در میان تپه‌‌های این منطقه دفن شده است. این منطقه، هر چند که به‌‌ گذشته‌‌‌ای بسیار دور بازمی‌‌گردد؛ اما همچنان توانسته همه را شگفت‌‌زده کند. شما به ‌‌راحتی می‌‌توانید دنیای گذشته و زندگی روزمره در آن زمان را متصور شوید. گوبکلی تپه، با قرارگیری در بالاترین نقطه تپه، امکان دیدن آن از فاصله‌‌های دور را فراهم کرده است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

تاریخچه کشف

هر چند که در حال حاضر، در این تپه‌ تحقیقات زیادی صورت گرفته؛ اما کشف این مکان برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ توسط یک باستان‌‌شناس آمریکایی صورت پذیرفت. این باستان‌‌شناس در حین پویش ویرانه‌‌های تپه، به ‌طور اتفاقی در یک گودال سقوط کرد. او از چیزی که کشف کرد، بسیار متعجب شد و باور نمی‌کرد که در یک موقعیت با ارتفاع بلند (روی تپه‌‌ای بلند) قرار دارد. او از آنجا عبور کرد و به حقیقت آنچه کشف کرده بود، پی نبرد. او نمی‌‌‌‌توانست باور کند که یک بنای باستانی روی این کوه وجود داشته باشد. پس از آن، این باستان‌‌شناس رفت و هرگز به این مکان بازنگشت.

یک گروه از باستان‌‌شناسان و سنگ‌‌شناسان آلمانی با هدف پیدا کردن یک مکان خاص با توجه به‌یادداشت‌‌های باستان‌‌شناس آمریکایی، به این منطقه آمدند. آن‌ها در میان تپه‌‌های اطراف، با توجه به ‌توصیفات باستان‌شناس آمریکایی، به ‌دنبال تپه‌‌ای خاص بودند. زمین و شیبی که باستان‌‌شناس آمریکایی توصیف کرده بود، بررسی و کشف شد. پس از ۲۰ سال تلاش، گروه آلمانی به‌ رهبری کلاوس اشمیت به هدف خود رسید. اشمیت درباره این کشف می‌‌گوید: “در یک لحظه، در یک ثانیه، همه چیز روشن شد.” تحقیقات باستان‌‌شناسی روی این تپه باستانی تا سال ۲۰۱۴ ادامه داشت و کلاوس اشمیت و تیم کاوش او ۲۰ سال از عمر خود را صرف این کار کردند تا این مکان که الان همه را به‌‌تعجب وامی‌‌اندازد، کشف شود. تپه گوبکلی در ترکیه، پس از تلاش این باستان‌‌‌شناس و تیم کاوش او، به‌‌عنوان یک مقصد جالب برای بازدیدکنندگان و گردشگران شناخته شد.

گوبکلی تپه، شاهکار باستان‌‌ شناسی در ترکیه

دیدنی ‌‌های گوبکلی تپه

تپه گوبکلی یک سایت باستانی در ترکیه است که قدمت آن به بیش از ۱۰،۰۰۰ سال می‌رسد. این سایت، به‌‌عنوان یکی از برترین ساختارهای آن دوران در جهان شناخته می‌‌شود. طراحی این ساختار باعث تحیر و شگفتی افراد شده است. در این محل، ستون‌‌هایی با ارتفاع ۱۵ پا (۴.۵ متر) از خاک بیرون آمده‌‌اند. نماد حیواناتی مانند جگوار و پلنگ و نمادهای مرگی مانند پرندگان مردارخوار و حیوانات شکاری مانند گراز وحش، برای تزئین این ستون‌‌ها به‌ کار رفته‌ است. دستان و بازوهایی که در دو طرف این نقش و نگارها کشیده شده، به‌‌تفسیر کنندگان کمک می‌‌کنند تا مفهوم آن‌‌ها را درک نمایند. این دستان به‌‌ همراه حیوانات، نشان‌دهنده خصوصیات انسانی و خوی حیوانی آدم‌‌هاست. تفسیرهای هیجان‌‌انگیز و عجیبی که روی این نقش و نگارها انجام شده، یکی از جذابیت‌‌های این مکان باستانی به شمار می‌رود.

نحوه قرارگیری ستون‌‌ ها

این ستون‌‌های سنگی، با ساختار پیچیده‌‌تری که نسبت به‌ستون‌‌های هنج در انگلستان دارند، در یک مرکز دایره‌‌ای قرار گرفته‌‌اند. هر ستون، درون ستون دیگری ساخته شده و همین مورد، پیچیدگی بیشتر ساختار را به دنبال دارد. به‌عنوان مثال، گفته می‌شود که هر یک از مونولیت‌‌ها )ساختارهای همانند ستون با سقف( در داخل حداقل بیست حلقه مرکزی قرار گرفته‌اند. هر حلقه نیز درون حلقه دیگری جای گرفته است. قطر این حلقه‌‌ها، بین ۳۰ تا ۱۰۰ فوت (۹ متر تا ۳۰ متر) بوده و وزن هر مونولیت به ۲۰ تن نیز می‌رسد. اعتقاد بر این است که عابدان دور حلقه‌های سنگی می‌‌ایستادند و هدایای خود را تا زمانی که حلقه کوچک و مرکزی‌ دیگری در میان حلقه‌ها ساخته شود، ارائه می‌دادند.

سخن پایانی

گوبکلی تپه، به عنوان شاهکار باستان‌‌شناسی در ترکیه،  ما را به‌ دنیای باستانی و زندگی مردمان گذشته در آناتولی می‌‌برد. این مکان باستانی که به‌عنوان قدیمی‌‌ترین مکان عبادی شناخته می‌‌شود، ما را به ‌سرزمینی پر از راز و رمزهای گذشته دعوت می‌کند. معماری برجسته این مکان شگفت‌‌انگیز، هرشخصی را به تحسین وامی‌دارد. این معبد، به سال‌‌ها پیش از پیروان هنج و همچنین اهرام مصر بازمی‌‌گردد؛ اگر شما به مکان‌‌ها، آثار باستانی و زندگی مردمان گذشته علاقه‌‌مند هستید، گوبکلی تپه در ترکیه، یک آغاز جذاب برای شناخت این دنیای باستانی به حساب می‌آید.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *