تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
چابهار, سیستان و بلوچستان

گورستان جن در سیستان و بلوچستان ، گورستان تاریخی و مخوف 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

گورستان جن

در این مقاله از مجموعه مقالات قسمت جاهای دیدنی ایران سفری به سیستان و بلوچستان خواهیم داشت و در آن یکی از جاذبه های مخوف به نام گورستان جن را مورد بررسی قرار خواهیم داد و آن را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با مجله تاپ تراول همراه باشید.

گورستان جن یکی از مکان های رازآمیز و مخوف در جنوب شرقی ترین نقطه ایران است. این گورستان دارای سنگ های عظیم الجثه ای است که مکانی فوق العاده جالبی را برای ماجراجویان علاقه مند به دنیای ماورا الطبیعه ایجاد نموده است. این گورستان خاموش و مرموز در روستای باستانی تیس با قدمت 2300 سال قرار دارد.

در این روستا، اعتقادات و باورهای مردم بلوچ با رازآمیزی و سکوت طبیعت و آثار باستانی به جای مانده گره خورده و گورستان جن که بلوچ ها به آن جن سنط هم می گویند، یکی از همین رازهاست. قدمت این روستا به 2300 سال قبل می رسد و نام آن در کتاب هاى مربوط به فتوحات اسکندر مقدونى به عنوان تیز مشهور بوده که به مرور زمان به تیس تبدیل گردیده است؛ در آثار مورخین و جغرافی دانان دوره اسلامى از آن به عنوان بندر تزیا یا تسی یاد شده و این روستا مرکز تجارت شکر ایالات مکران و گندم سیستان بوده است.

گورستان جن سیستان و بلوچستان
گورستان جن سیستان و بلوچستان

قبرستانی خاموش و مرموز، سنگ قبرهای عظیم الجثه مکانی جالب برای ماجراجویانی است که به دنیای ماورالطبیعه علاقه دارند. سنگ قبرهای بزرگ و عجیب در این گورستان محلی ها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست. در این گورستان قبرها کنار هم روی سطحی صخره ای حفر شده اند که این شیوه ی حفاری پرسش های زیادی را به وجود آورده است. چه کسانی این گورها را حفر کرده اند؟ چرا سطح سنگی را برای حفر انتخاب کرده اند؟ با چه وسیله ای حفر گردیده است؟ و در نهایت جواب را به دنیای دیگری کشیده است

در جواب به این پرسش ها مانند این گورستان جز سکوت و خاموشی چیزی نمی شنویم. شاید به علت حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی اجساد، رنج کندن سنگ را بر خود هموار می کردند و گورها را اینچنین می ساختند. شاید برای احترام به مردگان بوده و شاید هم باور مردم محلی درست باشد که «این گورها متعلق به جن هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ ها دفن کرده اند، شب که می رسد، جنها بر سر گور از دست رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه سرایی مشغول می گردند. هر کس که شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد، مورد نفرین جن ها قرار می گیرد و با عذابی سخت پس از چند روز می میرد.»

بشر امروزی با وسایل ابتدایی به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی دارد. شاید به همین دلیل است که مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می دهند.

گورستان جن سیستان و بلوچستان
گورستان جن سیستان و بلوچستان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *