تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
کرمان

ارگ تاریخی راین ، بزرگترین بنای خشتی جهان | Rayen Citadel 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

ارگ راین 

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ تراول شما را با ارگ راین در شهر تاریخی  استان کرمان آشنا خواهیم کرد. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ارگ راین مربوط به دوره ساسانی است و در استان کرمان، شهرستان کرمان، جنوب غربی شهر کنونی راین جای گرفته‌است و این اثر با نام قلعه راین در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۵ با شمارهٔ ثبت ۱۲۸۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه‌است و بر بالای تپه‌ای قرار دارد. ارگ رایِن یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع، سومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم و ارگ مورچه خورت است؛ که هرساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

تاریخچه

قلعه راین یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی کهن راین است و بر موجودیت راین قبل از اسلام مهر تأیید می‌نهد. گفته می‌شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد. در تاریخ کرمان، از قلعه راین در قرن اول ه‍.ق نام برده شده‌است. قلعه‌هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته‌اند.ارگ راین یک از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان(راینی)بوده که در زمان نادر شاه افشار و پسر او محمد علی خان در زمان زندیه بوده‌است. این ارگ پس از سرنگونی زندیه به دست آغا محمد خان قاجار جای زندگی نوادگان میرزا حسین خان نامی به میرحسینی بوده که هنوز گروهی از انان در این شهر و بیشترشان در شهر کرمان باشنده هستند.فرمانروایی پدر و پسر در این ولایت نشان از رخنه و محبوبیت آنان در این سرزمین دارد.تا انجا که این ارگ در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان نامیده شده‌است.

ارگ راین 

ارگ راین 

مشخصات و معماری ارگ راین

این ارگ که متعلق به دوران ساسانیان می باشد به شکل مربع است و دارای چند برج زیبا می باشد. این بنای باشکوه دارای راهروهایی می باشد که به چهار ساختمان حاکم نشین منتهی می شود. این چهار ساختمان با سبکی متفاوت ساخته شده اند و دارای ویژگی های خاص خود هستند. در اطراف این قلعه، حصاری وجود داشته است که دارای ارتفاع 10 متری می باشد. ارگ راین تنها یک ورودی دارد که از سمت شرقی می باشد و تنها راه خروجی شهر نیز می باشد. در این قلعه باشکوه و زیبا می توان خانه های اعیانی، آتشکده، حاکم نشین و محله های عامه نشین را دید. جایگاه نگهبان ارگ راین در بالای در ورودی می باشد که از طریق یک سوراخ مربعی شکل به مناطق اطراف دید دارد. گفته می شود که در زمان های جنگ از این مکان بر سر دشمن آب جوش و آتش می ریختند و اجازه ورود دشمن را به قلعه نمی دادند. البته قسمت های مختلف ارگ راین توسط پله های مدور و جالب از هم جدا می شوند.

ارگ راین 

ارگ راین 

همانطور که گفته شد در این ارگ مناطقی برای زندگی افراد ثروتمند و افراد دیگر در نظر گرفته شده بود. خانه های افراد اعیانی از مصالحی متفاوت ساخته می شد و دارای اتاق های بزرگ تر و حیات بودند و نحوه ساخت آنها فرق داشت؛ اما خانه های رعیت نشین مصالح معمولی داشتند و دارای اتاق های کوچک بودند.

ارگ راین 

در، ورودی ارگ قسمتی برای چاقو سازی و ساخت ابزارهای فلزی قرار داشته است که امروزه افرادی وجود دارند که در این زمینه فعالیت دارند. در این شهر چاقوهای مخصوص راینی ساخته می شود و به نقاط دیگر فرستاده می شود.کوچه های تو در تو و بازار ارگ از دیگر قسمت های دیدنی ارگ هستند که به اتاقها و حجره هایی ختم می‌شوند که گذشت زمان بر آنها تاثیرات نسبتا محسوسی گذاشته است که کمرنگ شدن نقوش برخی از دیواره ها از جمله این تاثیرات گذشت زمان است.

ارگ راین 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *