تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ترکیه

غار اصحاب کهف کجاست ؟ | آشنایی با مردان غار آنجلس 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

اطلاعاتی که در این مقاله بدست خواهید آورد :

اصحاب کهف

در این مقاله از مجله سفر و گردشگری تاپ تراول شما را با غار اصحاب کهف که در کدام کشور است آشنا خواهیم کرد. بدون شک همه ما داستان اصحاب کهف را شنیده ایم یا سریال مردان آنجلس را دیده اید.پس در ادامه با ما باشید درباره اصحاب کهف بدانید

داستان اصحاب کهف و مردان آنجلس

اصحاب کهف عده ‌ای مسیحی بودند که در دوران حکمرانی یکی از حکمرانان محلی روم باستان به نام دقیانوس، در شهری به نام افسوس که در ترکیه امروزی واقع بوده زندگی می‌کردند و همگی جز یکی از آنان که یک چوپان به همراه سگش بود از اشراف ‌زادگان و درباریان بودند و دین خود را مخفی نگاه می‌ داشتند.

کم‌تر کسی وجود دارد که از داستان اصحاب کهف بی‌اطلاع باشد. در زمان امپراطور روم جوانانی وجود داشتند که به آن‌ها اجازه ارائه دین‌شان داده نمی‌شد. آن‌ها هم برای در امان ماندن از خشم امپراطور همراه چوپان و سگی از شهر خارج شده و غاری را برای توقف موقت و استراحت انتخاب کردند. این جوانان پس از مقداری خوابیدن در غار بیدار شدند و دریافتند که سال‌ها گذشته است. غار اصحاب کهف به‌این دلیل به مکانی مهم و اسرارآمیز تبدیل شد و کنجکاوی باستان‌شناسان را تحریک کرد تا مکان دقیقش را پیدا کنند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

روایتی موجود است که اصحاب کهف پس از بیداری به شهر می‌روند و می‌بینند همه چیز عوض شده ‌است. بعد از جست وجو در شهر دوباره به غار باز می‌گردند و همگی با هم به عبادت می ‌پردازند و هنگام عبادت همگی با هم به سوی معبود،شتافتند

حفاری‌هایی در عبادتگاه‌هایی که نزدیک غار وجود دارند انجام شده و قبرهایی بسیار کهن یافت شده‌است. همچنین کتیبه‌هایی که روی دیوار وجود دارند می‌توانند نشانه‌ای از این غار باشند. همچنان محل دقیق غار اصحاب کهف مشخص نیست و نظرات متداولی در این باره وجود دارد. باتوجه به این نظریه‌ها مکان‌هایی برحسب مدارک و مستنداتی به‌عنوان این غار مطرح شده‌اند.

باتوجه به متون قدیمی‌ که در شهر افسوس توسط محققان یافته شده‌است؛ باستان‌شناسان دخمه‌ای مسیحی که اطراف کوه پیون وجود دارد را به‌ عنوان غار اصحاب کهف مطرح می‌کنند. این غار در ترکیه و نزدیک شهر سلجوق واقع شده‌است. این غار در ترکیه توسط توریست‌های بسیاری مورد توجه قرار می‌گیرد. در کنار غار اصحاب کهف ترکیه مسجد یا عبادتگاهی وجود ندارد؛ ولی باستان‌شناسان نبود این مکان‌های مقدس را اطراف غار دلیلی موجه نمی‌شمارند.

غار اصحاب کهف کجاست ؟

غار اصحاب کهف کجاست؟

حتما برای شما هم سوال است که این غار دقیقا در کجا قرار دارد، پیش آمده است. مشخص کردن مکان دقیق این غار تاثیری در اهمیت تاریخی این داستان ندارد؛ ولی یافتن این مکان می‌تواند در درک بهتر آن موثر باشد.

 درمورد غارهایی که احتمال دارند همان غار باشند، نظریه‌های متعددی وجود دارد؛ اما دو مورد از آن‌ها احتمال می‌رود صحت بیشتری داشته باشند. اولین مورد غار افسوس در ترکیه است. باتوجه به روایتی که از امام علی‌(ع) در دست است گفته می‌شود این اتفاق در شهر افسوس رخ داده است. از بقایای این شهر به‌عنوان مرکز باستان‌شناسی استفاده می‌شود. غاری که در فاصله صد کیلومتری این شهر واقع شده را مردم زیارت کرده و از آن به‌ عنوان غار اصحاب کهف یاد می‌کنند. همچنین علامه طبابایی نیز  در کتاب المیزان ذکر کرده است که احتمال این که این غار همان غار اصحاب کهف باشد بسیار بالا است. اما دهانه این غار نیز به سمت شمال شرقی است و برخی از محققان در اصالت آن شک می‌کنند.

درحالیکه وجود خورشید هنگام طلوع در سمت راست غار و قرار گرفتنش هنگام غروب در سمت چپ رخ می‌دهد، دلیلی بر اثبات اصل بودن این غار است. غار دومی که محققان معتقدند احتمال دارد همان غار باشد بین دو روستای رقیم و ابوعلند واقع شده است. این غار با امان که پایتخت اردن است ۷ کیلومتر فاصله دارد. همچنین غارهایی در دمشق، بتراء، فلسطین و نزدیک شهر نخجوان وجود دارد که محققان احتمال می‌دهند غار اصحاب کهف باشند.

زمان وقوع این اتفاق به دوران پس از ظهور حضرت مسیح (علیه السلام) برمی‌گردد. مورخان اروپایی معتقدند بین سال‌های ۴۹ تا ۲۵۱ میلادی این اتفاق رخ داده است. نخستین بار دانشمندی مسیحی به نام ژاک در رساله‌ای این ماجرا را بیان کرده؛ اما برخی از اطلاعاتش با اطلاعات منابع اسلامی متفاوت است.

غار اصحاب کهف کجاست ؟

در روستای لواشه نیز غاری موجود است که برخی باستان‌شناسان از آن به عنوان غار اصحاب کهف یاد می‌کند. در این غار جسد چند انسان با یک سگ یافت شده است. همچنین در آذربایجان نیز وجود دارد که احتمال می‌دهند همان غار باشد.

در بعضی از کتاب‌ها نوشته شده غار اصحاب کهف در شهری به‌نام فیلادلفیا در کوه لس‌آنجلس قرار داشت. با‌این حال احتمال درست بودن نظریه وجود غار اصحاب کهف در ترکیه به واقعیت نزدیک‌تر است. این احتمال باتوجه به اسناد و مدارک معتبرتری که از آنجا یافت شده‌است بالاتر است.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *