لیدوما تریپ

بافت قدیمی بوشهر

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای بوشهر یعنی بافت قدیمی بوشهر را به شما معرفی خواهیم کرد و مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

بوشهر یکی از شهرهای بسیار جذاب با جاهای تاریخی زیبا است. بافت قدیمی بوشهر از دید مکانی و جغرافیایی در نوک شمالی شبه جزیره بوشهر متولد شده و رشد نموده است و به تدریج گسترش یافته است.


   تبلیغات    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


بافت قدیم بوشهر از مهمترین جابه های گردشگری استان بوشهر است که بر اساس سبک خاص و منحصر به فرد معماری دارای جاذبه های بسیار زیادی است. بافت تاریخی بوشهر که شامل چهار محله بهبهانی، دهدشتی، کوتی و شنبدی است، در شبه جزیره مثلث شکل بوشهر قرار گرفته است. بافت قدیم در رأس این مثلث که دارای تورفتگی در دریای خلیج فارس است واقع شده است. بافت تاریخی ۳۸ هکتاری بوشهر حدودا شامل هزار خانه است که از منحصر به فردترین و زیباترین بافت های مسکونی ایران محسوب می شود. اوج شکوفایی بافت بوشهر مربوط به دوره قاجاریه است، وقتی که بوشهر دروازه ورود ملل گوناگون به ایران بشمار می رفت.

 

بافت قدیمی بوشهر
بافت قدیمی بوشهر

بافت تاریخی بوشهر دارای بناهای منحصر به فردی شامل عمارتهای زیبا مربوط به دو و نیم قرن پیش، بناهای کنسولگری کشورهای گوناگون، مراکز مذهبی مانند مساجد، حسینیه، و کلیسا، بازار قدیمی، و کوچه های زیبا است که هر بیننده ای  با ورود به داخل بافت جذب ساختمان ها و معماری   بافت می شود.

جبهه ساحلی بافت قدیم بوشهر در سال ۱۳۷۸ تحت شماره ۲۳۶۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بافت تاریخی بوشهر شامل چهار محله ی بهبهانی، دهدشتی، کوتی و شنبدی است که در دل شهر بوشهر قرار گرفته است. وسعت این بافت حدود ۳۸ هکتار است و از منحصر به فردترین و زیباترین بافت های مسکونی ایران به حساب می آید.

قدمت بافت تاریخی بوشهر به دوره ی حکومت نادر شاه افشار برمی گردد. بافت تاریخی بوشهر دارای بناهایی زیبا شامل عمارت ها، کنسولگری کشورهای گوناگون، مساجد، کلیسا، بازار قدیمی و کوچه هایی زیبا است و معماری آن هر بازدیدکننده ای را مجذوب خود می کند.   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *