تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایتالیا

آشنایی با برج کج پیزا | Leaning Tower of Pisa 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

برج پیزا | مشهورترین برج کج دنیا

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایتالیا درباره یکی از برج پیزا که مشهور به برج کج در کشور ایتالیا می باشد سخن خواهیم گفت . قابل ذکر است که برج کج پیزا تنها برج کج دنیا نمی باشد ولی مشهورترین برج کج به حساب می آید پس تا آخر این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول با ما همراه باشید

برج پیزا
برج پیزا

چرا برج کج پیزا ؟

این برج با 56.7 متر ارتفاع و 14500 تن جرم در شهر توسکانی کشور ایتالیا واقع شده است . دوره ساخت این برج مربوط به زمان رنسانس در سال 1173 می باشد که گفته ها حاکی از آن است کخه ثروتمندان کشور ایتالیا برای رقابت با یکدیکر مشهورترین هنرمندان و معماران جهان مامور ساختن انواع مختلف شاهکار های معماری می کردند که در قرن 12 اهالی شهر پیزا تصمیم گرفتند کلیسای آنها برجی باشد که برج سینت مارک را تحت تاثیر قرار دهد که این کار را به معماری مهار و کار آزموده بنام دیوتیسالوی سپردن که اولین سنگ این برج را بنا نهاده است . اما بعد از گذشت چند سال  زمانی که فقط سه طبقه از این برج به پایان رسیده بود و قبل از آنکه ارتفاع این برج به 12 متر برسد برج به سمت جنوب شرقی خم گردید و بعد از آن ساخت برج پیزا تا 100 سال متوقف شد

برج پیزا
برج پیزا

در سال ۱۲۳۴ از معمار دیگری به نام بونانّو پیزانو خواسته شد تا ساختمان برج را تمام کند. او چهارمین سقف بنا را به پایان رساند و آن را نیمه تمام گذارد و چهار طبقه بعدی آن با همان تمایل به خمیدگی به پایان رسید. سپس معمار دیگری رشته کار را بدست گرفت و طبقات پنجم و ششم را تمام کرد، اما پایه اصلی همچنان منحرف می‌شد. تقریباً صد سال بعد، معماری به نام جووانی پیزانو ساختمان آخرین بالکن را به پایان رساند و ناقوسهای برج را در نزدیک مرکز ثقل نصب کرد.

این برج با زاویه ۶٫۳ درجه نسبت به زاویه قائم توانسته قدرت جرمی خود را در مقابل نیروی گرانشی مرکزی حفظ کند. در صورتی که معماران می‌توانستند این نوع حالت را حفظ کنند این برج با توجه به نوع زمینی که بر روی آن قرار داشت می‌توانست تا زاویه ۶٫۸ درجه نیز کج شود اما به دلیل نصب شدن یک لوستر تمام فلزی ۱٫۲ تنی این موضوع تا حد زیادی تحت‌ الشعاع قرار گرفت و حال بسیاری از معماران در این فکر هستند که بازوهای مقاومتی بر روی آن برای حفظ قدرت نگاهدارنده آن تعبیه نمایند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

 


مقالات بیشتر درباره ایتالیا بخوانید :


از زمان تکمیل برج تا امروزه معماران و مهندسان بسیاری سعی در تصحیح انحراف آن داشته‌اند. این اقدامات شامل اضافه کردن دوغاب به پایه بنا، ریختن یک حلقه بتن در اطراف پایه برج، قرار دادن وزنه‌های سربی در سمت شمالی بنا، نصب کابل‌های ضخیم به قسمت بالاتر برج و استخراج خاک از زیر قسمت شمالی بنا می‌شود. در نهایت، پس از برداشت بیش از ۷۰ تن خاک در سال ۲۰۰۸، مهندسان اعلام کردند که برج به اندازه کافی به ثبات رسیده است؛ و برای اولین بار از زمانی که ساخته شده، دیگر حرکت نمی‌کند. گفته می‌شود برج کج پیزا باید تا ۲۰۰ سال دیگر ثابت بماند.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *