بیستون کرمانشاه

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبای استان کرمانشاه یعنی بیستون را به شما معرفی می کنیم که یکی از مناطق باستانی بسیار زیبا، دیدنی و محبوب میان گردشگران است. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

بیستون کرمانشاه در کیلومتر ۳۲ شرق شهر کرمانشاه، منطقه ای باستانی بر صخره ای بلند قد بر افراشته است و خودنمایی می کند. منطقه بیستون همیشه به علت موقعیت جغرافیایی و آب و هوای خوب آن مورد توجه عام و خاص بوده و در قدیم نیز گذرگاه کاروان ها و لشکریان از شهر های بابل و بغداد به سمت  اکباتان (شهر همدان کنونی) بوده است.

بیستون کرمانشاه
بیستون کرمانشاه

از خصوصیات بارز  این منطقه وجود حدود ۳۰ اثر تاریخی و دیدنی دیگر در حواشی  آن است که از معروف ترین آنها: ۱- غار مَر دودر  ۲- غار مر تاریک ۳- غار مرخرل ۴-غار مَر آفتاب ۵- غار شکارچیان ۶ – سراب بیستون     ۷- تپه نادری ۸- کاروانسرای صفوی ۹-بقایای گورستان قدیمی۱۰-دژ تاریخی مدفون  ۱۱- بقایای بنای ایلخانی ۱۲-نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ  ۱۳-مجسمه هرکول ۴ ۱-نقش برجسته متریدات دوم و گودرز ۱۵- کاروانسرای ایلخانی ۱۶-سنگ بلاش  ۱۷-پرستشگاه پارتی  ۱۸-بقایای شهر پارتی  ۱۹-بقایای بنای ساسانی  ۲۰-فرهاد تراش   ۲۱-بقایای پل ساسانی  ۲۲-بقایای سد ساسانی  ۲۳- پل بیستونمی باشند.

یکی از زیباترین آثار فوق سنگ نوشته بیستون است که به چند زبان پارسی باستان، عیلامی، بابلی  به رشته تحریر در آمده و عنوان آن بخشنامه هایی است که داریوش برای نقاط دور و فرمانداران و سرداران خویش ارسال می نموده است. همچنین در کنار این آثار و نوشته ها دستوراتی مبنی بر حفظ  و اطاعت آن صادر  شده است. ولی متاسفانه در اثر مرور زمان و فرسایش باد و آب باران و غیره ، همچنین در زمان جنگ جهانی دوم بر اثر تیراندازی سربازان دستخوش آسیب گردیده است.

مطالب بیشتر بخوانید
بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه را بشناسید

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In ایران

دیدگاه خود را ثبت کنید