لیدوما تریپ

تخت جمشید شیراز

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی شیراز درباره یکی از آثار بی نظیر بنام تخت جمشید سخن خواهیم گفت پس در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این آثار بیشتر بدانید.

تخت جمشید یا پارسه (یا پرسپولیس، پرسه‌پلیس، هزارستون، صدستون ) نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان، پیوسته پایتختباشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود ۲۰۰ سال آباد بوده‌است.

تخت جمشید


   تبلیغات    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


بنیانگذار این مکان داریوش بزرگ بود، البته پس از او پسرش خشایارشا و نوه‌اش اردشیر یکم با گسترش این مجموعه به گسترش آن افزودند. بسیاری از آگاهی‌های موجود که در مورد پیشینهٔ هخامنشیان و فرهنگ آن‌ها در دسترس است به خاطر سنگ‌نبشته‌ها و گل نوشته‌هایی است که در این کاخ‌ها و بر روی دیواره‌ها و لوحه‌ها آن حکاکی شده‌است.

ادشاهان ساسانی نیز کتیبه‌هایی در این مکان در کاخ تچر بر جای گذاشته‌اند. پس از ورود اسلام به ایران نیز این مکان را محترم می‌شمردند و آن را هزار ستون یا چهل منار می‌گفتند و با شخصیت‌هایی همچون سلیمان نبی و جمشیدارتباطش می‌دادند. عضدالدوله دیلمی در تخت جمشید دو کتیبه به خط کوفی بر جای گذاشته‌است. همچنین کتیبه‌های دیگری هم به عربی و هم به فارسی در این مکان وجود دارد که جدیدترین آن مربوط به دوره قاجار است این کتیبه به فرمان مظفرالدین شاه قاجار نوشته شده‌است که در دیوار شمالی کاخ تچر قرار دارد.[۸]

این مکان در شمال شهرستان مرودشت، شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز ) جای دارد.

در فاصلهٔ ۶ و نیم کیلومتری ازاین مکان نقش رستم قرار دارد. در نقش رستم آرامگاه‌های شاهنشاهانی مانند داریوش بزرگ/ خشایارشا/ اردشیر یکم و داریوش دوم واقع است. علاوه بر نقش رستم دو آرامگاه به صورت کاملاً تمام شده و یک آرامگاه به صورت نیمه تمام در تخت جمشید موجود است. آرامگاه‌هایی که در دامنهٔ کوه رحمت و مشرف به تخت جمشید واقع شده‌است متعلق یه اردشیر دوم و اردشیر سوم می‌باشد. در جنوب تخت جمشید یک آرامگاه به صورت نیمه تمام رها شده‌است که بر اساس نظر بعضی از باستان شناسان متعلق داریوش سوم است

تخت جمشید

بخش‌های مهم 

 • کاخ‌های رسمی‌ و تشریفاتی‌ تخت جمشید (کاخ دروازه ملل)
 • سرای‌ نشیمن‌ و کاخ‌های کوچک‌ اختصاصی‌
 • خزانه‌ی شاهی‌
 • دژ و باروی‌ حفاظتی‌
 • پلکان‌های ورودی سکو و دروازه‌ی خشایارشا   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In شیراز

بدون نظر

 1. ناشناس

  می 7, 2019 at 10:40

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۴

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *