تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, هرمزگان

جاهای دیدنی بندرعباس 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی بندرعباس

در این مقاله از قسمت جاهای دیدنی ایران در مجله گردشگری تاپ تراول در نظر داریم تا جاهای دیدنی بندرعباس را به شما معرفی کنیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

بنادر در طول تاریخ همیشه محل تلاقی فرهنگ ها و تمدن های مختلف بوده و هستند و در میان جاذبه های تاریخی و  گردشگری شان حتمن آثاری به چشم می خورد که نشانه ای از این برخورد فرهنگی در خود داشته باشد. شاید تناقض جالبی باشد که بنادر تنها مکان هایی در دنیا هستند که در آن ها هیچکس احساس غربت نمی کند، چون همه با هم غریبه اند! مضافن بر آنکه خونگرمی و مهمان دوستی مردمان جنوب این نداشتن حس غربت را تقویت می کند.

 


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

مقالات بیشتر بخوانید:


در صورتی که به قصد خلیج فارس یا یکی از جزایر زیبای آن سفر می نمایید، احتمالن سری هم به بندرعباس خواهید زد. در صورتی که همچین قصدی ندارید، امیدوارم خواندن این مطلب شما را مجاب کند تا آن را در برنامه خود بگنجانید.

سفر به بندرعباس اتفاقی بسیار خاص به اندازه دیدن شهرهایی چون شیراز و اصفهان است. در صورتی که در این شهرها آثار تاریخی شما را غافلگیر می کنند در بندرعباس دریا، جزایر و مردمان صمیمی اش این کار را خواهند کرد و البته نیز غذاهایش.

دره داماش، از بکرترین جاهای دیدنی بندرعباس

 در صورتی که اهل طبیعت گردی هستید چه بهتر که سفر خود را از دره تماشایی داماش شروع نمایید. این دره در میان کوه های هماگ قسمتی از سلسله جبال سربه فلک کشیده زاگرس است که در فاصله 80 کیلومتری شمال بندرعباس واقع شده. رودخانه زیبایی از میان این دره می گذرد که بعد از پیوستن به چندین شعبه دیگر با نام رود جلابی به خلیج فارس می ریزد.

آب و هوای این منطقه معتدل و مرطوب است و فصل های بهار، پاییز و زمستان بهترین زمان برای بازدید از آن است. این دره زیبا به جاماش هم شهرت دارد و صرف حضور و تنفس در آب و هوای مطبوعش برای هر بازدیدکننده ای رضایتقسمت خواهد بود. این منطقه به نام دره جاماش نیز مصطلح است.

جاهای دیدنی بندرعباس
جاهای دیدنی بندرعباس

قلعه فین ، تاریخ بر فراز شهر

شاید برای تاریخ دوستان، تماشای قلعه ای نظامی بر روی تپه ای مرتفع چندان خالی از لطف نباشد. بعد از تسلط موقت پرتغالی ها و شکست و بیرون راندن آن ها متوسط شاه عباس اول که به تبع آن بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام داد، نیاز به ساخت قلعه ها و دژهای نظامی در این منطقه بیش از پیش حس شد. از این رو در دوره ایلخانان یا شاید کمی پیش از تر آن، سنگ بنای قلعه فین گذاشته شد. هر چند این قلعه پس از زلزله سال 86 کم رمق و ناتوان شده و قسمت هایی از آن تخریب گشته، اما هنوز برگ هایی از تاریخ را در خود دارد.

 

معبد هندوها، نمونه ای درخشان از برخورد ملت ها

اما شاید معبد هندوها عجیب ترین و متمایزترین جاهای دیدنی بندرعباس باشد. تجار و بازرگانان هندی که در مسیر تجاری خود به سوی اقیانوس هند در بندرعباس توقف می کرده اند پیشنهاد ساخت این معبد را  به محمدحسن خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس داده اند و این معبد باشکوه را با هزینه خودشان ساخته اند. یک سالن چهارگوش میانی با گنبدی مخروطی شکل که بر روی آن قرار گرفته اسکلت اصلی بنا را تشکیل می دهند.

تزئینات این گنبد کاملن متأثر از معماری هندی است و آن را از تمام بناهای حاشیه خلیج فارس متمایز می سازد. در تالار شرقی بنا نیز که گویا تالار اجتماعات بوده نقاشی های متنوعی دیده می شود که هرکدام بازتابی از فرهنگ مردم هند است. این معبد به پرستشگاه بت گوران نیز مشهور است.

جاهای دیدنی بندرعباس
جاهای دیدنی بندرعباس 

چشمه آبگرم گنو ، لمس گرما در ارتفاعات

 در صورتی که در مسیر مواصلاتی بندرعباس به سیرجان حرکت نمایید، بعد از طی حدودن 35 کیلومتر کوه گنو را در چشم انداز جاده خواهید دید؛ منطقه حفاظت شده گنو که به واسطه چشمه آب گرم موجود در این منطقه ایجاد شده، تفرجگاه بی نظیری برای بازدیدکنندگان از استان شرجی هرمزگان است. چرا که به علت ارتفاع بیش از دو هزار متری این کوه از سطح زمین، محیط اطراف آب و هوای معتدل و مطبوعی دارد. البته چشمه گنو تنها چشمه موجود در منطقه نیست اما بخار ناپایداری که به واسطه اختلاف دمایش با محیط به هوا پراکنده خواهد شد، صحنه چشم نوازی خلق می کند.

بر اساس دمای بالای آب چشمه گنو، جانداران زیادی قادر به زندگی در آن نیستند اما با این حال، زیستگاه گونه ای ماهی به نام آوینیوس گینویس در تمام دنیا تنها در چشمه مذکور یافت خواهد شد که می توانید آن را در نهرهای چشمه که جریان آب آرام تر است مشاهده نمایید. برای استفاده از آبگرم این چشمه، دو استخر زنانه و مردانه و تعبیه شده که گردشگران و مسافران در فضایی محفوظ تر از آبتنی در آب گرم لذت ببرند.

جاهای دیدنی بندرعباس
جاهای دیدنی بندرعباس

موزه مردم شناسی خلیج فارس، تجسد فرهنگ بومی

صیادانی که در حال صید ماهی از خلیج اند، سربازانی که قلعه هرمز را از چنگ پرتغالی ها در آورده اند، پیرزن تکیده ای که در انتظار مشتری برای فروش هیزم هایش در بازار سنتی بندرعباس است و… همه و همه قاب هایی تجسدیافته از تاریخ و فرهنگ بندرعباس اند که در موزه مردم شناسی خلیج فارس گرد آمده اند. این موزه از جاهای دیدنی بندرعباس است که می توان از نزدیک با فرهنگ و راه زندگی این خطه آشنا شد.

ساختمان این موزه که در محوطه برکه های باران ساخته شده از نمونه های ارزشمند معماری در جنوب کشور است و از بافت معماری هرمزگان در ساخت آن استفاده گردیده است. در این موزه قسمت های دیگری نیز نظیر باستان شناسی، کتابخانه تخصصی، قسمت سکه و نگارخانه موجود است.

جاهای دیدنی بندرعباس
جاهای دیدنی بندرعباس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *