تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, مازندران

آشنایی با مکان های دیدنی تنکابن، مروارید مازندارن 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی تنکابن

آیا قصد سفر به شهرستان تنکابن را دارید ؟ در این مقاله از وب سایت تاپ تراول شما را با جاهای دیدنی تنکابن و بهترین مکان های دیدنی تا در صورت سفر به این شهر زیبا از دیدن این مکان ها لذت ببرید، از آنجا که اغلب مسافران برای بازدید از شهرهای شمالی کشور، به دلیل فاصله کم شهرهای شمالی با نواحی مرکزی ایران، نیاز به خرید بلیط هواپیما ندارند و اغلب با وسیله شخصی به صورت زمینی به شهرهای شمالی سفر می کنند از این رو تعداد گردشگران شهرهای شمالی ایران همیشه زیاد بوده است  بنابراین با ما در معرفی جاهای دیدنی تنکابن همراه باشید

شهرستان تنکابن یکی از زیباترین شهرهای استان مازندران است که در سراسر ایران و جهان آن را به سرزمینی با طبیعتی زیبا و چشم‌نواز و رویایی‌ترین مقصد گردشگری در شمال کشور می‌دانند..و بزرگترین شهر غرب استان مازندران محسوب می‌گردد.مردم این شهر به فارسی و گویشهای مازندرانی و گیلکی سخن می‌گویند.تنکابن مرکز منطقه محال ثلاث تنکابن در دوران قاجاریه بوده که در دوران پهلوی به نام شهسوار تغییر نام پیدا کرد و پس از انقلاب اسلامی دوباره با نام تنکابن شناخته می‌شود. در دوران صفویه به نام فیض خوانده می‌شده و پیش از آن به نام «دیلم خاصه» شناخته می‌شده است.در سفر به این شهر خاطره انگیز و جاذبه های گردشگری رویایی با ما همراه باشید.


جاهای دیدنی تنکابن

در مورد شهرت این شهرستان به «تنکابن» روایات متعددی وجود دارد. در کتاب سفرنامه‌ی مازندران و استرآباد که به تالیف «ظهیرالدین مرعشی» درآمده است، پسوند بُن را به معنای پایین بیان کرده است. بنابراین با استناد به این کتاب، تنکابن به معنای «زیر تنکا» یا «پایین تنکا» است.

برخی دیگر معتقدند که «تنکابن» یا «تنک آب بن» به محلی گفته می‌شود که جلگه‌ی ساحلی دریای کاسپین تنک یا اندک و کم می‌شود. در واقع «تنک آب بن» به «تنکابن» تغییر یافته است. جالب است بدانید که برخی دیگر از فلاسفه معتقدند که به دلیل وجود تابستان‌های شرجی که تحمل آن برای گردشگران و مسافران و حتی ساکنین این منطقه از کشور، بسیار طاقت‌فرسا و سخت است، و همچنین زمستان‌های سرد، این منطقه به «تنکابن» یعنی کاهنده‌ی جسم و تن که نشان‌دهنده‌ی سختی از «تن کاه بن» به «تنکابن» تغییر یافته، شهرت یافته است. «شهسوار»، «دیلم خاصه»، «رسولی محله» و «فیض» از نام‌هایی است که در گذشته در مورد این شهرستان به کار برده می‌شد. این شهرستان، هم بواسطه‌ی تاریخ کهن و هم به دلیل طبیعتی زیبا و فوق‌العاده یکی از زیباترین مقاصد گردشگری در استان مازندران و کشور است که سالانه میزبان جمع زیادی از مسافران و توریست‌های بسیاری از سراسر ایران و جهان است.

مکان های دیدنی تنکابن

غار آبی دانیال

در ۳۰ کیلومتری از شرق شهرستان تنکابن، پدیده‌ای طبیعی و بسیار زیبا قرار دارد که به «غار آبی دانیال» شهرت یافته است. این جاذبه‌ی زیبای گردشگری که پس از غار «قوری قلعه» واقع در پاوه‌ی کرمانشاه، دومین غار بزرگ رودخانه‌ای ایران است، در «سلمانشهر» و در ارتفاعاتی که به این منطقه‌ی زیبا مشرف است، واقع شده و می‌توان شباهت‌های بسیاری در این غار با غار شگفت‌انگیز «علیصدر» در استان همدان یافت.
آهک‌های آویزان شده از سقف غار آبی دانیال، قدمتی بالغ بر چند میلیون سال دارد.

درون غار می‌توان شاهد جریان آبی گوارا بود که همانند دمای خود غار، بسیار سرد است. درون غار، منظره‌ای بسیار دیدنی را می‌توان مشاهده کرد که بواسطه‌ی مواد آهکی آویزان شده از سقف، بوجود آمده است. پدیده‌ای بسیار زیبا که به نظر می‌رسد زمان ایجاد هر سانتیمتر از آن حدود ۱۰۰ سال به طول انجامیده است، نظر گردشگران را به محض ورود به خود جلب می‌کند.

آشنایی با مکان های دیدنی تنکابن

پارک ملی خشکه داران

در ۳۰ کیلومتری محور تنکابن به چالوس، در فاصله‌ی بین نشتارود و عباس‌آباد، منطقه‌ای حفاظت شده و بسیار دیدنی قرار دارد که فاصله‌ی آن با دریا تنها ۱۲۰ متر است. این منطقه‌ی حفاظت شده که به «پارک ملی خشکه داران» شهرت دارد، عنوان یگانه جنگل جلگه‌ای شمال ایران را به خود اختصاص داده است. جنگلی کاملا بکر که می‌توان آن را آخرین بازمانده از اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال کشور معرفی کرد که دارای وسعتی حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع است. در این منطقه می‌توان گونه‌های مختلفی از جانوران و گیاهان را مشاهده کرد. گیاهانی مانند توسکا از نوع کرک، انار، ممرز، بلوط، خرمندی، لرگ، ازگیل جنگلی و … و نیز گونه‌هایی از حیوانات وحشی مانند شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و همچنین پرندگانی مانند خاکستری، قره، غاز، مرغابی، اگوت بزرگ و کوچک و دار غاز باکلان، از جمله جاندارانی هستند که این منطقه را به عنوان زیستگاه خود برگزیدند. جالب است بدانید که در حاشیه‌ی این پارک زیبا می‌توان موزه‌ی تاریخی طبیعی را مشاهده کرد که نمونه‌ای جالب از مجموعه‌ی تاکسیدرمی از حیوانات وحشی در شمال ایران را برای گردشگران و محققان به نمایش گذاشته است.

آشنایی با مکان های دیدنی تنکابن
جاهای دیدنی تنکابن

جنگل دو هزار تنکابن

یکی از زیباترین و فوقالعاده‌ترین مناطق گردشگری و توریستی در شهرستان تنکابن، «جنگل دوهزار» این شهرستان است که قطعا می‌توان چشم‌اندازی بی‌نظیر را در آن مشاهده کرد. منطقه‌ای کوهستانی با چمنزارها، دره‌ی سرسبز و جنگل‌های مرتفع جلگه‌ای، امروزه به یکی از مقاصد گردشگری در کشور تبدیل شده است. همچنین برخورداری این ناحیه از اقلیم و آب و هوایی مناسب، باعث ایجاد مجموعه‌ی زیستی و طبیعی بی‌نظیری همچون جنگل‌ها، مراتع، یخچال‌های طبیعی، چمنزارها و قله‌های مرتفع شده است. و اما رودخانه‌ی خروشان دو هزار که از ارتفاعات الموت استان قزوین و تخت سلیمان سرچشمه گرفته است، منظره‌ای بسیار دیدنی و جذاب را بوجود آورده است که از دلایل اصلی حضور گردشگران در این منطقه از ایران، محسوب می‌شود.

مکان های دیدنی تنکابن
مکان های دیدنی تنکابن

چشمه آبگرم فلکده

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در شهرستان تنکابن استان مازندران، پدیده‌ی طبیعی با خاصیت درمانی است که به «چشمه آبگرم فلکده» شهرت یافته است. این جاذبه‌ی ارزشمند طبیعی در منطقه‌ای به همین نام و در دل جنگل‌های دوهزار شهرستان تنکابن قرار دارد. منطقه‌ی فلکده، به دلیل همین چشمه آبگرم که در دل جنگل و از زیر کلاهک صخره‌ای بیرون می‌تراود، شهرت قابل توجهی را کسب کرده است.
عدم وجود گوگرد و خاصیت شرب بودن آبگرم فلکده، از ویژگی‌های بارز این پدیده‌ی طبیعی است.

منظره‌ای که آبگرم از آن عبور می‌کند بسیار زیبا و تماشایی است که از جنگل سرسبز و باشکوه درختان کاج و سرو، تشکیل شده است. از ویژگی‌های این پدیده‌ی طبیعی، نداشتن گوگرد و شرب بودن آن است که با آب‌تنی در آن می‌توان در درمان برخی از بیماری‌ها مانند دردهای مفصلی، نتیجه‌ی مناسبی را شاهد بود.

تنکابن
تنکابن

روستای قلعه گردن تنکابن

از دیگر جاذبه‌های محبوب و دوست‌داشتنی شهرستان تنکابن، روستایی است بسیار زیبا، با اقلیمی مطبوع، طبیعتی بکر و فوق‌العاده و دیدنی‌های مجذوب‌کننده که قطعا گزینه‌ای مناسب برای مسافرت در ایام مختلف سال بویژه فصل بهار است. زیبایی روستای قلعه‌گردن تنکابن به اندازه‌ای است که لقب بهشت کوچک شمال ایران را از آن خود کرده است. منطقه‌ای بکر و مسحورکننده با منظره‌ای بسیار دیدنی و فوق‌العاده که به اعتقاد بسیاری از گردشگران، تمامی زیبایی‌های شمال را در خود گنجانده است.

مکان های دیدنی تنکابن
مکان های دیدنی تنکابن

پارک جنگلی چالدره تنکابن

پارکی زیبا با چشم‌اندازی منحصربه‌فرد در ۱۸ کیلومتری جاده تنکابن به جنگل دوهزار استان مازندران قرار دارد که به «پارک جنگلی چالدره» شهرت یافته است. این ناحیه از شمال کشور دارای مساحتی بالغ بر ۹۴ هکتار است و در نقطه‌ی اتصال دو رود دوهزار و سه‌هزار قرار گرفته است. در واقع چالدره، دره‌ای است عمیق و سرسبز که می‌توان با حضور در آن آرامشی وصف‌ناشدنی را تجربه کرد. به همین دلیل این پارک به چالدره شهرت یافته است. حضور انبوهی از درختان افرا و توسکا در کنار بوته‌های سرخس که در وسعت زیادی از منطقه به چشم می‌خورد و نیز کلبه‌های جنگلی با نمایی کاملا سنتی در کنار تسهیلات امروزی، بر زیبایی این منطقه افزوده است.

جاهای دیدنی تنکابن
جاهای دیدنی تنکابن

آبشار سنگ بن چشمه تنکابن

در منطقه‌ای مملو از درختان زیبا و سرسبز توسکا، افرا و بلوط، در جنوب غربی شهرستان تنکابن، در مسیر رودخانه‌ی دوهزار و کمی بعد از هلوکه و روستای عسل محله، یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی استان مازندران به چشم می‌خورد که از آن به نام «آبشار سنگ بن چشمه» تنکابن یاد می‌شود. آبشاری که با حضور در منطقه‌ای مملو از چشم‌اندازهای زیبا و خیره‌کننده، ناحیه‌ای بکر و دست‌نخورده و قرار گیری در مجاورت جنگل سوته‌چال، به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی در استان مازندران تبدیل شده است. بازدید از این منطقه بسیار جالب و سرشار از لحظاتی به یادماندنی خواهد بود.

آشنایی با مکان های دیدنی تنکابن
جاهای دیدنی تنکابن

پل چشمه کیله تنکابن

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان تنکابن، پلی است قدیمی که پروسه‌ی ساخت آن در سال ۱۳۰۹ شمسی با طراحی مهندسین کشورهای روسیه و آلمان شروع و تا سال ۱۳۱۱ هجری شمسی به اتمام رسید. این سازه‌ی ایران کهن دارای قدمتی برابر با دوران پهلوی اول است و به عنوان یکی از زیباترین پل‌های تاریخی کشور و نمادی از شهرستان تنکابن شناخته می‌شود. این پل قدیمی، در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده است. اثری که دارای طولی بالغ بر ۱۱۲ متر، عرضی حدود ۷ متر و ارتفاعی نزدیک به ۵ متر است و امروزه به یکی از جاذبه‌های تاریخی شهرستان تنکابن تبدیل شده است.

در شهرستان زیبای تنکابن، آثار تاریخی ارزشمند و دیدنی‌های طبیعی بسیاری وجود دارد که می‌توان به قله سیالان، آبشار فرهاد جوی، دشت دریاسر، شهر ساحلی نشتارود، عمارت شهرداری تنکابن، محوطه کورسر، محوطه گورستانی جارمت، بنای سنگی کوره سر، پل فلزی ولی آباد، پل قلعه گردن، حمام مَکرود، مسجد امیراسعد، خانه حاج خلیلی، روستای زیبای مازوبن، مرداب نشتارود و … اشاره کرد.

آشنایی با مکان های دیدنی تنکابن


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *