تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, قم

جاهای دیدنی جعفریه قم را بیشتر بشناسید 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی جعفریه قم

در این مقاله از معرفی مکان های دیدنی قم تصمیم گرفتیم تا شما را با جاهای دیدنی جعفریه که بعد از شهر قم دومین شهر پر جمعیت این استان می باشد آشنا کنیم.پس اگر تصمیم دارید به استان قم سفر کنید تا آخر این مقاله با مجله تاپ تراول همراه باشید .

مختصری درباره شهر قم بدانید:

یکی از کلان شهرها و دومین شهر مذهبی ایران پس از مشهد می باشد که در 140 کیلومتری جنوب تهران در کنار رودخانه قمرود و دشت قم واقع شده است که مرکز استان قم میباشد. این شهر در گذشته به دلیل قرار گرفتن در مسیر راه ابریشم دارای اهمیت ارتباطی بوده و اکثر ساکنین این شهر از دیگر شهرهای ایران مثل ( زنجان ، اراک و تبریز و… ) به این شهر مهاجرت کرده اند

بیشتر ساکنین این شهر مسلمان و شیعه هستند و تعدادی از اقلیت های دیدنی زرتستی و مسیحی نیز در قم ساکن هستند.به شهر قم لقب های مختلفی نسبت داده می شود که لقب های رسمی و مورد استفاده در رسانه های و همینطور شهرداری این شهر ( پایتخت مذهبی ایران و قطب فرهنگی ) است


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

از قم با عناوینی چون: حرم اهل بیت، شهر علم، استراحتگاه مؤمنین، دارالموحدین و شهر کریمهٔ اهل بیت و عُش آل محمد (آشیانه آل محمد) یاد می‌کنند.

این شهر مدفن فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعه و به‌طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلند پایهٔ شیعه بوده و بزرگ‌ترین حوزه علمیه ایران و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه‌ی ایران در این شهر قرار دارد. دبیرخانهٔ حوزه علمیه ایران نیز در این شهر واقع‌ است. اهمیت زیارتی این شهر در درجهٔ نخست مربوط به مرقد فاطمه معصومه بوده و سپس به دلیل وجود مزارهای متعدد علویان و نوادگان امامان و همین‌طور مسجد جمکران است. این شهر پس از مشهد دومین شهر زیارتی ایران است. جداشدن عتبات عالیات از ایران و پیوستن آن به امپراتوری عثمانی از یک سو و دور بودن مشهد از نواحی مرکزی ایران باعث شده که قم از دوره صفویه به بعد پذیرای زائران بیشتری باشد

قیام‌ ها و شورش‌ های پیاپی مردم قم باعث شده تا این شهر در طول تاریخ بارها توسط حاکمان و فرمانروایان ویران شده و از نو آباد شود.

 جعفریه قم

این شهر بخشهای زیادی از دیدنیهای  قم را دارد که مرکز بخش جعفرآباد ، که در سال ۱۳۷۵ با تصویب هیئت محترم وزیران به شهر تبدیل گشت و نام آن از گازران به جعفریه تغییر یافت و از سال ۱۳۷۷ اداره شهرداری در آن تأسیس شده است . این شهردر ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر قم واقع شده است.جمعیت این شهر حدوداً ۱۲هزار نفر می باشد که حدود چهار هزار نفر از این تعداد را مهاجرین افغانی تشکیل می دهند.
این شهر با حدود ۳۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت و ۴۰۰ هزار واحد دامی به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری استان مطرح میباشد و به علت نزدیکی آن به محور ساوه – سلفچگان از موقعیت ترانزیتی بالایی برخورداراست . همچنین از این نظر که استانهای غربی کشور از این محور به استان قم متصل می گردند و سالانه تعداد زیادی از مسافرین از این مسیر عبور می کنند، نگاه ویژه مسئوالن را می طلبد که این شهر را به قطب گردشگری استان تبدیل نماید؛ شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی آن هم، چنین اقتضایی را داراست .
مذهب مردم شهرشیعه جعفری بوده و زبان غالب شهر ، ترکی و فارسی می باشد . قدیمترین محله شهر ، محله یزدیها در پشت حمام می‌باشد.هم اکنون شهر جعفریه در موقعیت مناسب جهت سرمایه گذاری و شکوفایی اقتصادی قرار گرفته است

از جاهای دیدنی جعفریه میتوان به موارد زیر اشاره نمود که در ادامه بطور کامل درباره آنها توضیح خواهیم داد:

  • امامزاده سید سلیمان و امامزاده سید موسی
  • امامزاده یحیی قم
  • امامزاده طاهر (ع)
  • کوه نمک قم
  • کوه های گلستان جعفریه
  • کوه های زیبای اندیس جعفریه
  • پارک لاله جعفریه
  • پارک رفاهی و تفریحی سرو

امامزاده سید سلیمان و امامزاده سید موسی

امامزادگان سید سلیمان و امامزاده سید موسی هر دو امامزاده در یک مکان در نزدیکی روستای  الویر آباد از روستاهای بخش جعفرآباد که در ۵ کیلومتری شهر جعفریه واقع شده است مدفون می باشند که محل زیارت زائران ومسافران زیادی می باشند .

جاهای دیدنی جعفریه قم

امامزاده یحیی قم

امامزاده یحیی (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) می باشد که در روستای نورآباد بخش جعفرآباد مدفون می باشد که حدودا در ۷کیلومتری شهر جعفریه واقع شده است و زیارتگاه مسافران وزائرانی می باشد که قصد تردد  از محور قم به ساوه و بالعکس را دارند

جاهای دیدنی جعفریه قم

امامزاده طاهر (ع)

امامزاده طاهر (ع) در روستای طغرود۵  کیلومتری شهر جعفریه واقع شده است  نسب شریف امامزاده طاهر(ع) مدفون در روستای طغرود با سه واسطه به امام صادق(ع) منتهی می‌شود.
وی سیدی جلیل‌القدر، عظیم‌الشأن و بسیار بزرگوار بوده است، نخستین شخص از این خاندان که به قم مهاجرت کرده سیدحسین طواف است. حسن بن محمد بن حسن قمی درباره امامزاده طاهر(ع) می‌نویسد: ((سید حسین بن علی پدر امامزاده طاهر پس از عزیمت و سکونت در قم صاحب فرزندانی مانند محمد، علی، عبدالله، محسن، طاهر و جعفر شد.))

جاهای دیدنی جعفریه قم

کوه نمک قم

کوه نمک قم در ۲۰ کیلومتری جاده جعفریه به سمت قم  قرار گرفته که از زیباترین جاذبه های طبیعی استان قم می باشد  و  دریاچه کوچکی که اطراف آن را کوه ها و صخره ها فرا گرفته است زیبایی دوچندانی به منطقه بخشیده است ،  این دریاچه در نیمه دوم سال به دلیل حجم بالای تبخیر آب تبدیل به لایه ای قطور از نمک شده و در این روزها قطر نمک بسته شده بر روی این دریاچه به ارتفاع نیم متر نیز می رسد.
اشکال مختلف ، زیبا و منحصر به فردی در این کوه نمک به چشم می خورد که می تواند محلی برای جذب گردشگران و توریست باشد.

جاهای دیدنی جعفریه قم

کوه های گلستان جعفریه

روستای خوش آب و هوای گلستان  در ۱۲کیلومتری شهر جعفریه واقع شده است و این منطقه خوش آب و هوا دربهار و تابستان پذیرای مسافران و گردشگران زیادی می باشد و در پاییز و زمستان هم مورد توجه و استقبال کوهنوردان می باشد ؛ ارتفاع این کوه ها در بالاترین نقطه به ۱۸۷۵متر مربع می رسد.

جاهای دیدنی جعفریه قم

کوه های زیبای اندیس جعفریه

روستای اندیس  در ۲۰کیلومتری جعفریه به سمت ساوه واقع شده است و این منطقه خوش آب و هوا دربهار و تابستان پذیرای مسافران و گردشگران زیادی می باشد و در پاییز و زمستان هم مورد توجه و استقبال کوهنوردان می باشد.

جاهای دیدنی جعفریه قم

پارک لاله جعفریه

پارک لاله با مساحت ۷۰۰۰متر مربع در خیابان ۳۰متری لاله  و مجاورت گلزار شهدای شهر جعفریه واقع شده است و با دارا بودن امکانات بهداشتی ، فضای بازی کودکان و ست ورزشی بزرگسالان پذیرای مسافران و گردشگران زیادی می باشد.

پارک رفاهی و تفریحی سرو

این پارک در فضایی به مساحت ۳۳۰۰۰ متر مربع در بیرون از شهر جعفریه کنار جاده دولت آباد احداث شده است. هدف از احداث این پارک، افزایش سرانه فضای سبز شهر،خدمات رسانی بیشتر به مسافرین عبوری غرب به شرق کشور و ایجاد یک فضای فرهنگی شاد و تفریحی برای شهروندان محترم است .
معابرداخلی پارک با ۵۷۰۰ متر مربع کفپوش موزائیک اجرا شده است. آبنماهای مکانیزه این پارک فضای مفرح و زیبایی را در محوطه پارک ایجاد کرده است که هر بیننده ای را به گذراندن لحظاتی هر چند اندک در این پارکدعوت می کند. ازخدمات رفاهی این پارک می توان به نمازخانه مردانه و زنانه و سرویس های بهداشتی مستقر مردانه و زنانه و آلاچیق ها و آبخوریهای پیش ساخته  اشاره کرد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *