تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آذربایجان شرقی

جاهای دیدنی هشترود | آذربایجان شرقی 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

جاهای دیدنی هشترود

در این مقاله از مجله سفر و گردشگری تاپ تراول شما را با جاهای دیدنی هشترود که یکی از شهرستان های واقع در استان آذربایجان شرقی می باشد آشنا خواهیم کرد. پس اگر برنامه سفر به استان آذربایجان شرقی را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مختصری درباره شهرستان هشترود بدانید :

شهرستان هشترود یکی از شهرستان های واقع در استان آذربایجان شرقی می باشد که در جنوب شرقی شهر تبریز و در فاصله 120 کیلومتری از آن قرار دارد . نام هشترود به دلیل جریان هشت رودخانه قرانقو ، آیدوغموش، آجی ‌چای، قلعه‌ چای، قوری‌ چای، لیلان‌ چای، اجیرلو و قره ‌قیه می‌باشد که از این شهرستان می‌ گذشتند. شغل اکثر مردم این شهرستان به دلیل حاصلخیز بودن زمین کشاورزی می باشد که نقش مهمی در تولید محصولات کشاورزی در استان آذربایجان شرقی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با جاهای دیدنی هشترود آشنا شوید


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

قلعه آژدهاک یا قلعه ضحاک ( زهاک ) یا فانا سپا

قدمت تاریخی این قلعه بیش از ۲۰۰۰ سال در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی در ایران واقع شده‌ است. نام محلی این مکان تاریخی نارین قالا است.

تاریخ قلعه ضحاک به دوره اشکانیان (پارت) و ساسانیان باز می‌گردد و در تاریخ نام ‌های گوناگونی از جمله قلعه ضحاک، دژ اژدهاک، قیز قلعه ‌سی، داش قلعه‌ سی، باروآس، رویی ‌دژ و قلعه گویی یاد شده ‌است.از نحوه استفاده از این قلعه در دوران اشکانی و همچنین دوران پس از اسلام، اطلاعی در دست نیست. در واقع این قلعه نیز همانند قلعه‌های موسوم به قلعه دختر است که نمونه٬هایی از آن را در فیروزآباد و همچنین ارگ بم می‌توان یافت؛ و این قلعه ممکن است نمونه‌ای از معبد آناهیتا باشد.

جاهای دیدنی هشترود

مسجد جامع هشترود

این مسجد، اولین مسجد احداثی این شهر در دوره قاجاریه موسوم به ‘مسجد عالیجاه’ بوده و از آثار ملی ایران و از مراکز تاریخی آذربایجان شرقی است.
در این مسجد سنگ نوشته ای مشتمل بر تاریخ بنا و بنیان گذار آن به صورت کتیبه ای از جنس مرمر با این مضمون ‘ این مسجد عالیجاه در عهد سلطان زمان و شاهنشاه دوران محمد شاه قاجار به دست اسکندرخان ابن مرحمت ابن محمد صادق غفران پناه به تاریخ ۱۲۵۹ هجری قمری تاسیس شده است.’ نقش بسته و بر بالای محراب منبر نصب شده است.
نمای اولیه و قدیمی مسجد در قسمت بیرونی ( جنوبی ) در گذر زمان تغییر نسبی پیدا کرده و در ساخت این مسجد به جای ملات، آهک را با زرده تخم مرغ مخلوط کرده و برای استحکام بنا بکار برده اند.
اهتمام در بنای مسجد به حدی بوده که ستون های سنگی این مسجد را با گاوآهن و گاومیش از شهر خوی و سلماس به این منطقه حمل کرده اند.

جاهای دیدنی هشترود

بقعه شیخ بایزید بسطامی هشترود

در 10 کیلومتری غرب شهرستان هشترود در روستائی بنام عزیز کندی بقعه ای هشت ضلعی در پایین جاده ( اتوبان در حال احداث زنجان تبریز ) ساختمان قدیمی نمایان است که اهالی محل به آن مقبره شیخ با یزید بسطامی می گویند . این ساختمان در ضلع غربی روستا و متصل به آن روستا واقع گردیده , دارای پلان 8 ضلعی با قطر داخلی 5/4 متر و قطر خارجی 5/6 متری بوده و طول هر ضلع آن را خا رج 247 سانتیمتر و دارای گنبد و تزئینات داخلی از گچ کاری و در خارج بنا با نمای آجری که بنظر می رسد در دوره های بعدی بازسازی شده است و به لحاظ عدم اتصال آجر های نما به بدنه اصلی در اثر مرور زمان از بدنه جدا گردیده و قسمتهای عمده آن فروریخته است. بنیان برج بر روی شش ردیف سنگ تراش منظم به ابعاد 26×32 سانتیمتر استوار گشته که برروی هم دو متر از اره سنگی را تشکیل می دهد.

جاهای دیدنی هشترود

تالاب یانیق

تالاب زیبای یانیق از مکان‌های طبیعی و بکر شهرستان هشترود است و از دو‌ بخش یانیق بزرگ و یانیق کوچک با فاصله ۱۵۰۰ متری از هم تشکیل شده است و یکی از این تالاب‌ها برای مصرف و آبیاری زمین‌های اطراف مورد استفاده قرار می‌گیرد. درخت بید و نی تنها گیاهانی‌اند که در محیط تالاب وجود دارند. تالاب یانیق ماهی ندارد اما زیستگاه مناسبی برای اردک سرسفید است.

جاهای دیدنی هشترود

رودخانه آیدوغموش چای

رودخانه آیدوغموش‌ چای شناخته‌شده ‌ترین رود و از جاهای دیدنی هشترودمی باشد . این رود زیبا در مسیر خود روستاهای بابونه، قزلجه تاوا و حیدرآباد را سیراب می‌کند و به رودخانه میانه‌ چای در شهر میانه می‌رسد و هر دو به رودخانه قزل‌ اوزن می‌ریزند. اطراف رودخانه و ساحلش مکان مناسبی برای پیک‌نیک و استراحت گردشگران است.

جاهای دیدنی هشترود


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *