تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
راهنمای سفر, روسیه

آشنایی با حمل و نقل عمومی مسکو 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

حمل و نقل عمومی مسکو 

حمل و نقل عمومی مسکو : مسکو پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر و واحد فدرالی روسیه است. این شهر با جمعیتی بیش از ۱۳ میلیون نفر، بزرگترین شهر در قاره اروپا و یازدهمین شهر پرجمعیت جهان است.یکی از راه های داشتن سفرهای ارزان استفاده از حمل و نقل عمومی شهری است که مسکو یکی از شهرهای پرجمعیت جهان است که داری حمل و نقل عمومی ارزان و منظم است که شما میتوانید ساعت خود را با مترو مسکو هماهنگ کنید چون بسیار منظم است و حتی یه دقیقه هم تاخیر نداره و سر وقت خود به مفصد میرسد.شاید یکی از دلایلی که مسکو در طول سال تعداد زیادی گردشگر از سراسر جهان به خود جذب می کند.

حمل و نقل عمومی مسکو
حمل و نقل عمومی مسکو

حمل و نقل عمومی در مسکو نسبتا ارزان است و به راحتی می‌توان با استفاده از مترو، اتوبوس، تراموا و تاکسی به هر جا که خواست سفر کرد و باید گفت که راحت‌ترین و رایج‌ترین این وسایل مترو است. ساعت کار وسایل نقلیه عمومی از ۵:۳۰ صبح آغاز می‌شود و تا ۱ بامداد ادامه دارد. ایستگاه‌های اتوبوس دارای علامت A، اتوبوس برقی دارای علامت T، و تراموا دارای علامت Tp است. مینی‌بوس‌های کوچک هم در همه جا پیدا می‌شوند. شرکت Yandex دارای اپلیکیشن مخصوص حمل و نقل است که برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS قابل دسترس هستند. با استفاده از آن‌ می‌توانید به صورت زنده از موقعیت مکانی‌ اتوبوس‌ها، اتوبوس‌های برقی و تراموا مطلع شوید.

مقالات بیشتر بخوانید :

متروی ، مسکو

با اینکه هیچ علامت انگلیسی در رابطه با متروها وجود ندارد اما استفاده از آن‌ها کار راحتی است. متروی مسکو به قدری زیبا است که بیشتر شبیه به موزه است. یکی از دلایل این تزئینات آن است که در آغاز این مکان را به عنوان پناهگاه مردم در زمان جنگ بنا کردند. در نتیجه برای قابل تحمل بودن و ادامه زندگی کمونیستی آن را زیبا ساختند.

آشنایی با حمل و نقل عمومی مسکو
حمل و نقل عمومی مسکو
آشنایی با حمل و نقل عمومی مسکو
حمل و نقل عمومی مسکو

سال ۱۹۳۵، وقتی که متروی مسکو راه‌اندازی شد، این سیستم زیرزمینی فقط ۱۱ ایستگاه داشت و ۲۸۵ هزار نفر را به مقصدهای خود می‌رساند. اما، امروز، شبکه متروی مسکو شامل ۲۰۶ ایستگاه است و روزانه ۹ میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

همانطور که از نقشه پیدا است هر مقصد رنگ خاص خود را دارد. ورودی هر مترو با رنگ قرمز و حرف M نشان داده می‌شود. همانطور که گفته شد ساعت کار وسایل از ۵:۳۰ صبح تا ۱ بامداد ادامه دارد و معمولا آخرین قطار در هر خطی مسیر خود را در ساعت ۰۰:۵۰ آغاز می‌کند. در ساعت شلوغی شهر (۸ تا ۹ صبح و ۵ عصر تا ۹ شب) مترو نیز بیش از حد شلوغ می‌شود پس توصیه می‌کنیم در این ساعات از استفاده از مترو خودداری کنید.

برخی ایستگاه‌ها ظواهر و سنت‌های بسیار جالبی دارند برای مثال زمانی که وارد ایستگاه مترو Ploschad Revolutsii می‌شوید مجسمه‌های برنزی از انسان‌هایی را می‌بینید که یادآور انقلاب کمونیستی هستند. بسیاری از مردم بر این باورند که لمس کردن این مجسمه‌ها برایشان خوش‌شانسی می‌آورد.

بهای بلیت مترو برای یک سفر ۲۸ روبل(۱۵۵۰ تومان) است که تا هر زمان که داخل مترو باشید می‌توانید از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید با خرید یک بلیت برای ۵، ۱۰ یا ۲۰ سفر در هزینه صرفه‌جویی کنید.

اتوبوس

اتوبوس بعد از مترو رایج‌ترین و محبوب‌ترین وسیله نقلیه عمومی در  مسکو به شمار می‌رود. اتوبوس‌ها را اولین بار قبل از انقلاب ۱۹۱۷ وارد شهر کردند و امروزه ۱۸ ترمینال اتوبوسرانی در مسکو وجود دارد که روزانه هزاران جاده را طی می‌کنند. برای مقصدهای داخل یا خارج از شهر می‌توانید از این اتوبوس‌ها استفاده کنید. هزینه یک سفر ۲۸ روبل (۱۵۵۰ تومان) تمام می‌شود. بلیت اتوبوس را می‌توانید از خود راننده، ایستگاه‌های اتوبوس یا کیوسک‌های نزدیک ایستگاه اتوبوس تهیه کنید.

آشنایی با حمل و نقل عمومی مسکو
حمل و نقل عمومی مسکو

اتوبوس برقی

مسکو دارای بزرگ‌ترین شبکه اتوبوس برقی در دنیا است. با وجود این که اتوبوس‌های برقی‌ وسایل نقلیه‌ای آرام‌ و دلپذیر هستند اما به خاطر ترافیک، پارک نادرست و نابه‌جای ماشین‌ها یا تصادفات آن‌ها ممکن است توقف‌های طولانی‌ مدتی طی مسیر داشته باشند. در نتیجه بسیار کند هستند. هزینه بلیت اتوبوس‌های برقی مانند اتوبوس‌های معمولی ۲۸ روبل (۱۵۵۰ تومان) است و آن‌ها از راننده، ایستگاه مترو و کیوسک‌های نزدیک ایستگاه می‌توان تهیه کرد.

آشنایی با حمل و نقل عمومی مسکو
حمل و نقل عمومی مسکو

تراموا

تراموای مسکو که از سال ۱۸۹۹ افتتاح شد امروزه شبکه گسترده‌ای در سطح شهر دارد. جدیدترین خط در سال ۱۹۸۴ ساخته شد. با اینکه که بیشتر خطوط اصلی ترامواها گرفته شده و تنها ۵ درصد رفت‌و آمدها از طریق آن صورت می‌گیرد اما همچنان در برخی بخش‌ها (بخصوص فواصل بین ایستگاه‌های مترو) نقش مهمی را ایفا می کنند. قیمت و مکان تهیه بلیت ترامواها نیز مانند اتوبوس‌ها است.

آشنایی با حمل و نقل عمومی مسکو
حمل و نقل عمومی مسکو

مینی‌بوس

مینی‌بوس‌ها وسایل نقلیه سریعی هستند و توصیه می‌شود گردشگران ترجیحا از مینی‌بوس‌هایی که خطوط آبی روی سقف دارند استفاده کنند. این مینی‌بوس‌ها برخلاف مینی‌بوس‌های عادی سر ایستگاه توقف می‌کنند و از بلیت‌های وسایل نقلیه عمومی برای آن‌ها می‌توان استفاده کرد. مینی‌بوس‌های عادی را در هرجای شهر (غیر از ایستگاه‌ها) می‌توان یافت و با تکان دادن دست متوقف کرد. این وسایل ۱۵ تا ۲۰ نفر مسافر را در خود جای می‌دهند و هر مسافر هر جا که بخواهد می‌تواند پیاده شود، تنها باید راننده را با یک فریاد آن هم به زبان روسی آگاه کند زیرا رانندگان معمولا زبان‌های خارجی را بلد نیستند. می‌توانید برای توقف از جمله Ostanovite pozhaluista به معنای لطفا بایستید استفاده کنید. هزینه هر مقصد ۵۰ روبل است و باید آن را حین سوار شدن مستقیما به راننده بپردازید.

راهنمای سفر به روسیه
حمل و نقل عمومی مسکو

تاکسی

در روسیه از هر اتومبیلی می‌توان به عنوان تاکسی استفاده کرد. افرادی هم که ماشین شخصی دارند (تاکسی نیستند) نیز مسافرکشی می‌کنند. بهتر است پیش از سوار شدن از قیمت تاکسی آگاه شوید زیرا زمانی که متوجه می‌شوند شما خارجی هستید سعی دارند تا مبلغ بیشتری را از شما دریافت کنند، بنابراین تعارف نکنید و تخفیف بگیرید. بهتر آن است پیش از تاکسی گرفتن قیمت‌ها را از محلی‌ها بپرسید.

استفاده از تاکسی نسبت به بقیه وسایل امن‌تر و ارزان‌تر است اما تعداد کمی از آن‌ها را در تمام خیابان‌ها می‌بینید. تاکسی‌ها را از رنگ زرد و علامت شطرنجی روی سقفشان می‌توان تشخیص داد. معمولا به ازای هر کیلومتر ۱۰ روبل (البته مسیرهای داخل شهر) می‌گیرند.

دیدنی های روسیه
حمل و نقل عمومی مسکو

اجاره اتومبیل

اجاره اتومبیل جایگزین خوبی برای تاکسی است. برای مثال کرایه تاکسی از فرودگاه مسکو ۷۰ دلار (۲۶۹ هزارتومان) است در صورتی که کرایه یک اتومبیل اجاره‌ای برای ۳ روز ۵۰ دلار(۱۹۲هزار تومان) است. اگر اتومبیل را برای زمان بیشتری اجاره کنید کرایه آن کمتر می‌شود. در این صورت حتما بیمه بگیرید زیرا با وجود اوضاع رانندگی در مسکو (مانند ایتالیا، یونان و کارائیب) ارزشش را دارد. برای آگاهی از قیمت تاکسی‌های اجاره‌ای می‌توانید از این سایت کمک بگیرید. ارزان‌ترین اپراتور Eleks-Polus نام دارد (روزی ۲۰ تا ۳۰ دلار)(۷۷ هزار تومان تا ۱۱۵ هزار تومان) اما در فرودگاه دفتر ندارند و به زبان انگلیسی نیز مسلط نیستند.

دوچرخه و اسکوتر

هیچ خط عبور خاصی برای دوچرخه در مسکو وجود ندارد و حتی رها کردن آن‌ها حتی بوسیله قفل در خیابان کار ایمن و امنی نیست. با این وجود چند سرویس اجاره دوچرخه در سطح شهر وجود دارد. همچنین در تابستان اسکوترها محبوبیت بسیاری پیدا می‌کنند. مسکو مکان چندان مناسبی برای گشتن با اسکوتر نیست اما با این وجود تفریح خوبی است.

بلیت

بلیت‌های ۱ یا ۲ سفره را می‌توانید از تمام باجه‌های بلیت‌فروشی سراسر شهر تهیه کنید که قیمت آن‌ها  (بسته به نوع) از ۵۵ تا ۱۱۰ روبل (۳۰۰۰ تومان تا ۶۰۰۰ تومان) متغیر است. حتی می‌توانید از خود راننده‌ها (تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی) نیز بلیت بخرید که بابت هر بلیت ۵۵ روبل (۳۰۰۰تومان) باید هزینه کنید. همچنین از کارت Troyka نیز می‌توانید برای تمام وسایل نقلیه استفاده کنید که بسیار به صرفه است. مبلغ درون این کارت را هر زمان که خالی شد می‌توان شارژ کرد.


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *