تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
رشت

خیابان گلسار، از خیابان های لوکس در شهر رشت 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

در طول سفرتان به رشت، حتماً نام خیابان گلسار را شنیده‌اید. گلسار تنها یک خیابان به‌ حساب نمی‌آید و از آن به‌عنوان یک شهرک و محله بزرگ یاد می‌شود ک در منطقه یک رشت واقع شده است. در خیابان گلسار شما می‌توانید از شناخته‌ شده‌ ترین رستوران‌ ها، کافه‌ ها، فروشگاه‌ ها، ادارات‌ کل، سازمان‌ ها و همچنین نمایندگی‌ برندهای برتر همچون درسا، سفیر، هاکوپیان و… دیدن کنید. در خیابان گلسار رشت، جنب‌وجوش شبانه برقرار بوده و شما همواره می‌توانید در این خیابان شهروندانی را ببینید که به تفریح، خرید و رستوران‌ گردی مشغول هستند. در این محله مجسمه اسب ماهی را نیز مشاهده می‌کنید که نصب آن چهل سال پیش انجام گرفته و یک نماد به‌حساب می‌آید.

 محله گلسار رشت

گلسار رشت تنها اشاره به یک خیابان ندارد؛ بلکه می‌توان آن را یک شهرک و محله بزرگ  واقع در منطقه یک رشت دانست. این محله، بالا شهر بوده و اشخاص مرفه در این مکان سکونت دارند. جمعیت مرفه زیادی در این مرحله متمرکز شده‌اند و شما در این محدوده به امکانات زیاد، هتل‌ها و رستوران‌های مدرن به‌خوبی دسترسی دارید. شما می‌توانید در این خیابان زندگی شبانه را تجربه کنید و به گشت‌وگذار بپردازید. منطقه گلسار رشت در واقع شامل بلوار سمیه، توحید، گیلان، دیلمان، خیابان نواب و خیابان معین می‌شود.

 چهارراه گلسار در واقع شناخته‌شده‌ترین قسمت این محله به حساب می‌آید‌ که در محدوده آن میدان شهرداری، خیابان تختی و بوستان ملت دیده می‌شود. در گذشته در این بخش یک شالیزار بزرگ به‌چشم می‌خورده که افراد نسبت به آن توجهی نشان نمی‌دادند؛ اما از اواخر دهه چهل دیگر خانه‌های ویلایی نیز در این مکان شروع به ساخته شدن کردند. پس از گذشت چند سال نیز شهرداری نتیجه گرفت که اقدام به ساخت شهرک گلسار در این منطقه کند. در گذشته، این منطقه شهرک بوسار نامیده می‌شد و اکنون همچون گذشته شالیزار قدیمی دیده نمی‌شود و این منطقه به داشتن فروشگاه‌های گران‌ قیمت، ویلاهای لاکچری و کافه و رستوران‌های عالی شناخته می‌شود.

خیابان گلسار

موقعیت گلسار رشت

منطقه گلسار در واقع در قسمت شمالی شهر رشت و در محدوده یک شهرداری واقع شده است. این منطقه از چهار طرف راهی به بیرون داشته و از جنوب به سمت بلوار و میدان انصاری، از طرف غرب به رودخانه زرجوب، از سمت شمال به بخش شمالی شهر در منطقه پستک و از سمت شرق به محله دیلمان دسترسی دارد. از جمله خیابان‌های اصلی این منطقه می‌توان به بلوار گلسار، بلوار گیلان، بلوار سمیه، بلوار توحید و بلوار اصفهان اشاره کرد.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

طراحی و ساخت محله گلسار به‌ نسبت بیشتر محله‌های رشت که به ‌صورت متراکم و گاها نامنظم ساخته شده‌اند، ساختار بهتری دارد. در صورتی که از این منطقه بگذرید و از محله‌های کناری منطقه گلسار عبور کنید، بی‌شک متوجه تفاوت آن‌ها در ساختار خواهید شد. برای اینکه تعداد چهارراه‌ها و تقاطع‌ها کمتر شود، طراحی بعضی از خیابان‌ها به شکل حلقه‌ای انجام گرفته؛ به‌گونه‌ای که با آغاز از یک نقطه و امتداد مسیر، بدون اینکه دور بزنید، به نقطه قبلی برخواهید گشت.

در گذار زمان، گلسار محبوبیت زیادی پیدا کرد و جمعیت و سرمایه روانه این مسیر شد. همچنین امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری نیز مهیا گردید؛ از این رو، قیمت زمین و ملک افزایش زیادی پیدا کرد؛ به‌ شکلی که گران‌ترین و لاکچری‌ترین ساختمان‌ها و خانه‌های رشت در این محدوده به‌چشم می‌خورند.

تاریخچه محله گلسار رشت

شهرکی تحت عنوان گلسار در تاریخ تیرماه سال ۱۳۵۱ به دست غلامرضا عون جزایری پا به عرصه وجود گذاشت. تراکم شهری رشت بالا بوده و در کوچه‌های باریک محلات قدیمی آن، می‌توانید فشردگی بافت شهری را به ‌خوبی مشاهده کنید. شهروندان رشت از طرح شهرک جدید بسیار استقبال کردند. اسدالله رشیدیان در واقع تحت عنوان سرمایه‌گذار و دکتر علی‌آبادی تحت عنوان طراح فعالیت داشتند.

 تغییر نام شهرک بوسار درست به دو ماه بعد در تاریخ شهریور 1352 طی یک فراخوان عمومی انجام گرفت و از آن به‌عنوان گلسار یاد شد. طراحی آن نخست برای اسکان ۱۵۰۰۰ نفر صورت گرفت و شاهد ساخت بیش از ۳۲۰۰ خانه ویلایی و آپارتمان در این شهرک بودیم. مجتمع آپارتمانی کاکتوس در واقع به‌ عنوان نخستین مجتمع مسکونی شناخته می‌شود که تا پیش از سال ۱۳۵۷ ساخت آن صورت گرفت‌. در آن زمان، کاشت چنارهایی در دو سمت خیابان‌های گلسار انجام گرفت که امروزه به درختان تنومند بلندی تغییر یافته‌اند.

خیابان گلساردیدنی های محله گلسار رشت

در منطقه گلسار مکان‌های دیدنی بسیاری به‌چشم می‌خورند. از جمله اصلی‌ترین آن‌ها از نظر تاریخی می‌توان به مسجمه معروف اسب ماهی اشاره کرد که نصب آن در بخش نخستین بلوار گلسار، در میدان شهید انصاری انجام گرفته است. ساخت این مجسمه به سال ۱۳۵۹ بازمی‌گردد که به دست یک مجسمه‌ساز رشتی انجام گرفته و نمادهای آن از اساطیر یونانی منشا می‌گیرد.

از دیگر جاذبه‌های شگفت‌انگیز منطقه گلسار می‌توان به پارک توحید اشاره کرد که محل قرارگیری آن، بلوار توحید است. ساخت این پارک نخست در حد فاصل میان پل توحید و بلوار اردشیری انجام گرفت؛ اما به ‌تازگی در بخش شمال پل توحید، در ادامه کرانه شرقی رودخانه زردچوب، موازی با مسیر شاهد ادامه یافتن آن بودیم. شما در مسیر پیاده‌روی پارک توحید می‌توانید به گردش و ورزش بپردازید.

از بلندترین ساختمان‌های تجاری منطقه گلسار نیز می‌توان به برج گلسار اشاره کرد که محل قرارگیری آن تقاطع بلوار گیلان و بلوار توحید است. این برج دارای دوازده طبقه، دو طبقه پارکینگ، شش طبقه بازارچه تجاری، یک طبقه اختصاصی کافی‌شاپ، یک طبقه ورزشی، یک طبقه فود کورت و یک طبقه رستوران بوده و واحدهای تجاری این برج همچنان به‌ فروش می‌رسند. در این برج، جدای از اینکه چند طبقه به فروشگاه‌های لوکس و واحدهای اداری اختصاص داده شده است، چند کافه و رستوران به‌همراه چشم‌اندازی دل‌انگیز به‌چشم می‌خورد و شما می‌توانید از چشم‌انداز آن لذت ببرید.‌

مجسمه معروف خیابان گلسار

اگر در میدان گلسار نگاهی به اطراف بیندازید، متوجه مجسمه اسب ماهی می‌شوید که نصب آن چهل سال پیش انجام گرفته است. این مجسمه در واقع از باورهای مردم گیلان نشات می‌گیرد و گیلانی‌ها براین باور هستند که اسب به‌عنوان نمادی از کار و ماهی به‌عنوان نمادی از زایش شناخته می‌شود؛ از این رو، ساخت این مجسمه به صورت اسب ماهی انجام گرفته است. گیلانی‌ها به‌اندازه‌ای به این مجسمه اهمیت می‌دهند که به‌ تازگی آن را در لیست آثار ملی جای داده‌اند.

لذت خرید در گلسار رشت

در منطقه گلسار رشت، بوتیک، مراکز خرید بزرگ و مدرن بسیاری به‌ چشم می‌خورند. اغلب این فروشگاه‌ها دارای شعبه‌های رسمی برندهای شناخته ‌شده و معتبر پوشاک و کفش بوده؛ برای نمونه، مرکز خرید گلسار در اصل شش طبقه دارد و مدل‌های مختلف لباس‌های مدرن و باکیفیت را می‌توانید در این مکان بیابید. علاوه‌بر آن، برندهایی همچون پیرکاردین و جین وست نیز در این محدوده فعالیت دارند. شما در این مراکز خرید می‌توانید برندهای دارای اعتبار ایرانی همانند تن‌درست، ماسین، تی‌تی، هاکوپیان و چرم درسا را نیز با شعب رسمی آن بیابید. موارد زیر، اشاره به فروشگاه‌های مشهور منطقه گلسار دارد.

 • برند دلسی، واقع در خیابان گلسار
 • برند ایکات
 • برند کت‌وشلوار گراد
 • فروشگاه پوشاک ورزشی بالنو
 • برند پوشاک بنتون
 • برند آدیداس
 • فروشگاه نوین چرم
 • برند لگو
 • برند دنیلی
 • برند ایکیا

خیابان گلساررستوران های محله گلسار

اغلب رستوران‌های شناخته شده شهر رشت در محدوده گلسار قرار گرفته‌اند. از جمله محبوب‌ترین رستوران‌ها رشت می‌توان به شورکولی اشاره کرد. در ابتدای بلوار توحید شما می‌توانید همین رستوران را مشاهده نمایید. پخت غذاهای محلی گیلانی در بالاترین کیفیت براساس دستورپخت اصلی آن‌ها در این رستوران انجام می‌گیرد. مدتی بوده که شاهد اضافه شدن صبحانه محلی به منوی این رستوران نیز هستیم. همچنین در این منطقه راه‌اندازی یک کافه تحت عنوان کافه کولی در بلوار دیلمان به‌ شکل مستقیم انجام گرفته است.

از دیگر رستوران‌های معروف این منطقه می‌توان به مجموعه رستورانی تحت عنوان رازقی اشاره کرد که تعداد شعبه‌های آن به سه عدد می‌رسد و دارای نام‌های پیزریا، رستوران رازقی و رازقی اکسپرس هستند. شما در همه ساعت روز و برای صرف همه وعده‌های غذایی می‌توانید به منطقه گلسار و شهر رشت سر بزنید و از طعم بی‌نظیر غذاهای ایرانی، محلی، بین‌المللی و فست‌فود لذت ببرید. غذاهای این مجموعه از نظر کیفیتی در سطح بالایی قرار می‌گیرند و رازقی در گذشت زمان در لیست شناخته‌شده‌ترین رستوران‌های رشت جای گرفت. موسیقی زنده نیز در این مکان پخش می‌شود.

رستوران آرتیست رشت

یکی از رستوران‌های پرطرفدار رشت را می‌توان رستوران آرتیست دانست که در طبقه نهم برج گلسار قرار گرفته است. دکوراسیون این رستوران بسیار لاکچری به‌نظر می‌رسد و بی‌شک شما از دیدن چشم‌انداز زیبای آن لذت خواهید برد. شما می‌توانید همه وعده‌های غذایی خود را در این رستوران میل نمایید. غذاهای موجود در این رستوران به سبک بین‌المللی پخت می‌شوند و در این رستوران، شاهد ارائه وعده صبحانه به‌ شکل بوفه سلف سرویس هستیم.

در خیابان استاد معین رستوران بزرگی تحت عنوان گیلانه دیده می‌شود که منطقه گلسار قرار دارد. در این رستوران، منوی بی‌نظیری از غذاهای ایرانی، محلی و مدل‌های مختلف کباب پیش‌روی شما گذاشته می‌شود. همچنین کافه‌های بزرگ و کوچک بسیاری نیز به ‌چشم می‌خورند که هریک طرفداران خاص خود را دارد. کافه‌های کافه دوک در بلوار سمیه، پائول لانژ در برج گلسار و کافه کتاب اردیبهشت در بلوار گلسار در لیست شناخته‌شده‌ترین کافه‌های این منطقه جای دارند.

کافه های گلسار

جوانان رشتی و توریست‌های خارجی علاقه زیادی نسبت به کافه‌های گلسار نشان می‌دهند. در اغلب عصرها و شب‌ها شما جمعیت زیادی را در این کافه مشاهده خواهید کرد. کافه‌های شناخته شده گلسار رشت شامل کافه دوک، دیروز و امروز، ری‌را، اتاق روشن، کمپ، پاییز، آرتیس، کافه اتاق روشن و بابک می‌شوند. اگر به دنبال پاتوق نویسندگان و هنرمندهای شهر می‌گردید، کافی است که سری به کافه کتاب اردیبهشت بزنید. در این کافه، این فرصت برای شما مهیا است که در خلوت خود به مطالعه کتاب بپردازید. این کافه گزینه مناسبی برای برگزاری جشن تولد و دورهمی نیز به‌حساب می‌آید.

خیابان گلسارگشتن در پارک های محله گلسار پس از خرید

پس از اینکه در مرکز خرید و فروشگاه‌ها گشت زدید و غذاهای شمالی را امتحان کردید، نوبت به قدم زدن در پارک‌های گلسار رشت می‌رسد. پارک‌های گلسار رشت در واقع شامل گلباغ نماز، توحید و گل پارک می‌شوند. در صورتی که به هنگام صبح به این پارک‌ها بروید، با ورزشکاران زیادی مواجه خواهید شد. در زمان عصر نیز بچه‌ها در پارک مشغول به بازی می‌شوند. پارک گلباغ رشت در لیست معروف‌ترین پارک‌های رشت جای دارد.

‌پیاده روی و عکاسی در گلسار رشت

خیابان گلسار را می‌توان یکی از مقاصد جذاب برای عکاسی در رشد دانشت. بیشتر گردشگران اهل سفر و بلاگرها در این لوکیشن عکس‌های خود را به ثبت رسانده‌اند. پس از خیابان گلسار بهتر است به سراغ میدان شهرداری پرطرفدار این شهر بروید. ساختمان شهرداری جلا و شکوه خاصی داشته و در صورت تمایل برای عکاسی، بی‌شک می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری را به ثبت برسانید.

مراکز دولتی گلسار رشت

منطقه گلسار رشت در واقع مکانی پرتردد و محبوب رشت به حساب می‌آید که مراکز دولتی بسیاری در این محدوده قرار گرفته است. همین موارد سبب معروفیت و شلوغی این محله شده و قیمت خانه‌های آن گران شده است. از جمله مراکز دولتی موجود در محله گلسار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • هواپیمایی ملی ایران
 • سازمان بازرسی کشور
 • سازمان حسابرسی کشور
 • سازمان فنی حرفه‌ای
 • اداره امور شعب بانک ملت
 • اداره امور شعب بانک ملی استان گیلان
 • اداره کل پست استان گیلان
 • سازمان حمل‌ونقل پایانه‌های استان
 • شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی
 • سازمان مسکن و شهرسازی
 • سازمان کار و امور اجتماعی
 • اداره کل مخابرات استان

سخن پایانی

از جمله محله‌ های لوکس رشت می‌ توان به گلسار اشاره کرد. در زمان قدیم گلسار یک شالیزار به ‌شمار می‌رفته؛ اما امروزه شاهد خانه‌های ویلایی با متراژ بالا در این منطقه هستیم که قیمت بالایی نیز دارند. مجسمه اسب ماهی موجود در این منطقه اشاره به نماد و باورهای قدیمی مردم دارد که آن را نماد کار و زایش می‌دانند. همچنین این مجسمه در لیست آثار ملی جای گرفته است. در محله گلسار رشت، مرکز خرید، رستوران، پارک، کافه و مراکز دولتی وجود داشته و شما پس از گشت‌وگذار در مراکز خرید آن می‌توانید به استراحت در کافه‌های آن همچون  کافه دوک، دیروز و امروز، ری‌را، اتاق روشن، کمپ، پاییز، آرتیس، کافه اتاق روشن و بابک بپردازید.


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *