تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
خراسان رضوی

دریاچه بزنگان ، دریاچه ای زیبا در سرخس | خراسان رضوی 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

اطلاعاتی که در این مقاله بدست خواهید آورد :

دریاچه بزنگان

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با دریاچه بزنگان سرخس در استان خراسان رضوی آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

دریاچه بزنگان (bazangan lake) در استان خراسان رضوی واقع است و با شهر مشهد، ۱۳۰ کیلومتر و با سرخس ۸۰ کیلومتر فاصله دارد. به طور دقیق، در قسمت شمال شرق روستای بزنگان قرار گرفته است.

آب شیرین این دریاچه، از چشمه های کرق غلام و کل بی بی و آب باران حاصل می شود؛ همچنین، در کف دریاچه نیز چشمه هایی وجود دارند که در تامین آب دریاچه، اثر می گذارند. ویژگی منحصر به فرد دریاچه بزنگان آن است که آبگیری طبیعی بوده و در استان خراسان هیچ آبگیری دارای این ویژگی نیست.

دریاچه بزنگان


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

دریاچه بزنگان وسعتی به اندازه ۸۰ هکتار و عمقی حدود ۹ تا ۱۲ متر دارد. این دریاچه در نیمه اول سال، محل مناسبی برای زندگی آبزیان گوناگون، انواع پرندگان و جانوران به حساب می آید. از میان آبزیان دریاچه می توان به ماهی سفید، قزل آلای رنگین کمان، شیر ماهی و کپور معمولی اشاره نمود و حدود یک سوم گونه های پرنده موجود در کشور نیز، در این دریاچه دیده می شوند و آواز این پرندگان گوش گردشگران دریاچه را می نوازد.

عمق مناسب این دریاچه باعث شده تا بتوانید قایق سواری را هم تجربه کنید. البته اینجا دو نکته وجود دارد. یکی اینکه هیچ قایقی برای اجاره کردن وجود ندارد و شما باید از قایق بادی‌ای که خودتان آورده‌اید استفاده کنید. دوم اینکه قایق سواری در اینجا نیاز به مجوز سازمان محیط زیست دارد.

وجود ماهیان مختلف و تنوع گونه‌های آن چیزی است که مردم را برای ماهیگیری به سمت این دریاچه می‌کشاند. در برخی فصل‌ها حتی اینجا مسابقه ماهیگیری هم برگزار می‌شود. اما در فصل‌های دیگر ماهیگیری در این منطقه نیز نیاز به مجوز دارد.

دریاچه بزنگان

غار بزنگان

این غار از جاذبه‌های طبیعی شهرستان سرخس هم به شمار می‌رود. در غار بکر و دست‌نخورده بزنگان ، خبری از آب‌ و گل نیست، پس با خیال آسوده از غار دیدن کنید. تنها تجهیزات لازم برای غارنوردی در غار بزنگان یک طناب ساده است و بیشتر مسیر این غار شیبی ملایم به طرف پایین دارد.

روستای بزنگان

روستای بزنگان در مرکز تعدادی از روستاهای این منطقه مانند کلاته، مهدی‌آباد و چشم سنگی قرار گرفته است. این روستا بزرگ‌ترین روستای شهر سرخس به‌شمارمی‌رود. روستای بزنگان به آب و قنات‌های شهر سرخس دسترسی دارد و از عمده‌ترین پوشش گیاهی این روستا می‌توان به کاسنی، شب‌بو و چتریان اشاره کرد. جالب است بدانید که سابقه سکونت مردم این روستا به صد سال پیش و اواخر سلطنت ناصرالدین شاه برمی‌گردد.

دسترسی

آدرس: خراسان رضوی، کیلومتر 115 جاده مشهد سرخس، جاده بزنگان ، بعد از مزداوند، اولین جاده آسفالت سمت راست

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *