تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
البرز, ایران, چالوس, کرج

روستای سپهسالار در استان البرز را بیشتر بشناسید 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

روستای تیکه سپهسالار

در این مقاله از معرفی دیدنی های کرج شما را با روستای تکیه سپهسالار که از توابع دهستان آسارا واقع در بخش آسارا استان البرز می باشد آشنا خواهیم کرد.پس در ادامه با مجله سفر تاپ تراول همراه باشید

مختصری درباره شهر کرج بدانید :

کلانشهر کرج مرکز استان البرز و شهری کوهپایه‌ای است که در دامنه‌ی رشته‌‌ کوه‌های البرز قرار دارد. استان البرز از شمال به مازندران، از غرب به قزوین، از شرق به تهران و از جنوب به استان مرکزی محدود می‌شود. وسعت این شهر حدود ۲۴۵۷ کیلومترمربع است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

کرج در تابستان‌ها آب و هوای نیمه بیابانی خشک دارد و هوای آن در زمستان سرد و کوهستانی است.

نام کرج از کجا می‌آید؟ چند نظریه وجود دارد. یک نظریه می‌گوید کرج از «کوه رج» آمده و معنی جایی را می‌دهد که یک ردیف کوه دارد. واژه‌ی «کاوک» یا «کاواک» در زبان تاتی به معنای میان تهی می‌تواند ریشه‌ی نام کرج باشد، یعنی شهری که در میان تپه قرار گرفته است.

بعضی‌ها معتقد هستند کرج از واژه‌ی اکراج آمده، که معنی آن بانگ و فریاد است. به این دلیل که در دوران باستان برای خبررسانی و دیده‌بانی در تپه‌ی آتشگاه، کوه‌های کلاک، قلعه دختر شهرستانک و قلعه اشتهارد، آتش می‌افروختند.در فرهنگ نفیسی معنی کرج، گریبان، چاک و شکاف ذکر شده و اشاره به رودخانه و دهی است که شاهان قاجار در آن قصر می‌ساختند. و بالاخره یک نظریه دیگر هم هست که می‌گوید کرج از واژه‌ی «کرژ» به معنی کوهپایه می‌آید.

کرج پیش از اسلام منطقه‌ای مسکونی بوده است. آب و هوای مناسب، رودخانه‌های جاری و پناهگاه‌های امن دلایلی بوده‌اند که کرج محل سکونت موقت یا دائمی قوم ‌های گوناگون باشد.

روستای تیکه سپهسالار

روستای سپهسالار

تکیه سپهسالار نام روستایی است از توابع بخش آسارا در شهرستان کرج استان تهران که در مسیر جاده چالوس که یکی از زیباترین جاده های ایران است قرار دارد. این روستا دارای طبیعتی زیبا، خانه های روستایی قدیمی، باغات میوه، چشمه های مختلف و کوهساران مناسب کوهنوردی است. این روستا در ۴۳ کیلومتری شمال شهر کرج و به فاصله ۵ کیلومتری غرب جاده آسفالت کرج-چالوس قرار دارد. بیشتر سنگ کوه‌های اطراف این روستا سرخ رنگ هستند.

امامزاده ابراهیم ملقب به سپهسالار بوده و این روستا هم به همین سببتکیه سپهسالار نام گرفته است. امامزاده ابراهیم از نوادگان امام سجاد بوده که همراه امامزاده داوود با لشکری به زیارت امام رضا (ع) می‌رفته‌ که سپاهشان در «الموت اشکور گیلان» شکست می‌خورد و متفرق می‌شود. امامزاده داوود در کوه‌های تهران به شهادت می‌رسد و امامزاده ابراهیم سپهسالار در آسارا به غاری پناه می برد که در همان محل به شهید می‌شود.

روستای تکیه سپهسالار کجاست ؟

روستای سپهسالار ( روستای تکیه سپهسالار ) در ۴۳ کیلومتری شمال شهر کرج و به فاصله ۵ کیلومتری غرب جاده آسفالت کرج – چالوس قرار دارد. بیشتر سنگ کوه‌های اطراف این روستا سرخ رنگ هستند


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *