تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, کرمانشاه

ریجاب یکی از مناطق گردشگری کرمانشاه 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

منطقه توریستی ریجاب کرمانشاه

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی کرمانشاه شما را با منطقه گردشگری ریجاب که دارای طبیعتی بکر است آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید

یکی از شهرهای پرجمعیت ایران که دارای اقلیت کرد هستند و در قسمت مرکزی غرب ایران قرار دارد کرمانشاه است این شهر یکی بهترین مکانهای تفریحی و توریستی برای مسفران و گردشگران است که دارای مناطق تفریحی و سرگرمی جالب و بناهای تاریخی و دیدنی از زمانهای قدیم می باشد اگر به شهرهای با تاریخی کهن ، چشمه های آب زالال ، طبیعت بی نظیر ، کوه های زیبا علاقه دارند با سفر به کرمانشاه خاطره ای خوش برای خود و خانواده تان بر ارمغان بیاورید و لحظات نابی را تجریه کنید

ریجاب

ریجاب

ریجاب در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه قرار دارد. برای بازدید از این منطقه‌ی توریستی باید  از قبل برنامه‌ریزی کنید. جاده‌ی کرمانشاه به ریجاب مسیری کوهستانی و پیچ‌درپیچ است که در حین سفر به این بخش، طبیعت بکر این ناحیه شما را مجذوب خواهد کرد. اما باید به مسیر توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا می‌تواند خطرآفرین باشد. بهتر است صبح زود حرکت کنید تا زمان مناسبی برای بازدید از این ناحیه داشته باشید.

دیدنیهای ریجاب

1- رودخانه

الون (حلوان) تنها رودخانه ریجاب است. رودخانه از ارتفاعات سیاوانه (سیاهانه) واقع در کوه‌های دالاهو سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسیر پر پیچ و خم باغ‌های گردو، وارد شهرهای مرزی سرپل زهاب و قصرشیرین و سپس وارد کشور همسایه، عراق می‌شود.

۲- آبشارها

آبشار ریجاب در قسمت شمال غرب شهرک ریجاب و در روستای ژالکه واقع شده و یکی از جمله بلندترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. در قسمت بالای این آبشار روستایی با نام ژالکه و در قسمت پایین این آبشار با عبور از دره هونه به روستای پیران منتهی می‌شود. روبروی همین آبشار، آبشار زیبای دیگری قرار دارد.

۳- چشمه‌ها

چشمه‌های متعددی در منطقه ریجاب وجود دارد که تعداد آن‌ها به بیش از بیست چشمه می‌رسد اما از عمده‌ترین آن‌ها از نظر آبدهی چشمه‌هایی با نام‌های حشانه و کولیتان می‌باشد که قسمت اعظم آب رودخانه را تأمین می‌کند. چشمه غصلان که در بابایادگار واقع شده و از آن به عنوان آب شفابخش یاد می‌کنند.

۴- دره‌ها

یکی از جلوه‌های زیبای طبیعت ریجاب، ساختار توپوگرافیک آن است. به‌طور کلی عمده‌ترین دره‌های جنگلی و کوهستانی ریجاب عبارتند از: دره لرز، دره تاویان، دره مران، انجیر کلان، دره صالحان، قمه قوله، دره هونان، دره تاریکه، دره چنار، مری بول، دره علارو و دره هونه. دره‌های جنگلی ریجاب عمدتاً در امتداد رودخانه الوند کشیده شده‌اند و پیرامون آن را انبوهی از جنگل‌های گیاهی متنوع فرا گرفته‌است. دره‌های کوهستانی هم عمدتاً در میان قله‌های مرتفع قرار گرفته و جولانگاه رودخانه دایمی و خروشان الوند هستند.

۵- پوشش جنگلی و گیاهی

 برخی از درختان و درخچه ‌های جنگلی این منطقه عبارتند از: بلوط، پسته کوهی، زالزالک، آلبالوی وحشی، تمشک وحشی، بید، انجیر، گردو، انار، چنار، انگور، هلو، و زیتون. گیاهان داروئی که در ریجاب به وفور یافت می‌شوند عبارتند از: چینور، گنور و ریواس، سماق، اسپن یا اسپند، زو، کنگر، سیرونه، پیچک و کول، قارچ، تولکه، ترشکه، گیلاخه، چاوبازه، شن، سیاکوز، و غیره.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *