تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
راهنمای سفر, سوغاتی

سوغات رامسر | آشنایی با محبوب ترین سوغات عروس شهرهای مازندران 

سوغات رامسر

در این مقاله از معرفی سوغاتی شهرها به سراغ شهر رامسر، یکی از شهرهای بسیار زیبای شمال کشور می رویم و برخی از سوغات رامسر را به شما معرفی خواهیم کرد در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

رامسر، یکی از شهر های زیبای استان مازندران است که هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می کند. این شهر به عروس شهرهای مازندران معروف است و آب و هوای معتدل و مربوط دارد و به دلیل نزدیکی به جنگل و دریا محبوبیت زیادی را داراست. این شهر همچنین دارای سوغات بسیار خوشمزه و متنوعی است و بسیاری از سوغاتی های مشهور مازندران نیز در این شهر قابل دسترسی می باشد. در این مطلب به معرفی برخی از سوغات رامسر می پردازیم. کوکییکی از محبوب ترین سوغاتی های شمال کشور کلوچه و کوکی است که تقریبا در تمام شهرهای شمالی پیدا می شود. کلوچه درواقع نوعی شیرینی است که در تهیه آن از آرد، شکر و روغن استفاده می شود و در سال های اخیر متداول است که در مغزی هر یک از کلوچه ها از طعم خاصی مثل گردو یا پرتغال استفاده می شود.


پیشنهاد محل اقامت در رامسر

بیشتر شهرهای شمالی ایران در فصل زمستان هوای سرد و فصل تابستان هوای گرم و شرجی دارند، شهر رامسر هم از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین شاید بهترین فصل سفر به رامسر و اقامت در یکی از بهترین هتل‌ های رامسر، بهار و پاییز باشد که رامسر هوای معتدل‌ تر و خنک‌ تری دارد. همچنین برای اقامتی مقرون به صرفه و رزرو هتل‌ رامسر با هزینه‌ ای کمتر، بهتر است در فصل پاییز و در بهار پس از ایام نوروز، به رامسر سفر کنید. در هر چهار فصل می‌توانید هتل‌ های شهر رامسر را با قیمت مناسب و تخفیفات ویژه از سایت اسنپ‌ تریپ رزرو کنید.


کلوچه و کوکی

اما کوکی نوعی شیرینی است که در سال های اخیر بسیار محبوب شده است و بسیاری از گردشگران کوکی را به کلوچه ترجیح می دهند. در کوکی دیگر خبری از مغزی با طعم های مختلف نیست و روی کوکی تکه های شکلات وجود دارد.

آغوزنون

آغوزنون یکی از شیرینی های خوشمزه مازندران است که در بسیاری از جشن های مازندرانی برای پذیرایی از آن استفاده می شود. آغازنون یکی از شیرینی های مخصوص شب یلدا هم هست و در شب یلدا در کنار سایر خوراکی ها از این شیرینی هم استفاده می شود. آغازنون به دو شکل خام و پخته سرو می شود و به شکل خام این شیرینی پیس گِنده گفته می شود.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

پشت زیک

شیرینی پشت زیک از دیگر شیرینی های خوشمزه استان مازندران است که در شهر رامسر هم پخته می شود. در تهیه پشت زیک از کنجد، شکر، گردو و عسل و کره استفاده می شود. این شیرینی در بسیاری از نقاط استان به جای قند در کنار چای استفاده می شود.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

رشته به رشته

رشته به رشته شیرینی محبوب استان مازندران است که از گردو، رشته آرد برنج، خاک قند، هل، روغن تهیه می شود و طرفداران زیادی دارد. رشته به رشته مازندرانی طعم بسیار خوب و لذیذی دارد. اگر روزی گذرتان به هر یک از شهرهای این استان افتاد، امتحان کردن رشته به رشته را فراموش نکنید.

قماق

یکی دیگر از شیرینی های خاص این خطه از کشورمان، قماق است. در پخت قماق از شکر استفاده نمی شود و برای تهیه آن از شنبلیله، آرد گندم، کره، تخم مرغ، جعفری، شوید و گردو استفاده می شود. قماق در رژیم غذایی مازندرانی ها جای به خصوصی دارد و یکی از پایه های اصلی صبحانه است.

برنجک

برنجک نوعی شیرینی مجلسی است که ساکنین تمام شهرهای مازندران از آن برای پذیرایی در مراسم های خود استفاده می کنند. در تهیه برنجک از آب، شکر، آب لیمو استفاده می شود.

نان قتلمه

نان قتلمه یکی از نان های سنتی مازندرانی است که در ماه مبارک رمضان در سفره افطار دیده می شود. در تهیه قتلمه از شیر، تخم مرغ، خمیرمایه، آرد سفید، شکر و نمک استفاده می شود.

سوغات رامسر
سوغات رامسر

عسل

عسل ارمغان شهرهای شمالی کشور است که در کوه های مازندران یافت می شود. عسل دامنه کوه های مازندران بسیار ناب و خوشمزه است و اگر روزی به رامسر سفر کردید، خرید عسل کوهی را فراموش نکنید.

ترشی

ترشی از سوغاتی های محبوب شهرهای شمالی کشور به خصوص رامسر است. ازجمله ترشی های پرطرفدار شمالی می توان به ترشی بادمجان، سیرترشی، هفت بیجار، لیته و ترشی مرکبات اشاره کرد.

زیتون

و اما زیتون این سوغات مشهور رامسر، زیتون یکی از محبوب ترین سوغاتی های رامسر است و اگر روزی به این شهر سفر کردید، خرید زیتون پرورده را فراموش نکنید. امروز زیتون با شکل های خاصی عرضه می شود؛ نوعی زیتون در بازار شهرهای شمالی به فروش می رسد که هسته آن درآورده شده و به جای هسته از فلفل یا سیر استفاده شده که این نوع از زیتون ها هم بسیار لذیذ است.

ماهی

ماهی از سوغاتی های تمام شهرهایی است که با دریا مرز مشترک دارند. بسیاری از افراد معتقد هستند که ماهی های جنوب بسیار لذیذتر از ماهی های دریای شمال کشور است، ولی دریای خزر هم ماهی های بسیار لذیذی دارد. ازجمله ماهی های خوشمزه شمالی می توان به قزل آلا، ماهی آزاد یا سالمون، اردک ماهی، ازون برون، سوف و کلیکا اشاره کنیم. فروش ماهی دودی و ماهی شور در بسیاری از بازارهای شمالی رواج دارد و این ماهی ها دیر فاسد می شوند.
یکی از محصولات اصلی دریای شمال کشور خاویار است. بیش از 90 درصد خاویار دنیا از دریای خزر تأمین می شود و خزر بزرگ ترین منبع خاویار دنیا است. گونه های ماهی های خاویاری که در دریای خزر زندگی می کنند، عبارت اند از فیل ماهی، تاس ماهی، روسی یا چالباش، قره برون، ماهی شیب و ازون برون.

برنج

برنج شمال هم دیگر نیازی به معرفی و تعریف ندارند. همه ما شمال کشور را به برنج های خوشمزه و خوش عطرش می شناسیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *