تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, کرمان

غار ایوب کجاست ؟ 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

غار ایوب

در این مقاله از مجله سفر و گردشگری تاپ تراول شما را با غار ایوب که یکی از مکان های زیارتی استان کرمان محسوب می شود آشنا خواهیم کرد در ادامه با ما همراه باشید

مختصری درباره شهر بابک کرمان بدانید :

شهر بابک یکی از شهرستان‌های استان کرمان محسوب می‌شود که با قدمتی کهن از روزگاران گذشته آثار تاریخی ارزشمند و فراوانی را در خود جای داده است. روستای صخره ای میمند، عمارت موسی خان، آتشکده آذربغ، منطقه جوزم، غار ایوب و دریاچه مخرگه از جمله جاذبه‌های تاریخی و دیدنی‌های طبیعی شهر بابک به شمار می‌آیند. منطقه جوزم که در 42 کیلومتری شمال غرب شهر بابک قرار دارد یکی از مناطق خوش آب و هوای شهر بابک است که هر ساله گردشگران بسیاری در مسیر سفر خود به جنوب ایران از این منطقه بازدید می‌کنند.

جاهای دیدنی شهر بابک

غار ایوب

این غار در فاصله ‪ ۸۰‬ کیلومتری بخش «دهج» شهربابک واقع است. غار ایوب به دلیل وجود ردپای منتسب به حضرت ایوب (ع) محل زیارت بسیاری از مردم است.دهانه غار در نیمه‌های کوه در ارتفاعی بالا قرار دارد.در گوشه‌ای از دیوار شرقی و از سقف شریان باریکی از آب سال‌هاست که جریان دارد.

کوه ایوب، کوهی آذرین با ساختار سنگی داسیت–آندزیت است. ارتفاع این کوه۳۴١٠ متر است، و غار در ارتفاع ۲۸۷۶ متری قرار دارد. پهنای دهانهٔ غار ٩٨متر، و ارتفاع آن ۶٨متر وعمق آن٢٠٠ متر است. این دهانه، بزرگترین دهانهٔ غارهای آذرین ایران است، و آن را نتیجهٔ انفجار حاصل از برخورد آب و گدازه‌های آذرین داسیتی می‌دانند. پس از تشکیل دهانهٔ غار؛ اختلاف دما و رطوبت باعث خردشدگی سنگها شده، و عمق غار افزایش یافته‌است. فرسایش باد نیز با کوبیدن ماسه به دیواره‌ها، حفره‌هایی لانه‌زنبوری را در دیوارهٔ غار به‌وجود آورده‌است.

 


مقالات بیشتر درباره کرمان بخوانید :

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *