تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
بلیط هواپیما, رپورتاژ آگهی

کرونا و تاثیری که بر روی قیمت بلیط هواپیما گذاشت! 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

عموم مسافران هواپیما از کاهش قیمت بلیط هواپیما در روزهای اخیر خبر دارند! هرچند که عاشقان سفر نمی توانند این روزها سفر کنند اما اخبار مربوط به صنعت گردشگری را دنبال می کنند.

 از بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی بعضی از کشورها به روی ایران تا اجازه ندادن ورود مردمان بومی شهرها به خودروهای غیر بومی اخبار داغ سایت ها و شبکه های اجتماعی است.

به گزارش فرارو شتاب انتشار کرونا، بر روی بلیط هواپیما و صنعت هوایی در سرتاسر جهان، بیشترین تاثیر را در عمر تاریخ سفرهای هوایی گذاشته است. لغو عموم پروازهای داخلی و خارجی، محدودیت های ایجاد شده توسط ایرلاین ها باعث کاهش قیمت بلیط چارتر و یا سیستمی شده است.

شاید کمتر کسی در ماه های گذشته به این فکر می کرد که ویروسی در سال 2020 همه دنیا را درگیر خود کند به طوریکه دنیا را در قرنطینه فرو برد.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

اما متاسفانه این اتفاق افتاد و در روزهای اولیه اعلام شیوع کرونا، طی اطلاعیه ای از سوی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور، شرکت های گردشگری، موظف به استرداد بلیط هواپیما بدون اخذ جریمه تا تاریخ 5 اسفند شدند و اولین شک به صنعت گردشگری کشور وارد شد.

 اما با توجه به عدم شناخت از زمان ماندگاری و نقاهت این بیماری، بسیاری امید داشتند که تا نوروز 99 امکان از سر گیری مسافرت ها و زندگی عادی مردم ایجاد شود. اما متاسفانه به دلیل عدم رعایت قوانین قرنطینه و تردد عده ای از هم میهنان در جاده ها، این ویروس به سرعت پیشرفت کرد تا جایی که نوروز 99 به کابوسی برای صنعت گردشگری و ورشکستگی بسیاری از این شرکت ها تبدیل شد.

 در همان روزهای اولیه، کشورهایی که جزو مقاصد نوروزی ایرانیان محسوب می شدند، بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی خود را با ایران اعلام کردند.

رفته رفته با کاهش سفرها و بلند نشدن هواپیماها قیمت بلیط چارتر و سیستمی نیز کاهش چشمگیری داشت. هرچند که سفرهای هوایی با رعایت نکات بهداشتی و تست بیماری انجام می پذیرد، اما کاهش سفرهای هوایی چشمگیر است. سخنگوی سازمان هوایی کشور اعلام کرده است که امکان دریافت گواهی بهداشت برای مسافران از طریق دفاتر وزارت بهداشت مستقر در فرودگاهها فراهم است.

قیمت بلیط هواپیما

میزان خسارات وارد شده به شرکت های گردشگری

با توجه به نوع کار صنعت گردشگری در ایران، نوروز و تابستان پیک فروش بلیط هواپیما و سودآوری این صنعت در ایران محسوب می شود.

به طوریکه ضرر سایر فصول سال را جبران می کند و باعث سرپا ماندن شرکت های فعال در این حوزه می شود. سال 98 با تمام فراز و نشیب هایی که مخصوصا در نیمه دوم داشت، شاهد کاهش فروش بی سابقه ای در روزهای کم تردد نسبت به سالهای پیش نیز بود که بسیار قابل تامل است، به طوریکه بسیاری از فروشندگان بلیط چارتر شاهد خالی ماندن صندلی های هواپیما بودند.

عواملی مانند گرانی بنزین، اتفاقات آبان 98، شهادت سردار سلیمانی و سقوط هواپیما از عواملی بود که در فصل های کم تردد، کاهش فروش بلیط هواپیما را به حداقل رساند. ویروس کرونا هم ضربه آخر را به این صنعت زد به طوریکه بسیاری از شرکت ها اقدام به تعدیل نیرو در روزهای پایانی سال کردند.

البته در این بین شرکت های گردشگری و فروش بلیط هواپیما https://www.safarme.com/ نیز هستند که با وجود مشکلاتی مانند سایرین، سعی در حفظ کارمندان خود کرده اند اما با ادامه این وضعیت و عدم همکاری دولت برای کاهش ضرر، امکان تعدیل در این شرکت ها نیز وجود دارد.

محدودیت های پروازی ایران به سایر کشورها

همانگونه که پیش تر گفته شد با اعلام ایران به عنوان یکی از کشورهای آلوده به ویروس کرونا، امکان خرید بلیط هواپیما و سفر به بعضی از کشورها لغو شد که در ادامه به ابلاغیه برخی از آنها می پردازیم.

قیمت بلیط هواپیما

آمریکا

هرچند که سختگیری ورود ایرانیان به آمریکا و مشکلات مسافران ایرانی در این کشور موضوعی جدید نیست اما شیوع ویروس کرونا نیز محدودیت های دیگری ایجاد کرد.

آمریکا اعلام کرده است از ورود تمام ایرانیان به کشورش به دلیل کرونا به جز افرادی که دارای گیرین کارت و یا پاسپورت هستند جلوگیری می کند.

تایلند

تایلند طی بیانیه ای تمامی ویزاهای کشورهایی که جزو قلمرو پادشاهی تایلند محسوب نمی شدند و شیوع کرونا داشتند را لغو کرد. تمامی ویزاها از تاریخ 1 فوریه تا 11 مارس باطل اعلام شد. همچنین سفرت تایلند در تهران نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد. مسافران می توانند با بازگشت شرایط عادی، نسبت به خرید بلیط هواپیما و دریافت ویزای این کشور دوباره اقدام کنند.

ارمنستان

ارمنستان جزو کشورهایی بود که ایرانیان می توانستند بدون اخذ ویزا و تنها با خرید بلیط هواپیما سیستمی و یا بلیط چارتر به این کشور سفر کنند. اما با شیوع کرونا نیز اینگونه سفرها به حالت تعلیق درآمد. البته سفر به این کشور از طریق اخذ ویزا امکان پذیر است. مسافران باید به کنسولگری ارمنستان برای اخذ ویزا مراجعه کنند و در صورت تایید و اجازه آن، امکان سفر مهیا می گردد.

مالزی

مالزی نیز اعلام کرد که به جز افرادی که اقامت دایم در مالزی دارند و یا دانشجو محسوب می شوند، اجازه سفر به این کشور را برای مسافرانی که در شهرهای آلوده بوده اند را نخواهد داد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *