تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اروپا, اسپانیا, مقالات آموزشی

۱۳ حقیقتی که باید در مورد شهر مادرید اسپانیا بدانید |Madrid 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

حقایق جالب درباره مادرید

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول درباره  حقایق جالب در مورد مادرید کشور اسپانیا ،سخن خواهیم گفت. پس اگر قصد سفر به شهر مادرید را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مادرید ، پایتخت و بزرگترین شهر اسپانیا است. مادرید هم‌چنین پایتخت یک بخش خودمختار و مرکز استان مادرید نیز هست.

مادرید در وسط کشور، و در فلات اسپانیا واقع شده‌است. این شهر پس از لندن و برلین سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است و منطقه کلان‌شهری آن پس از لندن و پاریس سومین منطقه کلان‌شهری بزرگ این اتحادیه است.جمعیت مادرید حدود ۳.۳ میلیون نفر است و منطقه کلان‌ شهری مادرید (مادرید و حومه) ۶.۲۷۱ میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت شهر مادرید ۶۰۴.۳ کیلومتر مربع است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

این شهر به خاطر مرکزیت جغرافیایی، پیشینه، و کارکردهای سیاسی و مالی‌اش شهر اصلی از شبه جزیره ایبری به‌شمار می‌آید. با وجود این‌که این شهر امروزه شبکه آمدوشد شلوغ و سومین شبکه متروی بزرگ در اروپا را دارد، اما بیشتر محله‌های آن توانسته‌اند حال و هوای اصلی خود را حفظ کنند.

جاذبه‌ های عمده دیدنی در این شهر عبارتند از پالاسیو رئال یا کاخ سلطنتی، پارک رتیرو، موزه باستان‌شناسی، و سه موزه هنری معروف: موزه دل پرادو، موزه ملی مرکز هنری رئینا سوفیا و موزه تیسن-بورنمیسا. شهردار کنونی مادرید آلبرتو رویز گالاردون از حزب مردمی است.

حقایق جالب درباره مادرید

مادرید پایتخت و بزرگ‌ ترین شهر اسپانیا و هم‌چنین پایتخت بخش خود مختار این شهر در مرکز استان مادرید است. این شهر پس از لندن و برلین، سومین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است.

این شهر، شهری در وسط فلات اسپانیا، بزرگ‌ترین شهر این کشور و سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است که به دلیل مرکزیت جغرافیایی و کارکردهای سیاسی و مالی شهر اصلی در شبه‌جزیره ایبری به شمار می‌آید.

نخستین اطلاعات موجود تاریخی در رابطه با مادرید به سده نهم میلادی بازمی‌گردد. برخلاف دیگر شهرها چون سویا، والنسیا و بارسلون در این شهر آثاری چندانی از دوران رومی‌ ها و ویزیگوت‌ ها یافت نشده است.

این امر احتمالا به این خاطر است که منطقه مادرید امروزی برای این دو قوم جذابیتی نداشت، زیرا نه در کنار دریا و بنادر بود و نه در مسیر شهرهای اصلی قرار داشت.

بخش اعظم شبه‌ جزیره ایبری در سده نهم میلادی در دست مورهای مسلمان بود. محمد اول قرطبه، امیر عرب اندلس در آن زمان کاخی در محل کنونی پالاسیو رئال در مادرید ساخت و در آن محل ارگ کوچکی نیز به نام المدینه بنا کرد.

این کاخ در کنار رود مانزانارس قرار داشت و مورها این رود را مَیرا می‌نامیدند که به معنای سرچشمه و منبع مادر است؛ بعدها پسوند رومی ایبری ایت به معنای مکان به آن چسبید. مادرید امروزی و نام این شهر از این بنا و این نام سرچشمه می‌گیرد.

حقایق جالب درباره مادرید

پس از نگاهی کوتاه به تاریخ مادرید، به سراغ حقایق جالب در رابطه با این شهر می‌رویم:

۱. این شهر سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است، لندن با ۸٫۵ میلیون جمعیت و برلین با جمعیتی برابر با ۳٫۶ میلیون نفر دو شهر برتر این لیست هستند. بر اساس آمار منتشرشده در سال ۲۰۱۵ حدود ۳٫۱ میلیون نفر در مادرید زندگی می‌کنند. این جمعیتی چیزی برابر با کل جمعیتارمنستان است!

۲. مادرید یکی از زلزله‌خیزترین شهرهای پر سکنه در کل جهان است. از نمونه‌های این خطرات پیش‌بینی نشدنی زلزله‌ای بود که در قرن هفدهم میلادی به وقوع پیوست. در این زلزله به شهر مادرید خسارات فراوانی وارد شد و چندین هزار سکنه این شهر را به کام مرگ کشانده یا آواره نمود. یکی از دلایل زلزله‌خیزی این شهر و حتی شهرستان‌های هم‌جوار آن، خاک نرم و ماسه مانند است.

۳. این شهر تنها یک شهر نیست، بلکه یک بخش خودمختار است. بخش خودمختار نخستین تقسیم‌بندی در پادشاهی اسپانیا است که بنا بر قانون اساسی این کشور ایجاد شده است. قانون اساسی اسپانیا، خودگردانی را حق گروه‌های قومی و بخش‌های مختلف می‌داند. اسپانیا ۱۷ بخش و ۲ شهر خودمختار دارد.

۴. مادرید حدود ۷۰۰ متر ارتفاع دارد. شهر مادرید ۶۶۷ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد، در برخی مناطق شمالی این عدد به ۷۰۰ متر هم می‌رسد. با توجه به این ارتفاع، آب و هوای این شهر در بیشتر اوقات سال خشک است و خبری از رطوبت زیاد نیست.

۵. نماد رسمی شهر مادرید، یک خرس تکیه داده به درخت است. دور تصویر ۷ ستاره سفیدرنگ در حاشیه‌ای قرار دارند. شورای مادرید از سال ۱۲۱۲ این نشان را برای شهر برگزیده است. البته قابل‌توجه است که درخت این نماد حدود ۱۰ سال پس از طراحی نشان به آن اضافه شده است.

۶. مادرید شهر دانشجوها است! مادرید امروز به خانه بسیاری از دانشجویان دنیا تبدیل شده است. سیستم آموزشی اسپانیا یکی از قوی‌ترین و استانداردترین سیستم‌های آموزشی در اتحادیه اروپا است؛ بسیاری از معتبرترین مراکز آموزشی در پایتخت اسپانیا، مادرید واقع شده‌اند.

۷. مادرید حدود سال ۵۶۰ میلادی تأسیس شده است. زمانی که رومی‌ها پا در خاک اسپانیا گذاشته‌اند، حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد بود، در آن زمان هیچ نشانه از وجود مادرید نبود. حدود ۱۱۰۰ سال بعد فلات مرکزی اسپانیا به شکلی شبیه به شکل امروزی‌اش درآمد. در سده نهم میلادی، مورهای مسلمان به این منطقه آمدند و امیر قرطبه امیر آندلس قلعه‌ای در این منطقه ساخت.

۸. این شهر، پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا است. این شهر برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ به‌ عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا شناخته شد. این شهر موزه‌ های زیادی دارد، ازجمله آن‌ ها می‌توانیم به ال پرادو و موزه موم اشاره کنیم که از محبوب‌ترین موزه‌ های دنیا و مجموعه‌ای از فرهنگ و هنر سراسر دنیا در این موزه جمع‌ آوری شده است. بیش از ۳۰۰۰ تابلو نفیس در این موزه وجود دارد. در این موزه آثار هنرمندانی چون گویا، رامبراند، روبنس، ولاسکز، مورییو، ال گرکو به چشم می‌خورد. موزه موم هم میزبان مجسمه‌ های مومی از شخصیت‌ های بزرگ دنیا است. در قسمت فوقانی موزه، بازدیدکنندگان با وضعیت اروپا در قرون‌ وسطی آشنا می‌شوند و صحنه‌ های دل‌ خراش شکنجه‌های قرون‌ وسطی نمایش داده می‌شود.

۹. ریشه نام مادرید، به تاریخ عرب برمی‌گردد. این کلمه ریشه‌ای عربی دارد و با عناوین مایریت یا ماگریت در متون عربی به آن اشاره شده است. معنی که برای این لغت معادل‌سازی شده است، آب یا آب فراوان است. اختلاف‌ نظرهای زیادی در رابطه با ریشه کلمه مادرید وجود دارد. برخی از زبان‌ شناسان بر این باور هستند که این کلمه به‌ هیچ‌ وجه ریشه عربی ندارد و در واقع این شهر نام روستایی در کنار رودخانه مانزناس در روستای رومی قدیمی در این شهر است و این کلمه ریشه رومی دارد.

۱۰. پادشاه در کاخ سلطنتی مادرید اقامت ندارد. شاید در نظر بسیاری از ما این مطلب نقش ببندد که بدون شک پادشاه باید در کاخش زندگی کند، ولی پادشاه اسپانیا در کاخ سلطنتی زندگی نمی‌کند. از سال ۱۹۶۲ خانواده سلطنتی دیگر در این کاخ زندگی نمی‌کنند و تنها مراسم‌های تشریفاتی در این مکان برگزار می‌شود.

۱۱. این شهر در قرن شانزدهم، پایتخت اسپانیا شد. به دلیل موقعیت مرکزی مادرید و وضعیت جغرافیایی این شهر، قیلیپ دوم در قرن شانزدهم میلادی، پایتخت اسپانیا را به مادرید منتقل کرد و تا امروز این شهر به‌ عنوان پایتخت این شهر شناخته می‌شود.

۱۲. این شهر یکی از استخرهای بزرگ دنیا را دارد، استخر آکوازور استخری است که در فصل تابستان حسابی شلوغ می‌شود و بسیاری از اسپانیایی‌ ها در طول تابستان حتما یک‌ بار به این استخر می‌روند.

۱۳. بازار ال راسترو ، یکی از عجیب‌ ترین و درعین‌ حال هیجان‌ انگیزترین بازارهای دنیا است، در این بازار شما هم چیزی که بخواهید را پیدا خواهید کرد و حتی ممکن است از شانس گذرتان به پیرمردی بیفتد که نقاشی‌ های گران‌ قیمتی را می‌فروشد و خودش از ارزش آن‌ ها باخبر نیست! چیزی شبیه به جمعه‌ بازار خودمان!

حقایق جالب درباره مادرید   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *