بلیط هواپیما لیدوما تریپ

محله فهادان

در این مطلب از بخش جاهای دیدنی ایران  یکی از جاذبه های بسیار زیبای یزد بنام محله فهادان را به شما معرفی می کنیم. یزد نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است که با بافت تاریخی بی نظیر خود، میراثی جهانی و جاذبه ای منحصر بفرد به شمار می رود.  در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

در قلب تاریخ، شهر یزد، در شهری که می توان هر لحظه بوی دلپذیر خاک را به درون ریه ها کشید به دیدن محله ی با اصالت و قدمت داری به نام فهادان می رویم. هر قدمی که در این محله برمی داریم گویی در کوچه پس کوچه های تاریخ قدم می گذاریم. اگر بخواهیم از وجه تسمیه آن سخنی به میان بیاوریم می توانیم بگوییم ریشه ی کلمه ی فهادان از فهد است که به فرد عالم و سرشناس اطلاق می شود. از آنجایی که اکثر علما و تجار سرشناس شهر در این محل ساکن بوده اند این محل به فهادان معروف شده است. بر روی آسفالت های کهنه ی این محل قدیمی که راه می رویم آنقدر مسجد، مدرسه، بقعه، و خانه ی تاریخی می بینیم که گویی به صدها سال پیش بازگشته ایم. بقعه دوازده امام، قدیمی ترین بنای تاریخی موجود در یزد، در این محله قرار دارد.

محله فهادان
محله فهادان
محله فهادان یزد
محله فهادان

در زمان قاجار ساخت خانه های اعیان نشین و بزرگ مانند: خانه لاریها، نواب وکیل، عرب زاده، محمودی و ملک زاده همه خبر از محله اشراف نشین می دهد.همچنین بناهای مربوط به دوران مختلف که دارای ارزش بسیار هستند در محله فهادان وجود دارد که از جمله این ها می توان به کارگاه ها، بازارچه، حسینیه، مسجد و آب انبار اشاره کرد. که نشان دهنده ارزش و اهمیت مردم به این محل می باشد، و همچنین مسیر عبور یوزداران از یک طرف به سمت دروازه کشکنو (قرن پنجم) و از یک طرف به سمت دروازه مالمیر (قرن هفتم) بسیار مهم بوده چون این دو دروازه های اصلی شهر بودند.جالب است بدانید که در این محله اینقدر جاذبه گردشگری و بنا های تاریخی وجود دارد که برای دیدن تمام آن ها حداقل به یک هفته وقت احتیاج خواهید داشت .

مطالب بیشتر بخوانید
معرفی مکانهای دیدنی بهاباد | Bahabad
محله فهادان
محله فهادان

محله فهادان

تخفیفان

یکی از مکان ها جالبی که در این محل می توان مشاهده کرد لرد فهادان می باشد، لرد محوطه ای است میدان مانند و محل بارانداز اجناسی مانند سبزی، زغال که از خارج برای مردم می آورند بود، بقعه دوازده امام قدیمی ترین بنای تاریخی یزد در این محل قرار دارد.

محله فهادان

در اصل، در زمانه‌ی بسیار قدیم، حصاری دور این محله کشیده بودند و این محله بین این حصار ایجاد شده بود و زمانی که هنوز اهمیت تاریخیِ محله فهادان یزد مورد توجه نبود، علاوه بر این‌که محله‌ای اعیان‌نشین به شمار می‌رفت، محل برگزاری اجتماعات مهم شهری نیز بود. دو دروازه در دو طرف این محل موجود بود که یکی متعلق به قرن هشت و دیگری مربوط به قرن پنجم هجری است و این دو دروازه قدمت باورنکردنیِ محله فهادان یزد را نشان می‌دهند.

محله فهادان

اقامت در محله فهادان

اگر قصد اقامت در شهر یزد را دارید بهتر است به سراغ خانه هایی که بازسازی و تغییر کاربری به فضای اقامتی داده اند بروید که علاوه بر قیمت اقتصادی تجربه زندگی در یک خانه قدیمی را بدست بیاورید. از زیباترین اقامت ها می توان به هتل موزه فهادان یزد و هتل داد یزد اشاره کرد.

محله فهادان

محله فهادان


مقالات بیشتر بخوانید :


    تبلیغات    

                 تور کیش


 • شولی یزدی

  طرز تهیه آش شولی یزد

  شولی یزدی هر وقت به شهر بادگیرها، یعنی یزد، سفر کردید سراغ رستورانی که خوشمزه‌ترین بریانی …
 • بازارهای تاریخی یزد

  آشنایی با بازارهای تاریخی یزد

  بازارهای تاریخی یزد یزد به عنوان نخستین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان ، برترین جاذبه ها…
 • خانه ملک التجار

  معرفی خانه ملک التجار یزد | Malek Al-Tojar

  خانه ملک التجار خانه ملک التجار بنایی تاریخی با زیبایی های خیره کننده است که حدود ۱۲۰ سال …
Load More In یزد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *